خوزستان از بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان پاک است

خوزستان از بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان پاک است

6 شهریور 1397 11:56

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی خوزستان با بیان این‌که هیچ موردی از آنفولانزای فوق حاد پرندگان در استان خوزستان نداریم، گفت: با یقین اعلام می‌کنیم که با تلاش‌های شبانه‌روزی که انجام گرفته است، هیچ موردی از آنفولانزای فوق حاد پرندگان در استان خوزستان نداریم.

 دکتر رضا اسدی در نشست خبری که شامگاه 5 شهریورماه در حاشیه نمایشگاه هفته دولت در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: اداره کل دامپزشکی کار نظارت بر کالاهای مرتبط با دام را در همه مراحل صادرات و واردات بر عهده دارد. 

وی با اشاره به اهمیت کار اداره کل دامپزشکی در بحث نظارت از دامداری تا سفره مردم، افزود: در این زمینه با توجه به گستردگی وظایفی که وجود دارد، همکاران در اداره کل دامپزشکی به صورت شبانه‌روزی موارد و مشکلات را پیگیری می‌کنند.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی خوزستان تصریح کرد: دام‌ها در مناطق صعب العبور، روستاهای دور افتاده، دامداری‌ها در مناطق محروم، بنادر، مرزهای ورودی و خروجی و حتی شهرها توسط همکاران ما در اداره کل دامپزشکی رصد می‌شوند تا شاهد هیچگونه مشکلی در بحث سلامت دام‌ها در استان نباشیم.

اسدی ادامه داد: سیاست‌گذاری و هدف‌گذاری در بحث نظارت بر دام‌ها و اقلام مرتبط همواره در دستور کار ما قرار دارد و در این زمینه خوشبختانه با همکاری بسیار خوبی که با سازمان جهاد کشاورزی داریم، اقدامات بسیار خوبی انجام گرفته است.

وی افزود: استان خوزستان جزو معدود استان‌هایی در کشور است که از سال 95 تاکنون از بیماری بسیار خطرناک آنفولانزای فوق حاد پرندگان پاک است و ما با یقین اعلام می‌کنیم که با تلاش‌های شبانه‌روزی که انجام گرفته است، هیچ موردی از آنفولانزای فوق حاد پرندگان در استان خوزستان نداریم.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی خوزستان با اشاره به بیماری تب برفکی در دام‌ها ادامه داد: کانون‌های این بیماری در سطح استان با واکسیناسیون موثری که انجام گرفته، به شدت کاهش پیدا کرده است و این کار از نظر بهداشتی و اقتصادی برای دامداران بسیار حائز اهمیت است.

اسدی با بیان این‌که تلفات در سطح مرغداری‌های استان با تلاش‌های انجام گرفته کاهش پیدا کرده است، گفت: در 5 ماهه نخست امسال درصد تلفات مرغداری‌های گوشتی استان به حدود 3 درصد رسیده و این عدد از میانگین کشوری نیز پایین‌تر بوده است. این عدد در سال 91 در مرغداری‌های استان حدود 21 درصد بود و خوشبختانه اکنون به کمتر از 3درصد رسیده است.

وی با بیان این‌که نظارت بهداشتی بر بخش‌های مختلف پرورش و عرضه دام‌ها در استان به شدت در حال انجام است، خاطرنشان کرد: با تلاش و کوشش در مجموعه اداره کل دامپزشکی استان و سازمان جهاد کشاورزی شاهد اثرات بسیار خوبی در بحث کنترل بیماری‌ها در استان بوده‌ایم و این تلاش‌ها نتیجه بخش بوده است.

shareاشتراک گذاری

نظرات شما