حواشی انتخاب فاتح بهشت/ گزارش «روزان » از انتشار لیست اولیه گزینه‌های شهرداری تهران

گروه سیاسی- انتخابات شوراهای شهر و روستا همزمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد. در این میان شورای شهر تهران این بار به صورت کامل به یکی از لیست‌های اصولگرایان رسید. حالا منتخبان جدید باید شهردار جدید تهران را انتخاب کنند. آن هم در فضایی که برخی گمانه‌زنی‌ها مبنی بر مشخص بودن گزینه نهایی به گوش می‌رسد.

*رفتن اصلاح‌طلبان، آمدن اصولگرایان

۲۸ خرداد ماه همزمان با انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات شوراهای شهر و روستا هم برگزار شد. اصولگرایان که زیر سایه حضور ابراهیم رئیسی به اجماعی از پیش مشخص رسیده بودند، تمام اختلافاتشان را به انتخابات شوراها فرافکنی کردند. در انتخابات شورای شهر تهران سه لیست از جناح اصولگرا بیرون آمد. یکی لیست جریان راست سنتی بود که در شورای وحدت جمع شده بودند؛ دیگری لیست شورای ائتلاف اصولگرایان بود که متشکل از نیروهای جدیدتر اصولگراست و سومی هم لیست جبهه پایداری بود. گروهی که حاضر نیست با دیگر طیف‌های اصولگرا کنار بیاید.

اصلاح‌طلبان هم در انتخابات شوراها لیست داشتند اما با توجه به بی‌میلی بدنه آنها برای حضور در انتخابات، از پیش مشخص بود که لیست آنها اقبالی برای پیروزی در این انتخابات ندارد. در این شرایط رقابت در انتخابات شورای شهر تهران بین سه لیست اصولگرایان بود. در حالی که پیش‌بینی می‌شد کرسی‌های شورای شهر تهران بین این سه لیست تقسیم شود اما آنچه اتفاق افتاد، این بود که لیست شورای ائتلاف به پیروزی مطلق رسید.

حالا شورای پنجمی‌های تهران که یکسره از لیست اصلاح‌طلبان بودند باید کرسی‌های خود را به شورای ششمی‌های تماماً اصولگرا تحویل بدهند. مهمترین پیامد تغییر در شورای شهر، تغییر شهردار است. اولین دستور کار شورای جدید هم انتخاب جانشین برای حناچی است. دستور کاری که منتخبین جدید از مدت‌ها پیش مشغول آن هستند.

*گزینه‌های روی میز شورای ششم

نوزدهم تیر ماه جعفر تشکری هاشمی از منتخبین شورای شهر تهران با بیان اینکه در جلسه آن روز منتخبین جدید شورای شهر مشخصاً در مورد مصادیق و گزینه‌های شهرداری تهران در آینده صحبت شده است، گفت: «شاخص‌های انتخاب شهردار مشخص شده بود و در جلسه امروز مقرر شد که اعضا گزینه‌های پیشنهادی خود را ارائه کنند که در این راستا اعضای شورا نام ۴۱ نفر را به عنوان لیست اولیه انتخاب کردند.»

این لیست ۴۱ نفره عبارت بود از: اسماعیل احمدی‌مقدم، عباس اکرمی، محمود ایلخان، معصومه آباد، جمال آبرومند، مهرداد بذرپاش، محمد پژمان، پژمان پشمچی‌زاده، محسن پیرهادی، علیرضا جاوید، علیرضا جعفری، غلامرضا جلالی، مهدی جمالی‌نژاد، علی حاجی‌زاده، مازیار حسینی، هابیل درویش، حسین دهقان، فرهاد رهبر، علیرضا زاکانی، محمدعلی شجاعی، سیدجواد شوشتری، محمود صلاحی، حسین طلا، مجتبی عبداللهی، عباس علی‌آبادی، محمد علی‌آبادی، کمال علی‌پور، پرویز فتاح، عبادالله فتح‌اللهی، محمدرضا فلاح‌زاده، لطف‌الله فروزنده، محمد فروزنده، رستم قاسمی، قدرت گودرزی، محمد مخبر، صولت مرتضوی، مهدی مسکنی، سعید محمد، علی نیکزاد، مرضیه وحیددستجردی، سردار وحیدی.

این نام‌ها گرچه بعضاً کمتر شناخته شده هستند اما به خوبی دایره جریان‌هایی را که قرار است فاتح شهرداری تهران باشند  نشان می‌دهد و گزینه‌های اصلی و نهایی را می‌شود از لابه‌لای آنها بیرون کشید. در عرض چند روز اعلام انصراف‌ها از کاندیداتوری شهرداری تهران آن‌قدر بود که این ادعا را می‌توان بر اساس آن به واقع نزدیک دانست.

۲۶ تیر ماه یعنی یک هفته بعد از اعلام لیست اولیه، ناصر امانی دیگر منتخب شورای شهر تهران از انصراف تعدادی از اعضای لیست اولیه خبر داد، به طوری که تعداد کاندیداهای حاضر در لیست گزینه‌های شهرداری تهران از ۴۱ نفر به ۲۸ نفر رسید.

همزمان با این اخبار رسمی، در شبکه‌های مجازی هم از گزینه‌های اصلی و شهردار احتمالی سخن به میان می‌آمد، طوری که امانی در واکنش به این موضوع در  همان مصاحبه گفت که «در فضای مجازی اسامی مختلفی منتشر شده اما هیچ کدام از این مصادیق درست نیست.»

در ادامه روز گذشته، پرویز سروری دیگر منتخب شورای شهر تهران باز هم از تغییر تعداد حاضران در لیست مذکور خبر داد و گفت که حالا ۲۷ نفر در لیست حاضر هستند. ساعاتی بعد در همان روز ۲۷ تیر ماه مهدی اقراریان اعلام کرد که لیست گزینه‌های شهرداری به ۲۴ نفر کاهش یافته است.

به موازات این اخبار رسمی، در شبکه‌های اجتماعی سخن از این بود که شورای شهر و گزینه‌های حاضر در لیست زیر فشار شورای ائتلاف هستند تا گزینه مد نظر آنها را به خیابان بهشت برسانند.

در نهایت، نتیجه جلسه روز گذشته منتخبین شورای شهر ششم انتخاب دورازده نفر از بین لیست اولیه بود. این دوازده نفر عبارتند از: اسماعیل احمدی مقدم، معصومه آباد، جمال آبرومند، مهرداد بذرپاش، محسن پیرهادی، مازیار حسینی، هابیل درویش، علیرضا زاکانی، عباس علی‌آبادی، رستم قاسمی، سیدصولت مرتضوی و علی نیکزاد.

*روند انتخاب شهردار تهران

مهدی اقراریان همچنین اعلام کرده که «این افراد یک هفته وقت دارند برنامه‌های خود را به منتخبین شورای ششم اعلام کنند تا از هفته آینده فرآیند بررسی آغاز شود.»

اعلام این دوازده نفر البته در شرایطی اتفاق افتاد که دو روز پیش ناصر امانی گفته بود که قرار است ده کاندیدا انتخاب شوند، نه دوازده نفر. او درباره روال انتخاب شهردار چنین گفته بود: «افراد و در واقع منتخبین نظرات خود را مکتوب در اختیار رئیس جلسه آقای مهدی چمران می‌گذارند. پس از آن امتیازبندی گزینه‌ها توسط ریاست جلسه انجام می‌گیرد و ۱۰ نفر به عنوان گزینه نهایی انتخاب می‌شوند. فردا [۲۷ تیر] بحث‌های انفرادی را در مورد گزینه‌ها تکمیل می‌کنیم و در اختیار مهدی چمران قرار می‌دهیم پس از آن ده نفر برتر که امتیاز بالا کسب کنند برنامه‌هایشان را به صورت حضوری ارائه خواهند و به سؤالات و ابهامات پاسخ  داده خواهد شد. ‌امتیازی که منتخبین شورای شهر برای انتخاب شهردار به گزینه‌ها می‌دهند مخفی است و مشخص نیست چه کسی چه امتیاز به گزینه‌ها داده است و به طور کلی برخی از اسامی به زودی از گردونه بررسی‌ها حذف خواهند شد.»

*فشار برای انتخاب شهردار مطلوب شورای ائتلاف

در همین اظهارات امانی نقش پررنگ مهدی چمران را در انتخاب شهردار بعدی تهران می‌توان مشاهده کرد. چمران از اعضای ارشد شورای ائتلاف است و می‌توان حدس زد که او نقطه وارد آمدن فشار و اعمال نفوذ شورای ائتلاف بر انتخاب شهردار جدید تهران باشد. چمران چندی پیش در پاسخ به سؤالی درباره وارد آمدن فشار بر منتخبین شورای شهر تهران برای انتخاب شهردار چنین گفته بود: «اعضای شورای شهر به صورت مستقل و آزاد شهردار جدید این کلانشهر را انتخاب می‌کنند.» او با تاکید بر اینکه «هنوز تصمیمی در خصوص شهردار تهران گرفته نشده، خاطرنشان کرد: «فشاری برای انتخاب شهردار آینده تهران ندیده‌ام به همین دلیل بحث فشار بر اعضای شورای شهر برای انتخاب شهردار را قبول ندارم.»

اما علی‌رغم این اظهارات چمران گمانه‌زنی مبنی بر این که شورای ائتلاف بر منتخبین شورای شهر و حاضران در لیست زیاد است، همچنان وجود دارد. در واکنش به همین موضوع بود که بار دیگر شورای ائتلاف به تکذیب این امر پرداخت. این بار غلامعلی حداد عادل رئیس شورای ائتلاف بود که روز گذشته، تأکید کرد که «وارد مصادیق نشده و نمی‌شوم». در واقع، به صورت دقیق گفته می‌شود که این حداد عادل است که بر گزینه مشخصی اصرار نظر دارد. او در پاسخ به این شائبه گفته است: «ممکن است ائتلاف شاخص‌هایی را به اعضای شورا پیشنهاد دهد، اما وارد مصادیق نمی‌شویم و این حق اعضای شورای شهر است که گزینه نهایی را انتخاب کنند.»

او با اشاره با شایعات پیرامون گزینه‌های شهرداری تهران تأکید دارد که «ممکن است ائتلاف شاخص‌هایی را به اعضای شورا پیشنهاد دهد، اما وارد مصادیق نمی‌شویم و این حق اعضای شورای شهر است تا با رأیی که از مردم گرفته‌اند برنامه کاندیداهای شهرداری تهران را بررسی و گزینه نهایی را انتخاب کنند.»

حدادعادل تاکید کرده است: «وارد مصادیق نشده و نمی‌شوم و اگر نکاتی درباره شاخص‌ها داشته باشم به دوستان منتقل خواهم کرد.»

البته، همین جمله آخر حداد عادل را می‌توان شاهدی برای اثبات صحت ادعای اعمال نظر شورای ائتلاف در انتخاب شهردار تهران در نظر گرفت.