«روزان» آخرین تحولات کشور افغانستان را بررسی کرد/ پایان راه مقاومت در «پنجشیر» و کابل آماده برپایی دولت جدید

 گروه دیپلماسی: در چند روز گذشته بیش از هر واژه دیگری در افغانستان دو کلمه «پنجشیر» و «احمد مسعود» در رسانه‌ها و فضای مجازی تکرار شده است. جبهه مقاومت ملی افغانستان به رهبر احمد مسعود که حاضر به تسلیم در برابر طالبان نشده بود، با فراخواندن نیروهای مخالف طالب، مبارزه ملی را اعلام کرده بود و بسیاری از ناظران «پنجشیر» را آخرین سنگرگاه مقاومت می‌دانستند اما اکنون بر خلاف انتظارات اولیه به نظر می‌رسد این منطقه نیز پس از دو روز مقاومت به کنترل نیروهای طالبان در آمده و اکنون می‌توان از پایان ماموریت این گروه در سلطه کامل بر افغانستان سخن به میان آورد.

همزمان با انتشار اخبار سقوط منطقه «پنجشیر» به نظر می‌رسد طالبان نیز در اندیشه اعلام دولت جدید است. واقعیت امر این است که طالبان طی دو هفته گذشته اعلام ترکیب دولت جدید را به دلیل عدم کنترل بر منطقه پنجشیر به تاخیر انداخته بود اما اکنون به نظر می‌رسد از نظر آن‌ها با پایان آخرین حلقه مقاومت، دیگر مانعی برای تشکیل دولت وجود نخواهد داست. بدون تردید در سقوط پنجشیر و شکست احمد مسعود، سازمان امنیت پاکستان و همیاری‌های نظامی این کشور نقشی بی‌بدیل داشته‌اند و به نوعی طالبان کنترل بر افغانستان را مدیون حمایت‌های بی دریغ اسلام آباد می‌داند.

اعلام پایان ماموریت طالبان

دیروز – دوشنبه- ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان در کنفرانسی خبری در شهر کابل اعلام کرد که جنگجویان این گروه موفق به تصرف پنجشیر شده‌اند. مجاهد گفت که این دره امروز کاملا پاکسازی شده است. وی در ادامه گفت که نیروهای جبهه مقاومت در پنجشیر هنگامی که طالبان خواستار مذاکره با آنان شده بودند پاسخ منفی داده بود. سخنگوی طالبان مدعی شد که این گروه پس از آن نیروهایش را به پنجشیر اعزام کرد تا آخرین باقیمانده‌های تروریست‌ها را از بین ببرد.

سخنگوی طالبان در ادامه کنفرانس خبری خود گفت که برق و اینترنت ولایت پنجشیر که در هفته گذشته توسط این گروه قطع شده بود از امروز وصل خواهد شد. گروه طالبان اقدام به مسدود کردن خطوط تلفن، اینترنت و برق در این منطقه کرده بود. مجاهد همچنین مدعی شد که هیچ غیرنظامی‌ای در تصرف پنجشیر توسط طالبان کشته نشده است.

مجاهد می‌گوید کسانی که کنترل پنجشیر را در دست داشتند در حال حاضر مفقود هستند. او می‌گوید که افغانستان خانه این افراد است و در صورتی که بخواهند، می‌توانند به این کشور بازگردند. او همچنین گفت که سلاح‌هایی که در پنجشیر توسط طالبان توقیف شده به انبار سلاح‌های افغانستان افزوده می‌شود.  ذبیح‌الله مجاهد هم‌چنین گفت که امرالله صالح، معاون رئیس جمهور سابق افغانستان کشور را ترک کرده و به تاجیکستان فرار کرده است. صالح پس از سقوط دولت مرکزی در کابل به پنجشیر رفته بود و به جبهه مقاومت ملی پیوسته بود. او دو روز پیش در ویدیویی که منتشر کرد گفت که افغانستان را ترک نکرده است.

آماده‌سازی کابل برای اعلام دولت جدید

علاوه بر اعلام پیروزی در منطقه پنجشیر،  سخنگوی طالبان با اعلام پایان جنگ در افغانستان گفت که ترکیب دولت جدید افغانستان ظرف چند روز آینده اعلام خواهد شد. مجاهد گفت: جنگ در افغانستان به پایان رسیده است، اکنون ما برای بازسازی این کشور با هم همکاری خواهیم کرد. وی در مورد دولت آینده افغانستان هم گفت دولت جدید همه‌گیر خواهد بود. مجاهد گفت که در حال حاضر نمی‌تواند جزییات بیشتری اعلام کند. سخنگوی طالبان گفت: از کشورهای خارجی برای حضور در مراسم اعلام دولت جدید دعوت کردیم. از چندین کشور از جمله ترکیه، چین و روسیه برای شرکت در مراسم اعلام دولت جدید دعوت شده است. الجزیره پیشتر اعلام کرده بود طالبان از ایران، قطر و پاکستان هم برای این مراسم دعوت کرده است.

همزمان با اعلام این مواضع، به گزارش ایسنا، یک رهبر ارشد طالبان به پایگاه د نیوز گفته که هبت‌الله آخوندزاده، رهبر این گروه شخصا به ملا محمد حسن آخون به عنوان رئیس جمهور یا نخست وزیر یا رئیس کشور جدید افغانستان پیشنهاد داده است. ملا برادر آخوند و ملا عبدالسلام به عنوان معاونان او کار خواهند کرد. این پایگاه خبری با سه تن از رهبران طالبان صحبت کرد و تمامی آنها نامزدی ملا محمد حسن آخوند را تایید کردند.

ملا محمد حسن آخوند در حال حاضر رئیس شورای رهبری است. او اهل قندهار، خاستگاه طالبان است و جزو موسسان این جنبش مسلح بوده است. یک مقام دیگر طالبان گفت: او ۲۰ سال است به عنوان رئیس شورای رهبری کار می‌کند و وجهه خوبی دارد. او یک رهبر مذهبی است تا نظامی و به شخصیت و از خود گذشتگی شناخته شده است.

او گفت که ملا حسن در ۲۰ سال گذشته از چهره‌های نزدیک به هبت‌الله آخوندزاده باقی ماند. به گفته طالبان، ملا حسن در دولت قبلی آنها در افغانستان در سمت‌های مهمی مشغول به کار بوده است. او وزیر خارجه بود و بعدا در دوره نخست وزیری ملا محمد ربانی آخوند به عنوان معاون نخست وزیر کار کرد.

همچنین گروه طالبان اعلام کرد، یک رهبر کهنه کار دیگر به نام سراج‌الدین حقانی، رئیس شبکه حقانی به عنوان وزیر کشور فدرال پیشنهاد شده است. او همچنین مجاز به تعیین فرمانداران در ولایت‌های شرقی شامل پکتیا، پکتیکا، خوست، ننگرهار، کنر و گردیز شده است.

علاوه بر این، ملا یعقوب، پسر ملا محمد عمر موسس طالبان به عنوان وزیر دفاع افغانستان تایید شد. ملا یعقوب شاگرد هبت‌الله آخوندزاده بوده و از چهره‌های نزدیک به او به شمار می‌رود. به گفته منابع مطلع در طالبان، هبت‌الله آخوندزاده همواره به خاطر ملا عمر به پسرش احترام میگذارد. هبت‌الله او را به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح خودش منصوب کرده و بعد او را به عنوان رئیس کمیسیون نظامی انتخاب کرد.

آخرین نجوای مقاومت توسط احمد مسعود

پس از اعلام تسلط بر منطقه پنجشیر توسط طالبان، احمد مسعود فرمانده جبهه مقاومت ملی افغانستان درپیامی صوتی از همه مردم افغانستان در داخل و خارج از این کشور خواست که از هر طریقی علیه طالبان قیام کنند. احمد مسعود در این پیام اضافه کرد  با قیام مسلحانه، تظاهرات در داخل و خارج از راه نوشتن و یا هر راه دیگر آغاز کنند و وی در کنار آنها برای آزادی مردم این کشور است.

وی  با بیان اینکه برای حفظ استقلال ،عزت ،عدالت و سربلندی کشور مبارزه می کند گفت که گروه طالبان بدون توجه به اعلامیه علما،با آغاز حمله هویت خود را نشان  داد. فرمانده جبهه مقاومت ملی افغانستان با بیان اینکه در حمله گسترده طالبان تعدادی از مردم و خانواده اش کشته شده اند. وی اظهار داشت طالبان می خواهد کشور را در انزوای اقتصادی و سیاسی قرار دهد .

احمدمسعود گفت که تعداد زیادی از نیروهای بیگانه در کنار طالبان علیه مردم جنگیده اند. وی اظهار داشت جامعه جهانی و برخی از کشورها با ایستادن در کنار طالبان به این گروه جرئت دادند که این حوادث را در افغانستان رقم بزنند. فرمانده جبهه مقاومت با بیان اینکه طالبان افراطی تر و متعصب تر از گذشته اند گفت آن‌هایی که در کنار طالبان قرار گرفته اند از خواب غفلت بیدار شوند.

سوتیتر: بسیاری از ناظران «پنجشیر» را آخرین سنگرگاه مقاومت می‌دانستند اما بر خلاف انتظارات اولیه به نظر می‌رسد این منطقه نیز پس از دو روز مقاومت به کنترل نیروهای طالبان در آمده و اکنون می‌توان از پایان ماموریت این گروه در سطله کامل بر افغانستان سخن به میان آورد