افزایش سالانه ۲ هزار بیمار پرتودرمانی و شیمی‌درمانی در بیمارستان گلستان اهواز

رییس بیمارستان گلستان اهواز از پذیرش سالانه بیش از دو هزار بیمار سرطانی جدید در مرکز رادیوتراپی و آنکولوژی این مرکز خبر داد.
دکتر محمدعلی شیخی اظهار کرد: حجم بیماران مراجعه‌کننده به دپارتمان کلینیکال انکولوژی بیمارستان گلستان اهواز، به طور چشمگیری در حال افزایش است و در این مرکز علاوه بر ارائه خدمات به بیماران خوزستانی، بیمارانی از استان‌های بوشهر، لرستان، کهکیلویه و بویراحمد و ایلام هم پذیرش می‌شوند.
وی گفت: همچنین علاوه بر بیماران خوزستانی و استان‌های مجاور، از کشور عراق نیز بیمارانی به این مرکز ارجاع داده می‌شوند که شامل ۲۰ تا ۳۰ درصد کل بیماران هستند و این بیانگر اهمیت مرکز پرتودرمانی بیمارستان گلستان است.
رییس بیمارستان گلستان اهواز گفت: حضور اساتید پرتودرمانی و سرطان‌شناسی و همچنین دارا بودن بخش‌های رادیوتراپی(پرتودرمانی)، شیمی‌درمانی(دارو درمانی) و براکی‌تراپی(پرتودهی داخلی)، بیمارستان گلستان اهواز را به مهم‌ترین مرکز در جنوب غرب کشور بدل کرده است.
شیخی ادامه داد: شیمی‌درمانی یکی از شیوه‌های رایج برای درمان انواع سرطان‌هاست. در سال گذشته بیش از ۱۵ هزار مورد شیمی‌درمانی و همچنین حدود ۲۴ هزار مورد پرتودرمانی در این مرکز انجام شده است.
وی تصریح کرد: بخش پرتودرمانی بیمارستان گلستان اهواز، هم‌اکنون دارای سه دستگاه شتاب‌دهنده خطی پر انرژی، یک دستگاه پیشرفته براکی‌تراپی، بخش دُزیمتـری(محاسبات فیزیکی پرتوها)، تعداد ۵۰ تخت شیمی‌درمانی و هفت درمانگاه تخصصی رادیوتراپی و انکولوژی است.
رییس بیمارستان گلستان اهواز گفت: پرتودرمانی یا به وسیله دستگاه‌های تابش دهنده پرتو از فاصله نزدیک و داخل بدن، در شیوه براکی‌تراپی و یا با فاصله حدود یک متر توسط تابش‌دهنده‌های خارج بدن، مانند شتاب‌دهنده انجام می‌شود.
عضو هیات علمی دانشگاه جندی شاپور اهواز افزود: در روش براکی‌تراپی، در حین انجام عمل جراحی و یا درون حفره‌های بدن، یک چشمه رادیواکتیو در مجاورت تومور سرطانی قرار می‌گیرد.
شیخی گفت: پروژه ساخت بخش جدید و بزرگ بستری شیمی‌درمانی، در طبقه فوقانی بخش فعلی رادیوتراپی در حال اجراست و در آینده نزدیک به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی با بیان اینکه بیمارستان گلستان اهواز نیازمند بودجه‌های فرا استانی است، تصریح کرد: دستگاه‌هایی که در مرکز پرتو درمانی بیمارستان گلستان اهواز استفاده می‌شوند از بهترین مدل‌ها هستند و نوع درمان در این مرکز هیچ تفاوتی با مراکز پرتو درمانی موجود در تهران ندارد، در نتیجه ن ازی به مراجعه بیماران به خارج از استان نیست اما با توجه به محدودیت‌های شدید اقتصادی اخیر، تعمیر و نگهداری این تجهیزات و امکانات، هزینه‌های بسیار سنگین را شامل می‌شود.