سفر نایب رئیس شاخه نظامی حماس به قاهره برای پیشبرد پرونده اسیران

به گزارش ایسنا، این روزنامه نوشت: مروان عیسی، نایب رئیس شاخه نظامی حماس امروز وارد قاهره شد تا درباره تبادل اسیران با سازمان اطلاعات مصر مذاکراتی داشته باشد.

طبق این گزارش، هیئت اسرائیلی هم قرار است به قاهره رفته و به مذاکرات در این باره ملحق شود. البته این گزارش هنوز از سوی مقامات رسمی تایید نشده است.

منابع اشاره کردند، مذاکرات غیرمستقیم با دو هیئت سفر کرده به قاهره انجام خواهد شد. این سفر بعد از تلاش‌های مصر برای متقاعد کردن حماس جهت مشارکت در مذاکرات درباره این موضوع است.

طبق گفته منابع مصری، هیئت اسرائیلی شامل مسؤولان شاباک و موساد اسرائیلی در قاهره حاضر خواهد شد.

این روزنامه می‌افزاید، فرصت کنونی بهترین فرصت برای اجرایی کردن این معامله پیچیده است. حماس مقابل میانجی‌گر مصری متعهد شده بعد از اجرای تبادل دست به هیچ عملیات و فعالیت جدیدی در ارتباط با اسیران نزند.

به نوشته این روزنامه، شاخه نظامی حماس البته شرط جدیدی برای تبادل اسیران گذاشته که بازسازی زیرساخت‌هایی است که در جنگ اخیر غزه ویران شدند. قسام همچنین درخواست کرده‌، مصالح ساختمانی با سازوکار جدید وارد غزه شود.

“العربی الجدید” به نقل از برخی منابع تاکید کرد که انتشار فایل صوتی یکی از نظامیان اسیر اسرائیلی در غزه توسط گردان‌های قسام، شاخه نظامی حماس در جریان برنامه “ما خفی اعظم” با هماهنگی مصر انجام شده و یکی از خواسته‌های طرف صهیونیستی برای پیشبرد پرونده مبادله اسرا بوده است.

این منابع تاکید کردند که زمان زیادی طول کشید تا قسام حاضر به انتشار این فایل صوتی شود.

همچنین به گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین، “یونی بن مناحیم” روزنامه‌نگار اسرائیلی اظهار کرده است که یک هیئت از شاخه نظامی جنبش حماس به ریاست مروان عیسی معاون فرمانده کل گردان‌های قسام برای گفت‌وگو در مورد پرونده مبادله اسیران با مسؤولان سازمان اطلاعات مصر وارد قاهره شده است.

بن مناحیم تصریح کرد که قرار است یک هیئت امنیتی اسرائیلی هم برای همین منظور راهی مصر شود.

انتهای پیام