روزان | اخبار ایران و جهان > سیاست > بین المللی > عراقی‌ها دولت را مسؤول فاجعه بیمارستان ابن الخطیب دانستند/ صدور حکم جلب مسؤولان بیمارستان
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، صدها تظاهرکننده عصر چهارشنبه برای دومین شب پیاپی در اعتراض به فاجعه آتش‌سوزی بیمارستان بیماران کرونایی “ابن الخطیب” با ده‌ها کشته و زخمی در مناطق مختلف بغداد از جمله خیابان فلسطین، شهرک الصدر در شرق این شهر و الشعله در شمال غرب تجمع کرده و نسبت به این موضوع و وضعیت بد خدمات‌دهی در این استان اعتراض کردند.

معترضان شعارهایی در محکومیت فساد و کابینه مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق سر داده و آنها را مسؤول این آتش‌سوزی دانستند.

این آتش‌سوزی دلخراش عصر شنبه با انفجار کپسول اکسیژن در بیمارستان ویژه بیماران کرونایی رخ داد و طبق آمار وزارت کشور عراق ۸۲ کشته و ۱۱۰ زخمی بر جای گذاشت.

معترضان در منطقه الشعله دولت الکاظمی را متهم کردند به وظایف خود عمل نکرده و از مفسدان حمایت می‌کند و اگر الکاظمی قادر به مقابله با فساد و ارائه خدمات عمومی نیست، باید کناره‌گیری کند.

آنها تاکید کردند: دولت باید نتایج تحقیق درباره این حادثه را اعلام و سهل‌انگاران را محاکمه کند.

در پیوند با این مساله، شورای عالی دستگاه قضایی عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد: دادگاه تحقیقات الرصافه اقدامات متعددی در زمینه تحقیقات در پیش گرفت که از جمله آنها جمع‌آوری اظهارات شاهدان حاضر در محل حادثه و صدور حکم‌های بازداشت جمعی از کارکنان بیمارستان ابن الخطیب بود.

این شورا افزود: این حکم‌های بازداشت شامل حال مسؤول بخش نگه‌داری، مسؤول دفاع مدنی، مسؤول کپسول‌های اکسیژن، معاون اداری و دو تن دیگر از کارمندان بیمارستان هستند.

الکاظمی روز یکشنبه دستور تشکیل یک کمیته حقیقت‌یاب و شناسایی مقصران این حادثه را صادر کرده و به این کمیته پنج روز مهلت داد گزارش خود را به کابینه ارائه دهد.

همچنین نخست وزیر عراق دستور تعلیق از کار حسن التمیمی، وزیر بهداشت و محمد جبر، استاندار بغداد را تا زمان تکمیل تحقیقات صادر کرد.

تظاهرکنندگان در بغداد وضعیت بد ارائه خدمات عمومی همانند آب آشامیدنی و برق را که در روزهای تابستان مکررا قطع می‌شوند، محکوم کردند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.