کنکور شبیه شوخی شده است / نتیجه کنکور 97: تمام  داوطلبان مجاز شدند!

کنکور شبیه شوخی شده است / نتیجه کنکور 97: تمام  داوطلبان مجاز شدند!

10 مرداد 1397 8:37

 روزان - مهدخت قویدل -   کنکور این سالها در مقایسه با آنچه دهه شصتی ها تجربه کردند، شبیه یک شوخی شده است.  دیگر نه خبری از انتشار اسامی پذیرفته شدگان در روزنامه ها هست؛ نه شهرستانی ها مجبورند 24 ساعت صبر کنند تا روزنامه به شهرشان برسد. دیگر حتی اسامی پذیرفته شدگان روی تله تکست هم اعلام نمی شود. همه خیال شان راحت است که حتی اگر برگه سفید داده باشند، بالاخره یک جایی در رشته مورد علاقه شان   قبول می شوند. با این حال هنوز هم نظام آموزشی طوری چیده شده که استرس کنکور از کلاس اول  دبستان تا پایان پیش دانشگاهی، همراه دائمی دانش آموزان باشد و  شادی روزهای نوجوانی  شان را از آنها بگیرد.
 نتایج کنکور سراسری در حالی روز  گذشته اعلام شد  که به گفته سازمان سنجش، همه شرکت کنندگان مجاز به انتخاب رشته هستند! این تازه اول کار است. به سبک سالهای گذشته به دلیل ظرفیت خالی مانده دانشگاه های پولی، بعد از اعلام اسامی قبول شده های دانشگاه، برای بار دوم از همه شرکت کننده ها وحتی آنهایی که فقط در کنکور ثبت نام کردند و امتحان ندادند هم برای انتخاب رشته دعوت می شود!
نکته دیگر اینکه در کنکور امسال هم شهرستانی ها توانسته اند رتبه های برتر زیادی را از آن خود کنند؛ 24 برگزیده کنکور 97 تهرانی نیستند. چطور می شود   تهرانی ها که سالها به دلیل داشتن امکانات بهتر و کلاس های کنکور برتر، رده های نخست کنکور را اشغال می کردند، این عناوین را به دانش آموزان شهرهای کمتر شناخته شده واگذار کرده اند؟  چه مفهوم جدیدی غیر از قبول شدن در کنکور برای ساختن آینده بهتر، برای دانش  آموزان کلان شهرهای کشور تعریف شده  که قید رتبه های یک رقمی و دو  رقمی را زده اند؟
کارآفرینی و استارتاپ مفهوم جدیدی است که در کلان شهرهای ایران از جمله تهران  برای دانش آموزان دبیرستانی به خوبی شناخته شده است. شاید همین باشد که قید کنکور و رتبه کمتر، بیشتر و امید به کارمند دولت شدن را از سرشان بیرون کرده و آنها را به این نتیجه رسانده که از راهی غیر از کنکور  هم می شود آینده بهتری ساخت.
اینکه آیا همه دانش آموزان با هر سطح هوشی و توانایی و مهارتی حتما باید وارد دانشگاه شوند یا نه، بماند؛ اینکه تعداد بیکاران فارغ التحصیل دانشگاه ها به دلیل نداشتن مهارت سر به فلک کشیده هم بماند؛ سوال اینجاست که با توجه به بیشتر بودن تعداد صندلی دانشگاه ها از داوطلبان، چرا مسئولان فکری به حال حذف کنکور نمی کنند؟
در حالیکه در چند سال گذشته سازمان سنجش به خوبی آمار رشته های بدون رقابت را به دست آورده و می داند کنکور باید فقط برای چه رشته ها و چه دانشگاه هایی برگزار شود؛ چرا با حذف این رشته های کم متقاضی از گردونه رقابت، برای آنهایی که نمی خواهند در این بازی نفس گیر شرکت کنند، اضطراب کنکور را از سر راه  بیشتر دانش آموزان برنمی دارد؟! مافیای کنکور تا کی قرار است با سرنوشت دانش آموزان بازی کند و آموزش و پرورش فقط نظاره گر باشد؟
 
 
 

shareاشتراک گذاری

نظرات شما