حرف های تخصصی؛ تکذیب های سیاسی

ثریا زندیار: بی آبی ها و کم آبی های مکرر اکثر نقاط روستایی و شهری در پرآب ترین استان کشور در سالهای اخیر (خوزستان)؛ درد مردمانی است که بسیاری از آن ها به کشاورزی مشغولند؛ رزقشان از کشاورزی است و اگر کشاورزی نباشد شاید مرگ بهتر از زندگیست؛ همین مردمان سخت کوش هستند که مقام نخست تولیدات کشاورزی را در سطح کشور برای این استان به ارمغان می آورند اما زمانی که باید حقآبه شان داده شود؛ یا بی تفاوتی مدیران را می بینند و یا اگر اعتراضی کنند، با برخوردهای قضایی مواجه می شوند! 

البته بحث این گزارش؛ پرداختن به مبحث کشاورزی نیست، بحث آبی است که باکیفیت عالی سر از همه جای کشور درآورده به جز خانه های مردم خوزستان! بحث اینکه برخی تخصصی اظهار نظر می کنند و برخی سیاسی، تکذیب! به جان هم افتاده اند و آنقدر در استان سیاست زده و بحران زده، مردم بازی می خورند که دیگر سخت است تشخیص سره از ناسره!

دکتر سید محمد علوی؛ سرپرست مرکز بهداشت استان خوزستان در یک برنامه تلویزیونی از شبکه خوزستان مباحثی کاملا  تخصصی را در خصوص آلودگی آب مطرح می کند.

سید محمد علوی در این برنامه تلویزیونی با بیان اینکه لوله‌های توزیع آب دچار ترک و شکستگی هستند، عنوان می کند: در بسیاری از مناطق استان خوزستان به ویژه مناطق حاشیه‌ای شهر و روستایی، فاضلاب به لوله‌های آب می‌زند و لوله‌ها در شبکه فاضلاب غرق آب شده‌اند و این موضوع باعث ترکیب آب و فاضلاب شده است و مردم آبی را می خورند که با مدفوع انسانی آغشته است در نتیجه قطعاً عوامل میکروبی، سلامت مردم را تهدید می‌کند.

علوی ادامه می دهد: در رابطه با تلاقی آب و فاضلاب، بارها مراکز بهداشت شرق و غرب اهواز اعلام جرم کرده‌اند و بارها در شورای سلامت استان مطرح کرده‌ایم.

سرپرست مرکز بهداشت خوزستان همچنین با اشاره به تبعات قطعی‌های برق در خوزستان، و استفاده اکثر منازل از پمپ تصریح می کند: قطعی برق موجب خاموشی پمپ‌ها و افت فشار آب می‌شود که در نتیجه فاضلاب اطراف لوله‌ها به درون آن کشیده می‌شود و آب آشامیدنی آغشته به فاضلاب می‌شود.

او به بیماری هپاتیت و هزاران نوع بیماری گوارشی منتقل شده از طریق آب آلوده اشاره می کند و می گوید: با به خطر افتادن سلامتی و تضعیف سیستم ایمنی مردم، بدن انسان‌ها مستعد بیماری کرونا می‌شود.

پس از پخش این برنامه؛ مردم از این اعتراف تخصصی که البته به صحیح بودنش ایمان دارند دچار نگرانی شدند،  اما به ناگهان؛ هنوز پایان یک روز نرسیده، مدیر آب و فاضلاب استان، گفته ی این پزشک متخصص سلامت را تکذیب می کند و استاندار خوزستان هم که رییس شورای تامین استان است، پس از واکنش مردم و البته رسانه ها؛ صحبت رییس مرکز بهداشت استان را رد می کند! 

ابتدا مدیرعامل شرکت آب‌ و فاضلاب خوزستان اظهارات سرپرست مرکز بهداشت خوزستان مبنی بر تلاقی فاضلاب با شبکه توزیع آب در استان را رد می کند.

صادق حقیقی‌پور در این خصوص عنوان می کند: طبق گزارش شبکه بهداشت استان خوزستان، مطلوبیت میکروبی شبکه توزیع آب شرب شهرهای استان در سال ۹۸ به جزء شبکه مجزای آب اهواز ۹۷ درصد بوده است!

مدیرعامل شبکه آبفای استان علیرغم آگاهی به اینکه آب اهواز در بسیاری مناطق و در بسیاری زمان ها گل آلود است، می گوید: طبق آمار شبکه بهداشت استان خوزستان، مطلوبیت میکروبی شرق اهواز ۹۴ درصد، غرب اهواز ۹۲ درصد و شهرستان کارون ۹۴.۳ درصد است!

وی میانگین مطلوبیت میکروبی شبکه توزیع آب استان خوزستان را  همچون کشور ۹۷ درصد اعلام می کند و در ادامه از پایین تر بودن میانگین مطلوبیت میکروبی اهواز نسبت به میانگین کشوری سخن می گوید! و دلیل آن را وجود تعداد بالای انشعابات غیرمجاز به ویژه در مناطق حاشیه شهر عنوان می کند!

 این سخن حقیقی پور دقیقا صحت گفته های دکتر علوی سرپرست شبکه بهداشت استان را می رساند.

او در ادامه ی اظهارات خود می گوید: آمار مطلوبیت میکروبی شبکه توزیع آب مطابق آزمایشگاه مجهز آبفای خوزستان از درصد اعلام شده توسط شبکه بهداشت نیز بالاتر است زیرا در نوع نمونه گیری آب در آزمایشگاه های بهداشت و آبفا تفاوت‌هایی وجود دارد.

حقیقی پور با سخنی دیگر بر اظهارات علوی مهر تایید می زند و از وجود ۵۰هزار انشعاب غیرمجاز آب در اهواز خبر می دهد که برخی از آنها لوله های آب را از میان فاضلاب عبور داده اند! که سرپرست شبکه بهداشت استان دقیقا همین موارد را عنوان کرد.

حالا اما سید محمد علوی اطلاعیه ای را صادر کرده که قابل تامل است.

او در این اطلاعیه عنوان کرده: “به دنبال اظهارات یکی از اعضای محترم شورای شهر اهواز در خصوص وضعیت آب و فاضلاب در برنامه سلامت خونه سیمای خوزستان که برای مصاحبه ای در مورد کرونا حضور یافته بودم، مجری محترم برنامه یکی از سوالات شهروندان درباره وضعیت آبهای سطحی را مطرح کرد که اینجانب در پاسخ به آن شهروند عزیز عرض نمودم آب آشامیدنی سالم از مطالبات ما به عنوان تضمین گر سلامتی مردم است و در مناطق روستایی و حاشیه شهرها از مشکلاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد. با توجه به اینکه در بعضی از مناطق بنا به اظهارنظر مدیر عامل محترم آب و فاضلاب مشترکین غیر مجاز وجود دارند و اتصال انشعابات غیرمجاز که  گاها خوب درزبندی نشده و یا از محل های غیر بهداشتی مثل جوی های روباز عبور میکنند احتمال آلودگی آب به فاضلاب را بالا برده و سلامتی مردم را به خطر می اندازد. ”

این سخنان علوی؛ دقیقا بیان کننده همان جمله ای است که در برنامه تلویزیونی عنوان کرد؛ فقط کمی غیر مستقیم تر و بر حسب احتمالات سخن گفته!

علوی در ادامه در این اطلاعیه عنوان کرده:  برخی از رسانه ها با برداشتهایی که کرده اند اظهارات اینجانب را به گونه ای دیگر منعکس نموده اند لذا بار دیگر تاکید می کنم که مسئله آب سالم از الزامات سلامت جامعه و از مطالبات مرکز بهداشت استان می باشد که به طریق مقتضی از طریق مراجع ذیصلاح پیگیر قضیه خواهد بود!

به گزارش روزان؛ اگر به شهرهای استان خوزستان به خصوص شهر اهواز و حاشیه که جمعیت ۴۰۰ هزار نفری را به خود اختصاص داده،  گذر کوتاهی داتشه باشیم، به خوبی در می یابیم که صحبت های سرپرست مرکز بهداشت استان کاملا صحیح است و البته مدیرعامل آبفای خوزستان نیز همان حرف ها را به شکلی دیگر بیان کرد فقط مشخص نبود چرا عنوان رد و تکذیب به سخنان دکتر علوی داده؛ اما اگر تکذیب های حقیقی پور بنا بر مصلحت سیاسی استان بوده باشد؛ آن وقت کاملا محرز است که سلامت مردم؛ قربانی مصلحت های سیاسی شده است! و باید گفت: “تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل!”