روزان | اخبار ایران و جهان > جامعه > اجتماعی > «روزان» از آخرین وضعیت بیماری کووید۱۹ در ایران گزارش می‌دهد؛/ خطر شیوع کرونای آفریقایی در استان‌های جنوبی
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

۳۳ روز از آغاز پیک چهارم ویروس کرونا در کشور می‌گذرد و حالا سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در تشریح آخرین وضعیت بیماری کووید۱۹ در استان‌های مختلف، از توقف روند افزایشی کرونا در ۲۵ استان و خطر شیوع کرونای آفریقایی در استان‌های جنوبی ایران خبر داده است.

دیروز درحالی جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا برگزار شد که علیرضا رئیسی در حاشیه این نشست بحث‌های مختلف و مهمی را در جمع خبرنگاران مطرح کرد. به گفته معاون بهداشت وزارت بهداشت «در جلسه مروری بر وضعیت بیماری در دنیا داشتیم و تاخت و تاز ویروس‌های جهش‌یافته کرونا از جمله ویروس هندی و آفریقای‌جنوبی را بررسی کردیم. ویروسی که در جای جای دنیا در حال سر برآوردن است و شاهدیم که در کشور هندوستان در حال رقم زدن چه اتفاقاتی است‌ و سیستم بهداشت و درمان‌شان را ناتوان کرده است.»

او با اشاره به آغاز موج چهارم در ایران با گونه جهش‌یافته انگلیسی توضیح می‌دهد: «تقریبا بیش از ۸۰درصد ویروس‌های شناسایی شده در کشور ویروس جهش‌یافته انگلیسی بود؛ ویروسی که سیستم سلامت انگلستان را به زانو درآورد و در کشور ما هم با سرعت بالایی رو به افزایش گذاشت. باید تشکر و قدردانی از مردم به‌ویژه اصناف و کسبه و بازاریان داشته باشیم که همراهی کردند و اکنون در حال مشاهده آثار و شواهد خوبی هستیم.»

به گفته رئیسی «به دنبال اقدامات انجام شده در ۲۵ استان کشور به یک وضعیت باثبات رسیدیم اگرچه هنوز میزان بیماری کم نیست اما روند افزایشی متوقف شده که نشانه خوبی است. در ۱۵ استان روند نزولی آغاز شده و در ۱۰ استان تقریبا به اوج بیماری رسیدیم و انتظار داریم طی این هفته و هفته آینده از میزان ورودی به بیمارستان‌ها کاسته شده و روند نزولی را طی کنیم.»

تاکید سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا بر این است که «۶ استان هنوز روند نزولی ندارند و نیاز است مراقبت بیشتری انجام دهند؛ گرچه بر اساس شواهد این استان‌ها به قله بیماری نزدیک هستند که با رعایت مناسب پروتکل‌ها یک هفته پس از آن سیر افزایش یابنده بیماری متوقف خواهد شد. این شش استان شامل استان‌های تهران، البرز، قزوین، خراسان جنوبی، هرمزگان و سیستان‌وبلوچستان است که به نظر می‌رسد در روزهای آینده احتمالا به اوج بیماری برسند و بعد از آن باید شاهد روند نزولی بیماری در این استان‌ها باشیم‌.»

استان‌های جنوبی بیشتر مراعات کنند

اما نکته قابل توجه در سخنان او اینجاست که از خطر همه‌گیری کرونای آفریقایی در استان‌های جنوبی خبر می‌دهد. به گفته رئیسی «استان‌های جنوبی کشور به‌ویژه بوشهر، هرمزگان، سیستان‌وبلوچستان و کرمان در نظر داشته باشند که با توجه به در معرض خطر بودن در ارتباط با ویروس‌های جهش‌یافته بویژه ویروس آفریقای‌جنوبی باید بیشتر مراعات کنند.» این سخن او درحالی است که به گفته برخی متخصصان گونه جهش‌یافته آفریقا‌ی‌جنوبی خطرناک‌ترین گونه کشف شده از ویروس کروناست.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۹۸شهر قرمز، ۱۵۷شهر نارنجی، ۸۴شهر زرد و ۹شهر آبی داریم، توضیح می‌دهد: «در مواجهه با ویروس‌های جدید و جهش یافته کرونا نیازی نیست کار جدیدی انجام دهیم؛ فقط کارهای قبلی و توصیه‌های قبلی را باید با کیفیت بالا انجام دهیم تا از بروز و انتشار ویروس جهش‌یافته جلوگیری کنیم‌ بنابراین راه مقابله با ویروس رعایت پروتکل‌های موجود است. در سطح کشور هنوز آنچنان که باید رعایت پروتکل‌ها به‌ویژه در برخی استان‌ها افزایش نیافته و میانگین رعایت‌ پروتکل‌ها ۶۱درصد است که عدد پایینی است‌.»

ناجا، ارتش و سپاه کنترل‌کننده شرق و جنوب‌شرق

او با تاکید بر لزوم تشدید مراقبت‌های مرزی، می‌گوید: «در این جلسه تصمیمی هم در این مورد گرفته شد و ناجا تفاهم نامه‌ای با ارتش و سپاه برای کنترل مرز و عدم ورود اتباع بیگانه در مرز سیستان‌وبلوچستان ‌و خراسان‌رضوی و جنوبی بستند. در هفته گذشته پنج هزار و ۷۰۰ اتباع خارجی که به صورت غیر مجاز در حال ورود به کشور بودند را برگرداندند و ۶۷درصد این افراد که به صورت غیر مجاز وارد می‌شوند از مرزهای سیستان‌وبلوچستان و خراسان‌رضوی هستند.»

به گفته رئیسی «پیگیری هم در رابطه با عدم صدور مجوز ورود خدمه کشتی و ملوانان بنادر از طریق فرماندهی دریابانی و اداره گذرنامه انجام شده است چون خیلی از خدمه مربوط به هندوستان و سایر کشورها هستند که اگر از کشتی پیاده شوند ممکن است مشکل‌زا باشد.»

پلمب ۵۲۰۰ واحد متخلف در هفته گذشته

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه هفته گذشته ۳۱۰هزار بازدید و طرح تشدید بازرسی‌ها را انجام دادیم، می‌گوید: «این اقدام منجر به اجرای دستور پنج هزار و  ۲۰۰پلمب شد. در ارتباط با نظارت بر اماکنی که تهویه مناسب ندارند هنوز ۳۸درصد مراکز مشکل دارند، ۳۷درصد مردم هنوز ماسک نمی‌زنند، ۴۰درصد در فاصله‌گذاری‌ها به‌ویژه در حمل‌ونقل عمومی مشکل داریم‌.»

وضعیت نامناسب در مراکز ورزشی

به گفته او «میانگین رعایت پروتکل‌ها در مراکز ورزشی حدود ۵۰درصد است و نامناسب است و باشگاه‌های ورزشی به دلیل فضای سر بسته و تهویه نامناسب می‌توانند عامل بیماری باشند. در پایانه‌های مسافربری حدود ۷۳درصد رعایت پروتکل داریم و بدترین نقطه از نظر رعایت پروتکل‌ها سوپرمارکت‌ها، خواربارفروشی‌ها و نانوایی‌ها هستند.»

اما مثل همیشه با صحبت درباره آخرین وضعیت بیماری کووید۱۹ در ایران، بحث واکسیناسیون عمومی نیز در این نشست هم بررسی شد. رئیسی در این‌باره بیان می‌کند: «فاز یک واکسیناسیون به اتمام رسید. فاز دوم با سالمندان بالای ۸۰سال آغاز شد و امیدوارم تا پایان این هفته این افراد واکسینه شوند و از هفته آینده ۷۵ تا ۸۰ساله‌ها را واکسینه کنیم و پس از آن ۶۵ تا ۷۰سال‌ واکسینه شوند.»

تاکید سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا بر این است که «در زمینه واکسن کرونا، سامانه‌ای طراحی شده و آماده است و به اطلاع مردم خواهد رسید. برای واکسیناسیون به هیچ عنوان نیاز به مراجعه حضوری نیست و همکاران من با واجدان شرایط تماس می‌گیرند.»

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.