آزار جنسی در کلیسا؛ سکوت پاپ در برابر اتهام پنهان‌کاری

آزار جنسی در کلیسا؛ سکوت پاپ در برابر اتهام پنهان‌کاری

5 شهریور 1397 12:9

پاپ فرانسیس، رهبر کلیسای کاتولیک حاضر نشده درباره ادعاهای یک دیپلمات سابق واتیکان که خواهان کناره‌گیری او شده، اظهار نظر کند.

 اسقف کارلو ماریا ویگانو، پاپ را متهم به پنهان‌کاری در ارتباط با اتهامات مربوط به آزار جنسی علیه یک کاردینال آمریکایی کرده است.

در پرواز بازگشت پاپ به رم از سفر ایرلند، خبرنگاران از او درباره این اتهامات سوال کردند. او گفت که در واکنش به نامه 11 صفحه‌ای اسقف ویگانو کلمه‌ای بر زبان نخواهد آورد.

پاپ فرانسیس از خبرنگاری که درباره این نامه از او سوال کرد خواست که نامه را دوباره به دقت بخواند و خود قضاوت کند: "من یک کلمه هم درباره آن نخواهم گفت. فکر می‌کنم که این سند خود گویا است."

اسقف ویگانو در نامه‌اش چه نوشته؟

به گزارش بی.بی.سی اسقف ویگانو در نامه خود مدعی شده است که پاپ از حدود پنج سال پیش از ادعاهای مربوط به آزار جنسی یکی از کاردینال‌هاس سرشناس آمریکایی که اخیرا استعفای او را پذیرفته، خبر داشته است.

ویگانو نوشته است که در سال 2013 به پاپ فرانسیس اطلاع داده که کاردینال تئودور مک‌کریک با اتهامات گسترده آزار طلبه‌های رده پایین و کشیش‌های کلیسا روبرو است.

به نوشته کارلو ماریا ویگانو، پاپ از تاریخ 23 ژوئن سال 2013 مطلع بوده که "مک‌کریک یک نابودگر زنجیره‌ای است... می‌دانست که او مردی فاسد است (اما) تا پایان تلخ ماجرا، برای او لاپوشانی کرد. پاپ فرانسیس باید سرمشقی خوب برای کاردینال‌ها و اسقف‌هایی باشد که بر روی آزارهای مک‌کریک سرپوش گذاشتند، و همراه با همه آنها کناره‌گیری کند."

اسقف ویگانو هیچ سند و مدرکی برای اثبات ادعای خود درباره مکالمه سال 2013 با پاپ ارائه نداده است.

ویگانو از سال 2011 تا 2016 به عنوان سفیر واتیکان در واشنگتن خدمت کرده است.


تئودور مک‌کریک

او همچنین می‌گوید که در سال 2006 گزارشی برای مقام‌های بالاتر در واتیکان ارسال کرده که در آن درباره مظنون بودن تئودور مک‌کریک به آزار جنسی بزرگسالان در یک مدرسه مذهبی در نیوجرسی هشدار داده است.

تئودور مک‌کریک که اکنون 88 سال دارد ماه گذشته میلادی از مقام خود استعفا کرد.

shareاشتراک گذاری

نظرات شما