روزان | اخبار ایران و جهان > جامعه > اجتماعی > از پناهگاه خارج نشوید وضعیت همچنان قرمز است!
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

میترا مرادی

دهه‌ی شصت و روزهای آغازین جنگ تحمیلی هشت ساله، یکی از دلهره آورترین و وحشت انگیزترین لحظات روز یا شب، لحظاتی بود که صدای کرکننده‌ی آژیری از رادیو و بلندگوهای کوچه و محل پخش می‌شد و همه را به پناه بردن به پناهگاه فرا می‌خواند: شنوندگان عزیز؛ توجه فرمایید، توجه فرمایید، علامتی که هم اکنون می‌شنوید، اعلام خطر یا وضعیت قرمز است و معنی و مفهوم آن این است که حمله هوایی انجام خواهد شد. محل کار خود را ترک و به پناهگاه بروید.

با اعلام وضعیت قرمز، آدم‌ها دسته دسته همراه با خانواده و عزیزان خود، هراسان و مضطرب به این سو و آن سو می‌دویدند بلکه مفر و ملجایی پیدا نموده و از شر بمباران هوایی دشمن در امان مانند. پناهگاه‌های عمومی و دسته جمعی نظیر زیرزمین ساختمان‌ها یا سازمان‌ها برای همین کار اختصاص یافته بود. لحظاتی پس از اعلام وضعیت قرمز بود که آتشبارهای ضدهوایی شروع به شلیک بسوی آسمان می‌کردند و گاهگاهی از میان روزنه یا شکافی در دیوار، هواپیماهای بمب افکن دشمن بصورت نقاطی محو و مبهم در آسمان دیده می‌شدند که چرخ زنان قصد گریز از آتش پدافندهای هوایی را داشتند.

شب ها، اما هنوز این هجوم تلخ، گزنده‌تر و دلهره آورتر می‌شد. نیمه شب و درحالیکه همه در خوابی خوش بودند، یکباره برق همه مکان‌های شهر قطع می‌شد و فقط صدای مرگ آور آژیر قرمز بود که از بلندگو‌ها بگوش می‌رسید. شهروندان که در میانه‌ی خواب و استراحت شبانه شان، به پناهگاه خاصی دسترسی نداشتند، مجبور بودند بچه‌های خسته و خواب آلودشان را در آغوش گرفته و منتظر اصابت راکت یا موشک دشمن به نقطه‌ای از نقاط شهر، چشم به سقف خانه شان بدوزند. نقطه‌ای در دوردست یا آنقدر نزدیک که سقف خانه آن‌ها را هم بلرزاند و یا ناگوارتر از همه اینکه، به همان خانه اصابت کرده و همه اعضای خانواده را با همدیگر به کام مرگ بفرستد.

پس از چنین حادثه تلخی که به فرار یا سقوط بمب افکن‌های دشمن می‌انجامید، آژیر دیگری از بلندگو‌ها در کوچه و خیابان می‌ریخت که اصطلاحا آژیر سفید نام داشت. آژیر سفید، علامتی بود که مخاطبان خود را به وضعیت ایمن و بی خطر وعده داده و از آن‌ها می‌خواست که بدون دغدغه و با آرامش خاطر، کار و زندگی معمولی خود را از سر گیرند.”/فرارو

مشابهت این جستار کوتاه با شرایطی است که اکنون در آن به سر می بریم.

شرایطی که در دوران ۸ سال جنگ برای ما که بهترین دوران کودکی و نوجوانی خود با لحظات رعب آور موشک و بمب و صدای گلوله توپ گره خورده بود. اکنون خوزستان به خصوص اهواز در شرایطی مشابه جنگ به سر می برد. نبرد با دشمن جانی که انسان نیست و به راحتی نمی توانی تاکتیک و خط مشی جنگی اش را حدس بزنی! ما در حال مبارزه بی امان با ویروسی منحوس بنام کووید ۱۹ هستیم که مانند اختاپوس بر روی شهرمان چنگ انداخته و قربانیانش را می بلعد. اما مگر می شود راهی برای گریز نباشد مگر می شود مستاصل و درمانده تسلیم یک موجود ریز میکروسکوپی شد که با یک اسپری الکل نابود می شود!.
دقیقا از اواسط بهمن ۹۸ تا کنون گرفتار و دربند کرونا شده ایم. هر روز با آمار و ارقام مبتلایان و تلفات جانی دوستان، آشنایان و هموطنان خود مواجه هستیم. شرح ماوقع این روزگار سخت مفصل است و همه آن را لمس کرده اند و می دانند چه بر ما گذشته است.

اما آنچه که نگارنده را بر آن داشت که با مقدمه خاطره ای از جنگ که خود شاهد آن روزها بوده این یادداشت را بنویسد، تصمیمات خلق الساعه و سیاست های یک بام و دو هوای مسئولین است.
گویا ستاد فرماندهی در سردرگمی به سر می برد. حکایت با دست پیش می کشد و با پا پس می زند شده است.
یک روز وضعیت قرمز اعلام می شود روز بعد سفید و روز دیگر زرد! یک بار تمام مراکز و اصناف تعطیل، روز دیگر آرام آرام فعالیت ها از سر گرفته می شود. می گویند در تجمعاتی حتی ده نفره حضور پیدا نکنید اما اجازه بازگشایی اماکن مذهبی و تالارها و باشگاههای ورزشی را صادر می کنند!
بعد همزمان توصیه اکید می کنند که در خانه بمانید!! در حال حاضر هم ستاد ملی مبارزه با کرونا به ریاست رییس جمهور نیز خبر بازگشایی مدارس را داده است! . روز گذشته نیز استاندار خوزستان اعلام می کند که اهواز از وضعیت قرمز خارج شده است! و ملاک این خروج را تثبیت آمار مبتلایان ذکر می کند. خودشان هم می دانند که این آمار ها و عملکرد این ویروس وحشیانه است یک دفعه آمار بالا می رود و بعد در حد ده الی پانزده نفر کاهش می یابد. پس این موضوع نمی تواند بیانگر شرایط رو به کنترل باشد. وقتی که از یک مرجع رسمی شرایط سفید یا زرد اعلام می شود در واقع شرایط حضور هر چه بیشتر مردم به خارج از منزل و اماکن عمومی حتی بدون ماسک فراهم می شود و دیگر کسی مقید به رفتارهای بهداشتی و پیشگیرانه نخواهد بود. بهتر است بجای اعلام وضعیت های رنگی تدابیری برای برخورد با بی مبالاتی ها اندیشیده شود و پاسخ های جامعی برای سوالات و ابهامات پیش آمده در اذهان را ارائه داد.

اعلام وضعیتی غیر از رنگ قرمز برای اهواز و خوزستان ضربات مهلکی بر پیکر سلامت جامعه خواهد زد. مواظب باشیم.

برچسب ها:
,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.