ایرنا بررسی کرد؛ عملکرد خیره‌کننده ماهواره‌بر قاصد در تراز جهانی/ تزریق دقیق و بی‌عیب و نقص نور۲ در مدار

به گزارش خبرنگار دفاعی ایرنا، صبح امروز ماهواره نور-۲ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صبح امروز از پایگاه فضایی نیروی هوافضای سپاه در کویر شاهرود توسط ماهواره‌بر سه مرحله‌ای و سوخت ترکیبی قاصد به فضا پرتاب شد و پس از ۴۸۰ ثانیه با موفقیت در مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین تزریق شد.

دقایقی پیش فرماندهی دفاع هوافضای آمریکای شمالی موسوم به NORAD نخستین داده‌های مداری دو خطی موسوم به TLE (Two Line Elements) این ماهواره را دریافت و در پایگاه خود منتشر کرد که حائز نکات قابل توجهی است.

 

 

 

 

بر اساس این داده‌ها، شیب مداری ماهواره نور ۵۸.۳ درجه است که این زاویه بیانگر زاویه بین صفحه استوا و صفحه مداری ماهواره است. همچنین بر اساس این اطلاعات، ماهواره نور-۲ هر روز ۱۵ بار به دور کره زمین می‌چرخد.

 

شیب مداری در این تصویر با نماد i نشان داده شده است

 

دقت بالای ماهواره‌بر قاصد در تزریق ماهواره نور-۲ به مدار دیگر موضوعی است که با بررسی این اطلاعات قابل احصاء است؛ مطابق آنچه که در بالا می‌بینیم، دقت تزریق از عددی که تحت عنوان eccentricity یا همان گریز از مرکز نامیده می‌شود قابل درک است که در اینجا عدد ۰.۰۰۰۹۶ نشان داده شده که عددی کمتر از یک هزارم است که بیانگر دقت بسیار بالای ماهواره‌بر قاصد در تزریق ماهواره نور-۲ به مدار ۵۰۰ کیلومتری است به گونه‌ای که مدار چرخشی این ماهواره کاملا به صورت دایره درآمده است.

به دست آمدن چنین عددی در زمان تزریق ماهواره به مدار نشان دهنده این است که ماهواره‌بر قاصد بدون نقص‌ترین و بهترین عملکرد خود را تا به امروز به نمایش گذاشته است و عملکرد آن در دقت تزریق با ماهواره‌برهای تراز اول جهانی قابل مقایسه است.

از دیگر نقاط قابل توجه درباره این پرتاب فضایی، ماموریت ماهواره نور-۲ است که سنجشی و شناسایی عنوان شده است؛ ماهواره نور-۱ نیز که ماهواره‌ای سنجشی بود، در سوم اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۹ به فضا پرتاب شد و در مدار ۴۲۵ کیلومتری زمین قرار گرفت که هم‌اکنون نیز این ماهواره زنده و در حال فعالیت است. با توجه به اینکه ماموریت دو ماهواره سنجشی بوده، افزایش دقت تصویربرداری برای ماهواره نور-۲ موضوعی است که احتمال آن وجود دارد.