روزان | اخبار ایران و جهان > سیاست > ایران > علی لاریجانی تایید صلاحیت می‌شود؟!
  • روزان
  • 124 بازدید
سایز نوشته:
رنگ نوشته:
عباسعلی کدخدایی در رابطه با گلایه رهبر انقلاب راجع به عدم احراز صلاحیت برخی افراد گفت: ان‌شاءالله به زودی اعلام نظر خواهیم کرد. وی در پاسخ به این سوال که زمان اظهار نظر شورا چه موقع است؟ اظهار داشت: زمان مشخص نیست ولی به زودی نظر نهایی شورای نگهبان را اعلام می‌کنیم.
سخنگوی شورای نگهبان همچنین در توییتر نوشت: فرمایشات مقام معظم رهبری مد ظله العالی فصل الخطاب است و حکم ایشان لازم الاتباع. شورای نگهبان با اذعان به اینکه مصون از خطا نمی باشد به زودی نظر خود را اعلام خواهد کرد.

برداشت مطهری از صحبت‌های امروز رهبری
علی مطهری هم گفت: شورای نگهبان باید جلسه‌ای تشکیل دهد و حداقل آقای لاریجانی را تایید صلاحیت کنند.
مطهری در ارتباط با صحبت‌های امروز مقام معظم رهبری مبنی بر جفا در حق برخی نامزدهای رد صلاحیت شده و احتمال بازگشت علی لاریجانی به عرصه رقابت‌های انتخاباتی اظهار کرد: رهبری فرمودند مطالبه من این است که دستگاه های مسئول این جفا و ظلم را جبران کند؛ به نظر من مفهوم این جمله ایشان این است که شورای نگهبان باید جلسه‌ای تشکیل دهد و حداقل آقای لاریجانی را تایید صلاحیت کند و ایشان وارد رقابت ها شود. وی تاکید کرد: اگر غیر از این باشد جبران معنی نمی‌دهد.

گفتنی اینکه، رهبر انقلاب امروز در سخنان خود گفتند: “در جریان عدم احراز صلاحیت به برخی کسانی که صلاحیتشان احراز نشد جفا شد. به خودشان و خانواده‌هایشان نسبت‌هایی داده شد که معلوم شد خلاف است. فضای مجازی بدون هیچ قید و بندی این مسایل را منتشر کردند. مطالبه من این است که دستگاه‌های مسئول جبران کنند. گزارش‌ها خلاف واقع بود.”

فضائلی: تاثیری در نتیجه اعلام شده از سوی این شورا ندارد
معاون دفتر حفظ و نشر آثار رهبر انقلاب درباره سخنان امروز ایشان درباره احراز صلاحیت‌ها در توئیتی نوشت: ‏تعریض رهبر انقلاب به جفا و ظلم به برخی نامزدها در جریان احراز صلاحیت برای ریاست‌جمهوری، متوجه شورای محترم نگهبان نیست و تاثیری در نتیجه اعلام شده از سوی این شورا ندارد.

لاریجانی برمی‌گردد یا نه؟
احمد زیدآبادی نوشت: رهبر جمهوری اسلامی در سخنان روز ۱۴ خرداد خود گفتند: “در جریان عدم احراز صلاحیت به برخی کسانی که احراز صلاحیت نشدند جفا و ظلم شد. نسبت‌هایی داده شد یا به خودشان یا خانواده‌شان که واقعیت نداشت. خانواده‌های محترم و عفیف که مواجه با چنین نسبت‌هایی شدند. گزارش‌های خلافی بود که بعد هم مشخص شد که خلاف است… مطالبه من از دستگاه‌ها این است که جبران کنند.”
به نظرم مورد مصداقی این سخنان مشخصاً علی لاریجانی باشد. اما منظور از اینکه “دستگاه‌ها باید جبران کنند” چیست؟ آیا منظور این است که شورای نگهبان و منابعی که “گزارش‌های خلاف” در اختیار آن قرار داده‌اند، با صدور بیانیه‌ای آن گزارش‌ها و نقل قول‌های پیرامون آن را تکذیب کنند؟ یا اینکه در تصمیم مبتنی بر آن “گزارش‌های خلاف” یعنی عدم احراز صلاحیت لاریجانی تجدید نظر شود؟
به هر حال، اگر بر مبنای یک یا چند گزارش، تصمیمی گرفته شده باشد و بعد غلط بودن آن گزارش یا گزارش‌ها برای تصمیم‌گیرنده محرز شود، تالی منطقی آن، ضرورتِ لغو و ابطال آن تصمیم است و صِرف اذعان به غلط بودن گزارش‎ها، جبران مافات نمی‌کند. حال با توجه به این مبنای منطقی، شورای نگهبان علی لاریجانی را به صحنۀ انتخابات برمی‌گرداند؟
می‌خواهد برگرداند، می‌خواهد برنگرداند! به من دخلی ندارد! اما آنچه تا اندازه‌ای به من به عنوان یک شهروند عادی مربوط می‌شود این است که آن منابع اطلاعاتی شورای نگهبان در این باره، چه دستگاه‌هایی بوده‌اند و با چه مجوزی، گزارش‌های غلط در اختیار آن قرار داده‌اند و چرا شورای نگهبان دربارۀ گزارش آنها، تجسس لازم را نکرده و چشم‌بسته به آن گزارش‌ها اعتماد کرده است؟
اینجا که پای “ضدانقلاب” یا “شهروندان درجه چندمِ منتقد و مخالف” وسط نبوده که به راحتی بگویند نیازی به تجسس و ریزه‌کاری نیست، چون انحراف و جرم این‌ها برای ما محرز است! پای یکی از مسئولان بلندپایۀ خودِ نظام وسط بوده است!
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.