پایان احیای کاشی‌کاری‌های کاخ نیاوران

پایان احیای کاشی‌کاری‌های کاخ نیاوران

14 شهریور 1397 12:30

پروژه احیاء کاشیکاری­‌های ضلع شمالی کاخ اختصاصی در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران که از مرداد سال 95 آغاز شده بود، پس از اجرا در سه فاز به پایان رسید.

به نقل از روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران، سید رحمت اله رئوف حنان مدیر این مجموعه با اعلام این خبر گفت: احیاء کاشیکاری‌های ضلع شمالی کاخ اختصاصی نیاوران که پس از ارائه پیشنهادات دفتر فنی این مجموعه و تصویب در شورای راهبردی با نظارت دفتر فنی از مرداد ماه سال 95 آغاز شده بود پس از شناخت و بررسی وضع موجود و آسیب شناسی عوامل فرسایش، اجرا شد و پس از دو سال عملیات حفاظتی و مرمتی به اتمام رسید.

وی درباره ضرورت احیاء این کاشیکاری‌ها گفت: حفاظت و نگهداری از اصل اثر از مهمترین وظایف سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است، بنابراین در بدو مدیریت در این مجموعه احیاء و مرمت بناهای تاریخی مجموعه و محوطه پیرامونی آن و از جمله کاشیکاری‌ها در دستور کار قرار گرفت تا در ادامه این طرح، کاشیکاری‌ها نیز به حالت نخست خود مطابق طراحی دوره پهلوی برگردد.

او در خصوص چگونگی اجرای پروژه نیز گفت: در این طرح پس از بررسی و آسیب شناسی، راهکار عملیاتی ارائه و مصوب شد و در ادامه تمامی جزئیات آجر، سنگ و کاشیکاری‌ها مستندنگاری و چربه ‌برداری شد.

وی با بیان این‌که احیاء و بازسازی کانال زهکش از دیگر اقدامات در مجموعه تاریخی بود، افزود:‌ معماری محل به شکل اولیه خود بازگشت و طی آن کانال زهکش و گاترها (جوی آب) و همچنین شیب سقف کانال برای جمع‌آوری رطوبت نزولی موجود در آن بازسازی و اصلاح شد و در نهایت همه‌ی قاب­‌های کاشی، سنگ­‌های ازاره و آجرکاری‌ها مطابق مستندنگاری صورت گرفته با در نظر گرفتن طرح اولیه اجرا شد.

او همچنین درباره احیاء کاشیکاری شکارگاه گفت: از دیگر اقداماتی که در این محوطه انجام شد مستندنگاری شکارگاه و بازسازی سقف فوقانی و کاشیکاری آن و همچنین راه اندازی مجدد تأسیسات نورپردازی و آبرسانی مربوط به آبنمای شکارگاه بود. 

پس از اتمام پروژه، مسیر تردد و باغ‌راه‌ها توسط سنگ‌های قدیم مجدداً احیاء شد و علاوه بر اصلاح شیب ­بندی محوطه پیرامونی، آرایش فضای سبز آن نیز مطابق با تصاویر قدیم انجام شد، کاشیکاری‌های به کار رفته در تزئینات محوطه مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران در ضلع شمالی کاخ اختصاصی نیاوران به دلیل شرایط جوی و محیطی در سال‌های گذشته دچار فرسایش و آسیب‌دیدگی شده بود که با اجرای این طرح، کاشی‌های آسیب دیده احیاء شد و فضا به حالت اول خود بازگشت.

انتهای پیام

shareاشتراک گذاری

نظرات شما