برهم صالح: بیش از هر زمانی به عبور از بحران‌های منطقه خوش‌بین هستیم

به گزارش ایسنا، برهم صالح، رئیس جمهور عراق در مصاحبه‌ای با شبکه خبری سی‌ان‌ان آمریکا اظهار کرد: عراق امن، باثبات و دارای حاکمیت کامل می‌تواند عرصه‌ای برای اشتراک منافع اقتصادی، زیرساخت‌ها، خطوط راه‌آهن و لوله‌های انتقال نفت و گاز میان طرف‌های موثر منطقه از جمله ایران، ترکیه و کشورهای عربی باشد.

صالح در ادامه گفت: تعداد ساکنان عراق در حال حاضر ۴۰ میلیون نفر است و تا سال ۲۰۵۰ به حدود ۸۰ میلیون نفر خواهد رسید و این وضعیت برای هر یک از کشورهای منطقه که شاهد افزایش جمعیت هستند، وجود دارد و اگر روند فعلی درگیری‌ها در منطقه ادامه یابند، احتمالا این کشورها نیز نمی‌توانند برای نسل‌های آینده شغل ایجاد کنند و این مساله برای کشورهایی مانند ایران، اردن و مصر نیز رخ می‌دهد.

رئیس جمهور عراق افزود: منطقه به همکاری و تلاش در زمینه تدوین طرح‌هایی برای احداث زیرساخت‌ها، توسعه و ادغام اقتصادهای کشورها و مبارزه با تغییرات آب‌وهوایی و نیز همکاری برای رفع نیازهای تحصیلی، شغلی و بهداشتی ساکنان نیاز شدیدی دارد و نمی‌توان انتظار داشت دیگران برای حل مسایل ما اقدامی کنند بلکه ما باید خودمان برای رفع این مشکلات تلاش کنیم.

او ادامه داد: منطقه ما به گفتگو نیاز دارد، ما همسایه هستیم و باید با وجود اختلاف‌نظرهایی که داریم و به جای قطع روابط با یکدیگر گفتگو کنیم، ما بیش از هر زمان دیگری به عبور از بحران‌ها و اختلاف‌نظرهای موجود در منطقه خوش‌بین هستیم.

صالح در ادامه گفت: منطقه با مشکلات بزرگی مواجه است و ما در شرایطی که تمرکز خود را بر (مبارزه با) تروریسم و افراط‌گرایی گذاشته‌ایم، باید چالش‌های آتی مربوط به شرایط اقتصادی را نیز درک کنیم.

رئیس جمهور عراق در ادامه این مصاحبه درباره وضعیت افغانستان نیز گفت: درسی که پس از حوادث افغانستان و ۲۰ سال حضور آمریکا می‌توان گرفت این است که حمایت‌های بین‌المللی هر چقدر هم باشند، موفقیت و نجات بدون حمایت یک حاکمیت خوب ممکن نیست و همچنین اینکه فساد همانند مانعی بر سر راه حاکمیت خوب، امنیت و ثبات است و حاکمیت خوب باید در قلب (مرکز و محور) هر گونه حمایت بین‌المللی در هر منطقه از جهان باشد.

انتهای پیام