دومینوی جاسوس‌بازی تل‌آویو با «زبان شیطان»

گزارش «روزان» از افزایش همکاری‌های امنیتی اسرائیل و اعراب بعد از آغاز عادی‌سازی مناسبات

 گروه دیپلماسی: این روزها انتشار گزارش‌هایی مبنی بر بهره‌گرفته شدن از بدافزار جاسوسی اسرائیل برای هک تلفن رهبران سیاسی، خبرنگاران و شهروندان عادی، بازتاب گسترده‌ای را به همراه داشته است. براساس تحقیقات هفده سازمان رسانه‌ای، از بدافزار جاسوسی یک شرکت اسرائیلی برای هک ۳۷ تلفن همراه متعلق به روزنامه‌نگاران، مقام‌های دولتی و فعالان حقوق بشری در سراسر جهان استفاده شده است و اطلاعات نزدیکان خاشقجی هم در این لیست دیده می‌شود. در این میان، بیش از هر بدافزار دیگری نام بدافزار جاسوسی «پگاسوس» که از «ان.اس.او گروپ» مستقر در اسرائیل مجوز گرفته سخن به میان می‌آید.

با این وجود، بیش از حوزه‌های مختلف در عرصه جهانی، همکاری جاسوسی میان اسرائیل با رژیم‌های عربی قابل توجه است. هر چند تمامی شواهد از همکاری چند دهه‌ای اطلاعات، امنیتی و جاسوسی میان رژیم‌های عربی با تل‌آویو حکایت دارند اما واقعیت امر این است که بعد از آغاز روند عادی‌سازی مناسبات میان برخی رژیم‌های عربی با اسرائیل این مسئله برای کمک به حفظ قدرت حاکمان در کنترل تهدیدات خارجی و سرکوب شهروندان در داخل به شکلی قابل توجه افزایش پیدا کرده است.

جاسوسی گسترده با برنامه «زبان شیطان»

در چند ماه اخیر اخبار جاسوسی اسرائیل به صورت گسترده منتشر شده است. در همین زمینه، به نوشته روزنامه القدس العربی، کارشناسان فاش کردند که چندین دولت از برنامه اطلاعاتی تهیه شده توسط یک گروه صهیونیستی برای جاسوسی از سیاستمداران، مخالفان، روزنامه نگاران، دانشگاهیان و فعالان حقوق بشر در سراسر جهان، از جمله اراضی اشغالی، فلسطین، لبنان، یمن، عربستان سعودی و ترکیه استفاده کرده‌اند.

شرکت مایکروسافت و سیتی‌زن لب گروه حقوق بشری عرصه مجازی، اعلام کردند که یک شرکت اسرائیلی به نام «کاندیرو» نرم افزار رخنه در سیستم عامل ویندوز را فروخته است. طبق پیام‌های یک مقام امنیتی در مایکروسافت و سیتی‌زن لب، این “سلاح سایبری” قدرتمند بیش از ۱۰۰ فرد را در سراسر جهان هدف قرار داده است. سیتی‌زن لب، موسسه پژوهشی در زمینه کنترل چرخه اطلاعات که وابسته به دانشگاه تورنتو است، در نتیجه تحقیقات خود اعلام کرد کاندیرو یکی از شرکت‌هایی است که به شکل مخفی ابزارهای هوشمند برای رخنه در نرم افزارها و سیستم‌های عامل کامپیوتری را می‌فروشند.

این تحقیقات که به طور مشترک توسط مایکروسافت و سیتیزن لب انجام شده نشان می‌دهد چگونه محصولات شرکت کاندیرو در یک بازار مخفی در سراسر جهان عرضه شده و خریداران این ابزارها که در بسیاری از موارد نهادهای امنیتی هستند از این فناوری برای رخنه در شبکه ارتباطی مخالفان، فعالان مدنی و رسانه‌های مخالف حکومت استفاده می‌کنند. مایکروسافت نیز اعلام کرد که قربانیان این برنامه را در فلسطین، اسرائیل، لبنان، یمن، اسپانیا، انگلیس، ترکیه، ارمنستان و سنگاپور شناسایی کرده است. مایکروسافت همچنین تاکید کرد که سیستم عامل ویندوز خود را اصلاح کرده تا نقایصی را برطرف کند که گروه اسرائیلی مورد سوء استفاده قرار داده است.

این شرکت همچنین گزارش داد؛ این برنامه که به زبان شیطان معروف شده است، موفق شد به شبکه‌های معروف مانند فیس بوک، توییتر، جی‌میل و یاهو برای جمع آوری اطلاعات، خواندن پیام‌های قربانیان و مشاهده عکس‌های آنها نفوذ کند. طبق اعلام مایکروسافت، این نرم‌افزار قابلیت جاسوسی در تلفن‌های هوشمند و رایانه‌ها را داشته و همچنین می‌تواند از طرف قربانیان مورد نظر پیام ارسال کند.

همکاری جاسوسی اسرائیل با کشورهای عربی

همکاری‌های جاسوسی کشورهای عربی با رژیم صهیونیتی شاید طی دو دهه گذشته به شکلی نامحسوس در جریان بوده باشد اما اکنون شاهد آن هستیم که این همکاری‌ها در چند سال اخیر به مرحله آشکار و علنی شدن رسیده است. در همین زمینه شاهد هستیم که روزنامه نیویورک تایمز  طی یک گزارش تحقیقی، از همکاری ریاض و اسرائیل و استفاده از یک برنامه برای جاسوسی از شهروندان سعودی در داخل و خارج پرده برداشت. در واقع، شواهد امر حاکی از آن است که اسرائیل به طور مخفیانه به گروهی از شرکت‌های متخصص در زمینه نرم افزارهای جاسوسی اجازه داده است که برای دولت عربستان سعودی کار کنند.

بنابر گزارش نیویورک تایمز، گروه سایبری اسرائیلی موسوم به «ان‌اس‌او» پس از قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی در سال ۲۰۱۸ قراردادهایش را با عربستان لغو کرد اما دولت اسرائیل این شرکت و دو شرکت دیگر را به ادامه همکاری با ریاض تشویق کرد.طبق گفته یک مقام صهیونیست و سه فرد مرتبط با این شرکت‌ها، اسرائیل بی‌توجه به نگرانی‌ها نسبت به نقض حقوق بشر یک مجوز جدید برای همکاری یک شرکت چهارم به منظور انجام فعالیت‌های جاسوسی صادر کرد.

در حقیقت، شرکت NSO در سال ۲۰۰۸ و بوسیله کسانی که گفته می‌شود اعضای سابق یگان ۸۲۰۰ سازمان اطلاعاتی اسرائیل بودند بنیان گذاشته شد. گمان می‌رود نرم‌افزار جاسوسی پگاسوز (Pegasus)، محصول شرکت NSO، که به صورت انحصاری تنها به دستگاه‌های دولتی فروخته می‌شود نقشی مهم در هک تلفن‌های همراه فعالان و مخالفان سیاسی در کشورهای حاشیه خلیج فارس داشته باشد. این نرم‌افزار می‌تواند محتویات گوشی را ضبط کند و همچنین کنترل میکروفن و دوربین آن را به دست بگیرد.

با این اوصاف علاوه بر عربستان، بنابر گزارش روزنامه هاآرتص چاپ تل‌آویو، طی چند سال اخیر، چهره‌های دولتی اسرائیل شخصا واسطه شده‌اند و شرکت اسرائیلی تولید ابزارهای جاسوسی (NSO) را به دست‌کم دو کشور عربستان سعودی و امارات عربی متحده معرفی کرده‌اند. گفته می‌شود این شرکت قراردادهایی را به ارزش سالانه صدها میلیون دلار با کشورهای حاشیه خلیج فارس از جمله بحرین، عمان، عربستان سعودی و دو امیرنشین راس‌الخیمه و ابوظبی در امارات عربی متحده به امضا رسانده است. تنها یک قرارداد از این مجموعه ارزشی بالغ بر ۲۵۰ میلیون دلار داشته است. حتی در سال ۲۰۱۶ آزمایشگاه تحقیقاتی «سیتی‌زن لب» در کانادا فاش کرد که ابزار جاسوسی موسوم به «پگاسوز» در ردیابی احمد منصور فعال حقوق بشر اماراتی به کار گرفته شده و مقدمات دستگیری او را با نفوذ به آیفون شخصی‌اش فراهم کرده است.

در سطحی دیگر، گزارش مقامات صهیونیستی و رسانه‌های این رژیم از همکاری جاسوسی و امنیتی میان تل‌آویو و مراکش به مدت شش دهه و اوج گرفتن آن بعد از ورود این کشور به جرگه عادی‌سازی مناسبات با اسرائیل گزارش داده‌اند. در همین زمینه، یوسی ملمن، گزارشگر کارکشته امور جاسوسی و اطلاعاتی اسرائیل و نویسنده چندین کتاب درباره موساد، در مقاله‌ای در روزنامه هاآرتص یادآور شده‌است که حضور موساد در مراکش، پایگاهی نیز برای فعالیت در سایر بخش‌های آفریقا بوده است.

عادی‌سازی بر مدار امنیت

گزارش‌های منتشر شده پیرامون همکاری جاسوسی میان رژیم‌های عربی با اسرائیل در وضعیتی در چند سال گذشته، این مسئله مهم را برای ناظران سیاسی طرح می‌کند که عادی‌سازی مناسبات میان اسرائیل و کشورهای عربی، بر خلاف آنچه که ادعا می‌شد می‌توان دستاوردهای سیاسی و اقتصادی به همراه داشته باشد، به دستاورد امنیتی برای کشورهای عربی تبدیل شده است. در واقع، اعراب و اسرائیل بیش از آن‌که در مسئله عادی‌سازی مناسبات در جستجوی یافتن و بهره‌گیری از فرصت‌های اقتصادی باشند، در پی استفاده از ابزارهای جاسوسی این رژیم بوده تا از این طریق مخالفان خود را در داخل و خارج کنترل کنند.

سرکوب دموکراسی‌خواهی در جهان عرب

طی دهه‌های گذشته همواره آمریکایی‌ها و کشورهای عربی از اسرائیل به عنوان نماد یک رژیم دموکراتیک در منطقه غرب آسیا یاد کرده‌اند و همواره از هدف خود برای ترویج دموکراسی‌خواهی در سطح منطقه‌ای سخن به میان آورده‌اند. اما اکنون گزارش‌ها منتشر شده نشان می‌دهند که رژیم صهیونیستی به حامی اصلی دیکتاتورهای منطقه و رژیم‌های پاتریمونال عرب تبدیل شده است. همکاری این رژیم با حاکمان رژیم‌های عربی در مسیر کنترل و سرکوب مخالفان خود در صحنه داخلی و خارجی نمایانگر این موضوع است که چگونه تل‌آویو قصد دارد حاکمان مفسد عربی را در مسیر سرکوب و نابودی جریان دموکراسی خواهی، همراهی کند.

عدم خاستگاه مردمی عادی‌سازی روابط با اسرائیل

همکاری جاسوسی اسرائیل با حاکمان کشورهای عربی در مسیر سرکوب شهروندان به وضوح نشانگر این مسئله است که عادی‌سازی مناسبات میان طرفین که در سال ۲۰۲۰  بُعد رسمی به خود گرفت، فاقد هر گونه پشتوانه و حمایت مردمی است. در واقع، عادی‌سازی مناسبات تنها برآیند خیانت و تلاش حاکمان مفسد عربی برای حفظ قدرت‌ خود است. در حقیقت، عادی‌سازی مناسبات به فرآیند برای سرکوب صدای آزادی‌خواهی شهروندان عرب و تقویت قدرت حاکمان فاسد در رژمی‌های عربستان، امارات و بحرین تبدیل شده است.