لزوم توجه به هشدارهای استاندار خوزستان در مورد آب شرب/التور بین تایید و تکذیب ها

روزان ـ منصور محرابی فرد: بحث ها و روایت های مختلف از وضعیت آب اهواز و نیز خطر بروز بیماری های روده ای(التور) در آب اهواز، بحثی جانبی است که استرس ناشی از کرونا ویروس را دو برابر کرده است.

آنچه امروز برخی مدیران با عنوان شایعه به آن می پردازند در واقع روایت شده است، و برخی مدیران مصمم به شایعه بودن آن دارند، اختلاف در روایات متعدد مدیرانی است که برخی مصمم و محکم ایستاده اند که خطر وجود ندارد و برخی معتقدند این فصل، خطر ابتلای به التور را افزایش می دهد و لازم است که ما مراقبت کنیم. و البته با وضعیتی که شرکت آب و فاضلاب اهواز دچار آن است و اکثر مدیران به آن اشاره داشته اند، از جمله جوی های رو باز، اتصالات روی زمین که گاها نشتی هم داشته و موجب ورود آب فاضلاب به درون لوله ها می شوند، شکستگی در لوله های اصلی و فرعی و آلودگی های کارون همه و همه عواملی هستند که می تواند در هر فصلی خطر ابتلا به بیماری های روده ای را ایجاد کند.

متاسفانه همه ی ما در زمستان دیدیم که گرفتگی های فاضلاب در اهواز باعث چه مصایبی شد، تا آنجا که فاضلاب در خیابان های شهر به صورت خشک شده و به رنگ سبز دیده می شود. مسلما این فاضلاب های به جا مانده در خیابان هاست که باعث و بانی اختلاف نظرهایی شدید بین شهرداری و آبفای اهواز شد، هنوز هم در خیابان ها به صورت خشک شده و غیر قابل مشاهده وجود دارد!

از آنسوی در فصل تابستان هم هنوز ما گرفتگی ها و بالا آمدن منهول های فاضلاب را مشاهده می کنیم، که متاسفانه صورتی نازیبا برای شهر اهواز و مسئولین شهر است؛ و دیگر شاید خاتمه ای بر دعوای آب‌های سطحی باشد.

همچنین شکستگی های لوله کشی فاضلاب و بسیاری منهول های بدون در، شکستگی های پیش آمده خطوط لوله ی آب، و کلر زنی در آب شرب از عوامل مهمی است که در وضعیت بهداشتی آب اهواز همواره باید با نگاهی پر شک و تردید نگاه کرد.

برخی مدیران هم با اشاره به همه موارد فوق، قدمی جلوتر نهاده و با تشکیل جلسات، روش های تشخیص این بیماری و نیز روش های مبارزه با آن را آموزش داده اند.
همچنین از همه خواسته اند که وظایف نظارتی را بر وضعیت آب اهواز بیشتر گسترش دهند تا با این نظارت ها امیدوار بود اتفاقی پیش نیاید.

مسلم است سخنان دکتر مهرداد شریفی رییس بهداشت غرب اهواز، بسیار مهم است و لازم است به این هشدارها و آموزش ها توجه ویژه کنیم. هر چند باید امیدوار بود که اتفاقی نیفتد، لیکن با وضعیت اسفبار فاضلاب و آب خصوصا در اهواز، برای چاره اندیشی دیر نشده است.

هشدار استاندار خوزستان نسبت به شیوع وبا همزمان با کرونا

اولین بار ۱۳ اردیبهشت، استاندار خوزستان بر آهک‌پاشی و لایروبی جوهای روباز با هدف پیشگیری از شیوع التور در شهرها و روستاها تاکید کرد و گفت: با توجه به اینکه با بیماری کرونا مواجه هستیم، در صورت بروز بحرانی دیگر در بخش سلامت با شرایط سخت و مشکلات جدی مواجه خواهیم شد.

غلامرضا شریعتی در نشست شورای سلامت و امنیت غذایی خوزستان با اشاره به خطر شیوع بیماری التور می گوید: اداره‌کل امور اجتماعی و اداره‌کل امور شهری استانداری به فرمانداران و شهرداری‌ها و اداره‌کل امور روستایی به بخشداری‌ها جهت لایروبی و آهک‌پاشی جوهای روباز ابلاغ کنند که سریعا و با جدیت شروع شود.

شریعتی می افزاید: به هیچ عنوان پذیرفته نیست که ما در این وضعیت اپیدمی کرونا، با شیوع بیماری‌هایی همچون التور مواجه شویم زیرا کار را سخت‌تر می‌کند. از این بابت، ادارات مرتبط در حوزه ستادی استانداری خوزستان باید به صورت جدی بر روند کار نظارت داشته و با تشکیل اکیپ‌هایی نسبت به این اقدامات بازدیدهای میدانی داشته باشند و مناطق درگیر، برای لایروبی و آهک‌پاشی اولویت‌بندی شوند.

رئیس شورای سلامت خوزستان خطاب به معاونت بهداشت می گوید: در بخش آب و فاضلاب در خصوص شاخص کلر، معاونت بهداشت به صورت مداوم رصد کند. امسال با توجه به اینکه با بیماری کرونا مواجه هستیم، در صورت بروز بحرانی دیگر در بخش سلامت، با شرایط سخت و مشکلات جدی مواجه خواهیم شد.

این مسئله سیزدهم اردیبهشت توسط غلامرضا شریعتی اعلام شد، جهت پیشگیری از هر اتفاقی که هر از گاه وقتی پدیدار می شود، مدیران معمولا به حادثه تعبیر می کنند و البته مردم متوسط و پایین جامعه اولین خسارت دیدگان این وقایع می شوند.

انتظار افزایش بیماری‌ روده‌ای وجود دارد

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اهواز: انتظار افزایش بیماری‌ روده‌ای وجوددارد/ تکذیب وجود وبا درآب اهواز

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی در یک تیتر دو خبر را عنوان کرده؛ اول اینکه افزایش بیماری های روده ای را به کار برده است، یعنی زیاد شدن و سپس تکذیب خبر وبا.
سید محمد علوی در خصوص انتشار پیام‌هایی در فضای مجازی در خصوص آلودگی آب اهواز به عامل بیماری وبا (التور) می گوید: هیچ‌گونه گزارشی مبنی بر بروز وبا در شهرستان اهواز نداریم و آزمایشگاه‌های آب و فاضلاب مراکز بهداشت به طور مستمر و با حساسیت بالا بر سلامت آب شهر و روستا نظارت می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه از نظر زمانی در بازه زمانی افزایش احتمالی بیماری‌های روده‌ای هستیم (پیک بهاره) عنوان می کند: با توجه به شرایط آب و هوایی و مساعد شدن شرایط محیطی برای رشد و فعالیت میکروب‌های بیماری‌زا انتظار می‌رود موارد گزارش بیماری‌های اسهالی و عفونت‌های روده‌ای افزایش یابد؛ بنابراین تذکرهای لازم به شرکت‌های آب و فاضلاب در خصوص حفظ کلر باقیمانده مطلوب و رفع شکستگی‌های شبکه آب و فاضلاب و رسیدگی به شکایت عمومی از جمله بوی نامطبوع و کدورت بالای آب در برخی مناطق ابلاغ شده است و بر عملکرد آبفاها نظارت مستمر توسط مراکز بهداشت صورت می‌گیرد.

علوی در ادامه افزود: انتظار می‌رود با توجه به معضلات شبکه آب و فاضلاب اهواز و بالا زدگی‌های متعدد و مستمر فاضلاب، اقدام‌های اصولی برای رفع ایرادات از جانب شرکت‌های آب و فاضلاب صورت پذیرد و مراکز بهداشت شرق و غرب اهواز مکلف به پیگیری قانونی و حقوقی معضلات هستند.

در این میان رئیس مرکزبهداشت غرب اهواز درکمیته التور به شرکتهای آب وفاضلاب شهری و روستایی هشدار می دهد.

در هیاهوی کرونا از وضعیت بیماری التور و سلامت مردم غافل نشویم.

دکتر مهرداد شریفی ضمن شرح کامل بیماریهای روده ای (التور)، راههای بروز و پیشگیری از آن و نیز اعلام نتایج آنالیز وضعیت کمی و کیفی آب درمناطق شهری و روستایی به بیان اهم مشکلات در حوزه آب وفاضلاب شهری و روستایی، شهرداری ها، اتاق اصناف و … پرداخت و ضمن هشدار به شرکت های آب وفاضلاب در بحث توجه بیش از پیش به وضعیت آب از نظر کلر باقی مانده و پی اچ آب با توجه به شروع پیک دوم التور وگلایه مندی از برخی ادارات و دستگاهها، خواستار مداخله جدی ارگانهای مرتبط در این زمینه شد.

شریفی با اشاره به اهمیت بیماریهای منتقله از آب وغذا و با تاکید بر ارتقاء همکاری بین بخشی وتقویت همکاری کلیه واحدها با ادارات مرتبط و تاکید بر شناسایی نقاط بحرانی وانجام مداخلات لازم، ازجمله مکاتبه با ادارات مرتبط، تشدید بازدید کارشناسان بهداشت محیط از تاسیسات آبرسانی و تصفیه خانه های آب در حوزه تحت پوشش، ارائه آموزش‌های لازم به عامه مردم در مورد بیماری‌های منتقله از آب و غذا، ارتباط با سازمانها و ادارات (از جمله صنایع، کلینیک های تخصصی و بیمارستان‌ها) خواستار تشدید نظارت و بازدیدها بر صنوف حساس ازسوی کارشناسان بهداشت محیط شد و عنوان می کند: کمیته التور باید به طور مرتب در مراکز تشکیل و ضمن ایجاد حساسیت لازم درکارشناسان، مصوبات این کمیته ها تا حصول نتیجه پیگیری شود و در اولین فرصت جلسه ای با حضور مسئولین آب وفاضلاب شهری و روستایی وکارشناسان بهداشت محیط و پیشگیری با موضوع بیماریهای منتقله از آب وغذا برگزار گردد.

اما حرف های فرمانداری اهواز از جنس تکذیب است و اگر کسی به بیان شایعات بپردازد او را مورد پیگرد قانونی قرار می‌دهیم.

‌روابط عمومی فرمانداری اهواز در اطلاعیه ای به خبرگزار تسنیم اعلام می کند: پیرو خبری مبنی بر آلودگی آب اهواز به وبا، این موضوع نادرست است زیرا آب آشامیدنی به صورت روزانه توسط عوامل بهداشت کنترل می‌شود.در این اطلاعیه با تاکید بر اینکه از شهروندان گرامی درخواست می‌شود به شایعاتی از این قبیل توجه نکنند، آمده است: فرمانداری اهواز عوامل انتشار دهنده این خبر دروغ که موجب نگرانی مردم شدند را مورد پیگرد قانونی قرار می‌دهد.

به گزارش روزان نیوز؛ برایند این حرف های ضد و نقیض مسئولان برای شهروندان، در صورت وجود بیماری روده ای، چیزی جز خطر را در پی ندارد. زیرا زمانی که برخی مسئولان بهداشتی به آموزش آن می پردازند و مدیریت ارشد استان که خود پزشک است و در شورای سلامت استان با جدیت و سرعت، لایروبی و آهک پاشی جوی های روباز را به فرمانداران و بخشداران ابلاغ می کند، یعنی حتما بیماری به نام التور در کمین شهروندان است، حال این که چرا برخی مسئولان اقدام به تکذیب کرده اند، باید به آن اندیشید.