فصل جدید لیگ‌ بسکتبال از دریچه مشکلات!

به گزارش ایسنا، با توجه به موج دوم شیوع ویروس کرونا در ایران، یکی از اصلی‌ترین مسائلی که این روزها ذهن اهالی بسکتبال را با توجه به پیش رو بودن سال المپیک به خود مشغول کرده، تاریخ برگزاری مسابقات لیگ برتر است که تا این لحظه مشخص نیست این رقابت‌ها دقیقا چه زمانی برگزار خواهد شد.

کاظم محنایی کارشناس بسکتبال ایران، در مورد مشخص نبودن زمان قطعی برگزاری رقابت‌های لیگ اظهار کرد: “مدت زیادی تا المپیک باقی نمانده و از این نظر فدراسیون تا حدودی کم‌ کاری کرده است. باید برنامه‌ها مشخص شده و بازیکنان در لیگ مشغول شوند، اگر می‌خواهیم حرفی برای گفتن در این رقابت‌ها داشته‌ و حضوری آبرومندانه را تجربه کنیم، باید هر چه زودتر لیگ و سپس تمرینات را شروع کنیم. “

این اظهارات محنایی در صورتی بود که رامین طباطبایی، رئیس فدراسیون بسکتبال ایران نیز در آخرین اظهاراتش ادعا کرد همه برنامه‌های فدراسیون آماده بوده و پس از برگزاری جلسه فدراسیون با مسئولان تیم‌های شرکت کننده در مرداد ماه، تصمیمات نهایی برای برگزاری لیگ گرفته شده و احتمالا هم از اوایل مهر ماه شاهد استارت مسابقات لیگ خواهیم بود. 

با این وجود، صحبت‌هایی در مورد تصمیم برخی تیم‌های ریشه دار برای کناره گیری از مسابقات و موضوع رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای حفظ سلامت بازیکنان و اعضای اجرایی بخاطر جلوگیری از خطرات ویروس کرونا در جریان مسابقات، از جمله مسائل دیگری است که برگزاری لیگ امسال را تاحدودی به حاشیه کشانده است؛ مسئله‌ای که به نظر می‌رسد باتوجه به بی سابقه بودن این موضوع، زیر ساخت لازم را در کشور ندارد.

ارسلان کاظمی ملی‌پوش بسکتبال ایران، در مورد بحث‌ رعایت پروتکل‌های بهداشتی در لیگ، گفت: “همانطور که می‌دانید کرونا حتی المپیک را هم به تعویق انداخت و مسئولان معتقد بودند با ورود فصل گرما شرایط بهتر می‌شود، اما هنوز هیچ چیز مشخص نیست. تنها می‌توانم بگویم که به عنوان یک بازیکن سلامتی خودم، خانواده‌ام و سلامتی سایر بازیکنان و خانواده‌هایشان باید اولویت باشد. امیدوارم سازمان یا کمیته مبارزه با کرونا، در تصمیم‌گیریها فدراسیون را همراهی کند تا خدایی نکرده شاهد اتفاقات ناگواری نباشیم.”

همچنین سجاد مشایخی، دیگر ملی‌پوش بسکتبال ایران که سال گذشته برای تیم پتروشیمی بازی می‌کرد، در مورد بحث کناره گیری چند تیم با سابقه لیگ از جمله پتروشیمی، گفت: “تا این لحظه تکلیف مشخص نیست و من شخصا امیدوارم تیم پتروشیمی برای حضور در فصل جدید لیگ اعلام آمادگی ‌کرده و منحل نشود. پترو جزو تیم‌های ریشه دار بسکتبال ایران است که هر ساله سرمایه گذاری خوبی می‌کرد. قطعا نبود چنین تیم‌هایی به این رشته صدمه می‌زند و به این سادگی‌ها نمی‌شود برای آن‌ها جایگزین انتخاب کرد و کار سختی است.”

حال به نظر می‌رسد که فدراسیون بسکتبال، برای شروع فصل جدید لیگ با مسائل متعددی رو به رو است ضمن اینکه چنین بحث‌های جدیدی در شرایطی مطرح شده است که حتی موضوعات کهنه‌تری چون اعتراض تیم شهرداری گرگان به رای فدراسیون مبنی بر اعلام اتمام فصل گذشته لیگ بدون معرفی قهرمان، همچنان ادامه دارد، تا جایی که همین مسئله باعث شده تا حضور تیم شهرداری گرگان در فصل جدید لیگ نیز در هاله‌ای از ابهام باشد!

با این اوصاف و در نظر گرفتن صحبت‌های رامین طباطبای مبنی بر اینکه، برنامه‌های فدراسیون برای شروع لیگ آماده است، باید منتظر ماند و دید که در صورت صدور مجوز برگزاری لیگ از طرف ستاد ملی مبارزه با کرونا، فدراسیون می‌تواند لیگ امسال را به دور از همه این حواشی و حفظ ظرفیت‌های خود از نظر تیمداری باشگاه‌های صاحب نام در این رشته برگزار کند یا خیر؟ کما اینکه اصلا مشخص نیست این مجوز در چه تاریخی از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا صادر شود.

انتهای پیام