شناسایی قربانیان

شناسایی قربانیان "11 سپتامبر" با روش جدید تحلیل دی‌ان‌ای

17 شهریور 1397 12:11

در آستانه سالگرد حادثه 11 سپتامبر، محققان آمریکایی روش جدیدی برای تجزیه و تحلیل "دی‌ان‌ای"(DNA) پیدا کرده‌اند که به تشخیص بقایای اجساد قربانیان این حادثه کمک می‌کند.

 به نقل از دیلی‌میل، "مرکز تجارت جهانی"(World Trade Center) که گاهی "برج‌های دوقلو" نیز نامیده می‌شود، مجموعه هفت ساختمان در منطقه "منهتن" در نیویورک بود که توسط معمار ژاپنی-آمریکایی" مینورو یامازاکی" طراحی شده بود. در حملات 11 سپتامبر 2001، ساختمان شماره 1، ساختمان شماره 2 و ساختمان شماره 7 فرو ریخت. پس از وقوع این حملات، به این مرکز عبارت "منطقه صفر" اطلاق می‌شود.

در چهارم آوریل 1973 مجموعه هر دو برج و ساختمان میانی آنها افتتاح شد. در آن زمان گفته می‌شد، که برج‌های دوقلو طوری ساخته شده‌اند که حتی پس از برخورد یک بوئینگ 707 نیز پابرجا می‌مانند. این نوع هواپیما که به موتور جت مجهز است، می‌تواند در هنگام پرواز به وزنی تقریبا بیش از 150 هزار کیلوگرم برسد. در مورد یکی از دو هواپیمایی که به برج‌ها اصابت کرده و به احتمال زیاد یک بوئینگ 767 بود، این رقم حداکثر به حدود 186 هزار و 880 کیلوگرم می‌رسید.

در حادثه برج‌های دوقلو 2 هزار 753 نفر جان باختند که از این میان بقایای اجساد بیش از 1000 تن ناشناس باقی ماندند.

حال یکی از محققان آمریکایی مدعی شده است که با روش جدید تجزیه و تحلیل "DNA " ، قادر به شناسایی "اسکات میشل جانسون" قربانی 26 ساله این حادثه شده است. وی در طبقه 89ام برج کار می‌کرد.

از سال 2001 تلاش‌هایی برای تشخیص این قربانیان صورت گرفته است که به دلیل پیشرفت‌های اخیر در فناوری در 5 سال اخیر، محققان قادر به شناسایی یک قربانی شده‌اند.

پیش از این محققان بزرگترین آزمایشگاه جرم‌شناسی دنیا با استفاده از آزمایش دوباره قطعات استخوانی موفق به شناسایی قربانیان نشده‌اند.

در این روش جدید "مارک دیزایر"(Mark Desire) به همراه همکارانش، "DNA " تکه استخوان‌های باقی‌مانده از این قربانیان را تجزیه و تحلیل ‌کرده‌اند.

این روش تجزیه و تحلیل برای شناسایی قربانیان حادثه‌های هواپیماها و قطارها نیز استفاده می‌شود.

این محققان استخوان‌ها را پودر کردند و مواد شیمیایی خاصی به آن‌ها افزودند.

محققان معتقدند هرچه‌ قدر استخوان‌ها پودتر شوند احتمال بازیابی" DNA" بیشتر می‌شود.

در اقدام جدید این محققان، استخوان‌ها در یک محفظه حاوی "نیتروژن مایع" قرار داده شدند تا بیشتر خرد شوند.

محققان این پروژه امیدوارند تا سالیان آتی با تشخیص این قربانیان، آرامش را به خانواده‌های این قربانیان بازگرداند.

shareاشتراک گذاری

نظرات شما