سیستان و بلوچستان؛ اینجا آخر دنیاست/ 78 نفر مبتلا به ایدز در یکی از روستاهای چابهار /اینجا کودکان گرسنه به مدرسه می روند/زندگی مردم فقط با  یارانه می گذرد

سیستان و بلوچستان؛ اینجا آخر دنیاست/ 78 نفر مبتلا به ایدز در یکی از روستاهای چابهار /اینجا کودکان گرسنه به مدرسه می روند/زندگی مردم فقط با  یارانه می گذرد

18 مرداد 1397 8:9

روزان - گروه اجتماعی - شاید "پایان دنیا" برای آنچه در  سیستان وبلوچستان می گذرد  بهترین توصیف باشد.  78 نفر مبتلا به HIV فقط در  یکی از روستاهای  منطقه آزاد  چابهار زندگی می کنند!  این شهر  1500 کارتن خواب  دارد. 20 هزار کودک بازمانده از تحصیل در سیستان و بلوچستا ن زندگی می کنند.
اینجا آخر دنیاست. فقرو خشکسالی و بیکاری اینجا بیداد می کند و همه دنبال فرار هستند. نماینده سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان‌ها می گوید "مردم اینجا مدتهاست چشم‌شان به گوشت نخورده و برنج نخورده اند." فقر  وبیماری های تنفسی اینجا بیداد می کند و   کمیته امداد و هلال احمر  هم  دیگر کاری از دست شان برنمی آید.


روستای ایدز ایران در چابهار
حسن تاوانه، رئیس اداره بهزیستی چابهار درباره  میزان  آسیب‌های اجتماعی در این منطقه گفته است:    آمار کودکان مبتلا به اعتیاد بین 20 تا30 کودک است که اکثرا از شهرستان‌های همجوار همچون ایرانشهر، دلگان و بزمان هستند؛  هیچ مرکز درمان اعتیادی برای کودکان در چابهار وجود ندارد. در یکی از روستاهای این منطقه به نام درگز آمار ابتلا بالای 78 نفر به HIV تایید شده است؛   آمار کلی ابتلا به HIV در شهرستان چابهار نیز تقریبا 300 نفر است.


 20 هزار کودک بازمانده از تحصیل
معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور در امور زنان، در دیداری که با نماینده زاهدان داشت، تلاش برای بازگرداندن 20 هزار کودک بازمانده از تحصیل به چرخه تعلیم و تربیت را از اهداف معاونت زنان در استان سیستان و بلوچستان عنوان کرد.

اینجا کودکان گرسنه به مدرسه می روند
به نقل از ایلنا، عزیز سارانی، نماینده سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان‌ها، هم در توصیف شرایط بحرانی این استان گفته است:  اینجا دیگر مساله مهاجرت از روستاها به حاشیه شهرها نیست؛ بلکه مردم از استان مهاجرت می‌کنند. اینجا کودکان بدون صبحانه به مدرسه آمده و گرسنه راهی خانه می‌شوند.
  عضو شورای شهرستان زابل  با اشاره به وخیم‌تر شدن شرایط در این منطقه به علت خشکسالی گفت:   در اینجا ما با مشکل شدید ریزگردها هم روبرو هستیم. در اطراف زابل ریزگردهای بسیار خطرناکی وجود دارد و بادهای 120 روزه تبدیل به 180 روزه شده و واقعا وحشتناک است.

زندگی مردم فقط با  یارانه می گذرد
وی افزود: در اینجا زندگی مردم فقط از طریق یارانه 45 هزار تومانی تامین می‌شود. برخی از مردم ماه‌هاست که چشم‌شان به یک تکه گوشت هم نیفتاده است و با نان خشک سر می‌کنند. با این شرایط بحرانی دیگر کسی نمی‌تواند برنج خریداری کند. از بسته‌های حمایتی هلال احمر راضی نیستم چراکه هیچ دردی از مردم را درمان نمی‌کند. 
سارانی درباره احتمال شیوع بیماری در میان مردم نیز گفت:   سیستان تاکنون زیاد شاهد بروز بیماری ایدز نبوده است؛ به علت وجود ریزگردها اکثر مردم با بیماری‌های تنفسی دست در گریبان هستند و تصور می‌کنم که سیستان در خصوص بیماری سل در کشور رتبه اول را داشته باشد. می توان گفت اینجا بیماری‌های تنفسی غوغا می‌کند.
 
 
 
  
 

shareاشتراک گذاری

نظرات شما