جهان چشم‌انتظار تعامل با دولت رئیسی/ گزارش «روزان» از  واکنش‌های جهانی به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ایران

 گروه دیپلماسی: قطعی شدن پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ با کسب ۱۷ میلیون و ۸۰۰ هزار رای از مجموع ۲۸ میلیون و ۶۰۰ هزار رای ماخوذه، در سطح جهانی از سوی سیاستمداران کشورهای مختلف و نیز رسانه‌های مطرح جهانی مورد توجه قرار گرفته است.

واکنش مقامات سیاسی کشورهای مختلف به پیروزی رئیسی

قطعی شدن پیروزی سید ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس سیزدهمین دولت جمهوری اسلامی ایران در سال‌های پس از انقلاب با واکنش و پیام تبریک رهبران سیاسی کشورهای مختلف مواجه شد. در مهم‌ترین سطح، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور فدراسیون روسیه در پیامی انتخاب سید ابراهیم رئیسی به سمت رئیس جمهور منتخب جمهوری اسلامی ایران را به وی تبریک گفت.  به گزارش ایسنا ، متن پیام تبریک به شرح زیر است :

جناب آقای سید ابراهیم رئیسی گرامی

رئیس جمهور منتخب جمهوری اسلامی ایران

مراتب تبریکات صمیمی را به مناسبت انتخاب جنابعالی به عنوان رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران پذیرا باشید.  روابط میان کشورهایمان به طور سنتی از خصلت دوستانه و حسن همجواری برخوردار است.  امیدوارم که فعالیت جنابعالی در این سمت عالی به توسعه روز افزون همکاری دو جانبه سازنده در زمینه های مختلف و همچنین تعامل مشارکتی در امور بین الملل مساعدت خواهد نمود. این موضوع کاملا پاسخگوی منافع ملت های روسیه و ایران می باشد و در مسیر تحکیم امنیت و ثبات منطقه ای پیش می رود.  برای جنابعالی موفقیت و نیز سلامت و بهزیستی را آرزو می نمایم.

برهم صالح، رئیس جمهور عراق نیز در پیامی به ابراهیم رئیسی، انتخاب وی به عنوان رئیس جمهور ایران را تبریک گفت. رئیس جمهور عراق در این پیام برای همتای ایرانی خود آرزوی موفقیت و پیشرفت کرده است. وی با اشاره به ارتباطات تاریخی و فرهنگی دو ملت ایران و عراق تاکید کرد که عراق خواستار تقویت روابط خود با جمهوری اسلامی ایران است. برهم صالح با اشاره به سفر اخیر ابراهیم رئیسی به بغداد خاطرنشان کرد که جمهوری اسلامی ایران در جنگ با تروریسم و حمایت از عراق نقش مهمی ایفا کرد. رئیس جمهور عراق در بخش دیگری از پیام خود تاکید کرد که منطقه نیاز مبرمی به حکمت و شخصیت های حکیم و به کارگیری زبان گفت وگو برای تقویت امنیت و ثبات دارد.

همچنین، «سید عمار حکیم»، رهبر جریان حکمت ملی عراق در پیامی برگزاری سیزدهمین دور انتخابات ریاست جمهوری در ایران را به رهبر معظم انقلاب و همچنین ملت و دولت ایران تبریک گفت و نوشت: موفقیت تجربه دموکراتیک و اجرای سیزدهمین دور انتخابات ریاست جمهوری در ایران را به رهبری و دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران تبریک می‌گوییم.  وی ضمن تبریک به حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس‌جمهور منتخب ملت ایران در این پیام آورده است: همچنین برخورداری از اعتماد ملت در چهار سال آینده را به جناب آقای سیدابراهیم رئیسی تبریک می‌گوییم.

حجت‌الاسلام والمسلمین «اکرم الکعبی» نیز ضمن تبریک این پیروزی به رهبر و مردم جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: مردم ایران بار دیگر پایبندی خود به حکومت و رهبری معظم انقلاب را اثبات و با مشارکت پرشور در داخل و خارج از کشور، چالش‌ها را به حماسه‌ای انتخاباتی تبدیل کردند. وی در پایان ابراز امیدواری کرد که استحکام روابط بین دو ملت ایران و عراق در تمام زمینه‌ها و با وجود مشترکات عقایدی، فرهنگی و جغرافیایی بیش از پیش افزایش یابد.

در سطحی دیگر، حجت‌الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزار، رئیس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان افغانستان و همچنین خبرگزاری صدای افغان(آوا) در پیامی به مناسبت انتخابات ریاست جمهوری ایران و پیروزی قاطع آیت الله رئیسی در این انتخابات، با بیان این‌که انتخابات بار دیگر وفاداری مردم مسلمان ایران به رهبری، انقلاب و اهداف والای مکتب نجات آفرین اسلام را ثابت کرد، پیروزی قاطع رئیس جمهور منتخب جمهوری اسلامی ایران را تبریک گفت و بار دیگر بر ضرورت توجه رئیس جمهوری و دولت آینده ایران به مسئله افغانستان و همچنین مهاجرین افغانستانی تأکید کرد.

همچنین، نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان در پیامی برگزاری موفق انتخابات ریاست جمهوری ایران و پیروزی رئیس جمهور جدید را به رهبر انقلاب تبریک گفت. در این پیام آمده است: ایران همان‌طور که هست، در پایداری و ایستادگی در برابر محاصره و تحریم، بزرگ و قدرتمند است.

رئیس مجلس سنای پاکستان هم در پیامی با تبریک پیروزی آیت الله سید ابراهیم رئیسی در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت:دوستی و روابط دو کشور برادر در دوران تصدی ایشان بیش از پیش تقویت خواهد شد. به گزارش ایرنا از اداره کل روابط عمومی مجلس سنای پاکستان، «محمد صادق سنجرانی» روز شنبه در پیام تبریک خود از طرف پارلمان، دولت و ملت این کشور به رئیسی ، ابراز اطمینان کرد که روابط و همکاری‌های تهران و اسلام‌آباد در دوران رئیس جمهوری جدید قوی و پیش از پیش توسعه خواهد یافت.

دوغان پکین معاون حزب «دوباره رفاه»  ترکیه نیز با تبریک به او در صفحه توییترش نوشت: به آقای ابراهیم رئیسی که در انتخابات ریاست جمهوری ایران پیروز شد تبریک می گوییم و امیدواریم دوره جدید به تحولات مهمی در روابط دوجانبه ایران و ترکیه منجر شود که در آن اقداماتی ملموس و دائمی در چارچوب روابط خوب، صمیمانه و دوستانه همسایگی برداشته شود.

جنبش حماس نیز جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) طی بیانیه‌ای برگزاری موفقیت‌آمیز انتخابات ریاست جمهوری در ایران و پیروزی حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی در این انتخابات را تبریک گفت.

پیروزی رئیسی؛ خبر یک رسانه‌های جهان

پیروزی سید ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری کشورمان، در سطح جهانی علاوه بر سیاستمداران مورد توجه جدی رسانه‌های مطرح خبری نیز قرار گرفت و حتی به خبر یک اکثر رسانه‌های غربی و عربی تبدیل شد. در همین زمینه، تارنمای شبکه تلویزیونی  سی ان ان خبر پیروزی ابراهیم رئیسی را در صدر اخبار خود قرار داد و نوشت شمارش اولیه آرا حکایت از پیروزی گسترده وی درا نتخابات ریاست جمهوری دارد. سی ان ان نوشت: امروز حسن روحانی  رئیس جمهوری ایران برای تبریک به ابراهیم رئیسی، به ملاقات وی رفت.

روزنامه فایننشال تایمز هم خبر پیروزی ابراهیم رئیسی را خبر اول سایت خود قرار داد و نوشت که او توانسته بطور گسترده آرای اکثریت قاطع مردم ایران را بدست آورد. خبرگزاری نیز فرانسه نوشت: در میان کسانی که به رئیسی رای دادند، بسیاری از آنها می گویند دلیل حمایت آنها از وی این است که او متعهد شده با فساد مبارزه و به قشر ضعیف جامعه کمک کند .

همچنین، بخش اسپانیایی خبرگزاری آناتولی نوشت: ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری منتخب ایران در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ با رویکرد جدی به مسئله فساد و مشکلات اقتصادی اطمینان داد که این موضوعات را در اولویت قرار خواهد داد. تارنمای شبکه خبری فرانس ۲۴ هم خبر پیشتازی قاطع رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری را در صدر خبرهای خود قرار داد و نوشت که ابراهیم رئیسی با فاصله زیاد نسبت به رقیبان خود، پیروز انتخابات است.

روزنامه فرانسوی لوفیگارو نیز نوشت: ستاد انتخابات ایران اعلام کرد، ابراهیم رئیسی با اخذ ۶۲ درصد آراء پیروز انتخابات ریاست جمهوری ایران شده است. فرانس ۲۴ به نقل از جمال عرف، سخنگوی ستاد انتخابات وزارت کشور ایران گزارش داد: ابراهیم رئیسی با کسب ۱۷ میلیون و ۸۰۰ هزار رای پییشتاز در انتخابات شده است. روزنامه فرانسوی اوئست فرانس نیز نوشت: ابراهیم رئیسی نیز با کسب اکثریت آراء (۶۵ درصد) به پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ایران دست یافت.

رادیو فرانسه نیز با اشاره به پیروزی ابراهیم رئیسی با کسب اکثریت آراء نوشت: رقیبان وی ازجمله عبدالناصر همتی، قاضی زاده هاشمی، محسن رضایی و حتی حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران پیش از اعلام رسمی نتایج به وی تبریک گفتند. تارنمای بی بی سی انگلیسی هم نوشت: ابراهیم رئیسی با شکست دادن سه رقیب خود به‌عنوان رئیس جمهوری آتی ایران انتخاب شد. بی بی سی انگلیسی نوشت: رئیسی بالاترین مقام قضایی در ایران را عهده دار بوده و مقام رئیس جمهوری پس از  رهبری دومین مقام مهم درایران به شمار می رود.

تارنمای انگلیسی زبان دویچه وله نوشت: سخنگوی وزارت کشور ایران اعلام کرد که با توجه به شمارش بیشتر آرای انتخاباتی ابراهیم رئیسی ۶۲ درصد آرا را به خود اختصاص داده است. گاردین نیز به نقل از کارشناس مسائل ایران دراندیشکده چتم هاوس لندن نوشت پیروزی رئیسی زمینه را برای اجماع داخلی درباره اصلاحات گسترده تر فراهم می کند و تهران را در موضع قوی تری در دیپلماسی بین المللی قرار می دهد.

سوتیتر: قطعی شدن پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ با کسب ۱۷ میلیون و ۸۰۰ هزار رای از مجموع ۲۸ میلیون و ۶۰۰ هزار رای ماخوذه، در سطح جهانی از سوی سیاستمداران کشورهای مختلف و نیز رسانه‌های مطرح جهانی مورد توجه قرار گرفته است