موردعجیب گم شدن چند کودک  در شهر ری/ وزارت کشور و نیروی انتظامی تکذیب کردند

موردعجیب گم شدن چند کودک  در شهر ری/ وزارت کشور و نیروی انتظامی تکذیب کردند

17 مرداد 1397 3:58

 

گروه اجتماعی- خبر گم شدن 7 کودک پاکستانی در جریان طرح جمع آوری اتباع در کپرهای منطقه‌  «قوچ‌حصار» شهر ری، یک هفته ای است که در فضای مجازی دست به دست می شود. آن‌طور که باز هم در فضای مجازی در صفحات برخی فعالان حقوق کودکان درج شده، یکی از این کودکان که دختری 11 ساله است، به محل کپرها برگشته اما از بقیه بچه ها که زیر 6 سال هستند، هیچ خبری نیست.

حضور اتباع غیرمجاز سالهاست که در ایران مشکلات زیادی را ایجاد کرده است. آنها نه شناسنامه دارند، نه سند ازدواج. حتی نمی خواهند یا نمی توانند برای کودکان شان شناسنامه بگیرند.   حتی با وجود وقوع این اتفاق و ادعای خانواده ها در مورد گم شدن 6 کودک، هیچ سند هویتی برای اثبات تولد آنها در دست نیست. بیشتر اهالی کپر را هم از محل برده اند تا آنها را رد مرز کنند و حتی کسی نیست که گم شدن آنها را با شواهد اثبات کند!

کپرنشینان قوچ حصار، کارگر مزارع ذرت آنجا بودند. یکی از این اتباع که از دست پلیس فرار کرده و آنجا مانده به خبرگزاری کار ایران گفته است: از 6 بچه دیگر خبر نداریم. جرات هم نمی‌کنیم بین ذرت‌ها برویم. صاحبان زمین‌ها اجازه نمی‌دهند. ذرت‌ها  خیلی بلند هستند. نمی‌دانم شاید سگ بچه‌ها را از بین برده، شاید رد مرز شده‌اند، شاید هم بین مزارع ذرت تلف شده‌اند. "

تمام مهاجران غیرقانونی رد مرز می‌شوند

بالاخره مسئولان هم   به این خبر واکنش نشان دادند. سعید بیات،مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری تهران، خبر گم شدن کودکان پاکستانی در حاشیه تهران را رد کرده و گفته است: اینکه هفت کودک پاکستانی در جریان انتقال کپرنشین ها به اردوگاه مفقوده شده‌اند، صحت ندارد و اگر واقعا این اتفاق افتاده است درخواست می‌کنم که خانواده‌های این کودکان به اداره اتباع استانداری تهران مراجعه کرده تا اعلام مفقودی کنند تا مشخص شود این کودکان کجا هستند.

به نقل از ایلنا، بیات تصریح کرد: تمامی مهاجرینی که به صورت غیرقانونی در کشور زندگی می‌کنند باید توسط نیروی انتظامی به اردوگاه‌ها منتقل شده و پس از آن رد مرز شوند. هیچ کودکی هم نباید بدون پدر و مادر رد مرز شود.  

شایعه گم شدن کودکان صحت ندارد

سردار حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی، هم روز گذشته در واکنش به شایعات   گم شدن 7 کودک پاکستانی گفت: این شایعات واقعاً نگران‌کننده بود. بلافاصله پس از دریافت این خبر با مقامات مسئول تماس گرفتم. هیچ‌یک از مسئولان صحت این موضوع را تایید نکرده‌اند و برای اطمینان بیشتر دوباره دستور پیگیری این موضوع را دادم.

وی تاکید کرد: این بچه‌ها با هر مذهبی و دینی که هستند و متعلق به  هرکشوری که باشند، مگر می‌شود ما بپذیریم در نیمه شب چند کودک در بیابان رها شوند و پلیس چنین اقدامی انجام داده باشد که موجب فرار این بچه‌ها شده باشد.  

 

shareاشتراک گذاری

نظرات شما