هشدار به مصرف‌کنندگان گیاهان دارویی

هشدار به مصرف‌کنندگان گیاهان دارویی

9 مرداد 1397 10:1 chat_bubble_outline1 نظر

مدیر مرکز گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی یزد با اشاره به این‌که تمام گیاهان خواص دارویی ندارند، خاطرنشان کرد: متأسفانه در حال حاضر به دلیل عدم آگاهی کافی از خواص و ضرر برخی گیاهان بعضی از افراد جامعه از برخی گیاهان مضر برای درمان بیماری خود استفاده می‌کنند.

سیدحمید میررکنی با بیان این‌که مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی سازمان جهاد دانشگاهی استان یزد از سال 1394 با اخذ مجوز از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی فعالیت خود را آغاز کرده است، اظهار کرد: این مرکز در آغاز فعالیت خود با برگزاری جلساتی برای کشاورزان، آنان را با شرایط کشت و پرورش گیاهان دارویی مختلف در شهرستان‌ها و سطح زیر کشت آشنا کرد.

وی ارائه مشاوره‌های کشت گیاهان دارویی در مزارع و گلخانه‌ها به کشاورزان و معرفی کشت‌های جایگزین به آنان را از دیگر اقدامات انجام شده عنوان کرد و افزود:‌ مصرف زیاد آب کشاورزان برای کاشت گیاهان، عدم اقتصادی بودن کشت‌های انجام شده و مصرف بیش از حد سموم کشاورزی از جمله مهمترین مشکلات در حوزه است.

مدیر مرکز تخصصی گیاهان دارویی سازمان جهاد دانشگاهی یزد، با اشاره به لزوم استفاده از گیاهان دارویی در فضاهای سبز، تصریح کرد:‌ با توجه به این‌که گیاهان کاشت شده در فضای سبز به آب زیادی نیاز دارند، جایگزین کردن گیاهان کم آبخواه و سازگار با شرایط آب و هوایی در استان یزد ضروری است.

لزوم استانداردسازی گیاهان دارویی

وی با تاکید بر لزوم فرهنگ سازی استفاده از گیاهان دارویی در مراکز آموزشی، اظهار کرد: استاندارد سازی گیاهان دارویی از اهمیت بسیاری برخوردار است زیرا به دلیل عدم آگاهی مردم و عطارها عرضه گیاهانی با تاریخ مصرف گذشته و یا گونه‌های گیاهی اشتباهی به مردم عرضه می‌شود .

مدیر مرکز تخصصی گیاهان دارویی سازمان جهاد دانشگاهی استان یزد، با تاکید بر اهمیت استانداردسازی گیاهان دارویی، گفت: رنگ‌های استاندارد گیاهی در آینده‌ای نزدیک به بازار ارائه می‌شود.

وی افزود: این مرکز تلاش کرده در دوره‌های آموزشی راه تشخیص اصل بودن و استاندارد بودن گیاهان دارویی را آموزش دهد.

میررکنی تصریح کرد: طرح بزرگ در زمینه تولید رنگ‌های گیاهی با استفاده از گیاهان رنگزا در دستور کار مرکز گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی استان یزد قرار گرفته است.

این مقام مسئول در پایان خاطرنشان کرد: ما کاشت گیاهان رنگ‌زا را توسعه دادیم که بتوانیم در آینده‌ای نزدیک چند نمونه رنگ استاندارد گیاهی را به بازار مصرف ارائه دهیم. 

shareاشتراک گذاری

نظرات شما  • عابدین حمیدی
     
    0
    0
   بازهم بالابرهای آسانسورنما و بازهم حادثه منجر به مرگ! این بار "سام" کودک پنج ساله و معصوم سنندجی! متاسفانه عصر جمعه 20 فرودین 95 در پی سوار شدن این کودک به روی کفی بالابر و حرکت این دستگاه خطرناک به طرف طبقه بالاتر در یک لحظه سرش بین سقف و کفی بالابر گیر کرد و جلوی چشمان پدرش و علیرغم تلاش بی فایده وی برای نجات جان فرزندش که حتی منجر به زخمی شدن پایش نیز شد کودک خردسال که سام مجتهدی نام داشت(نوه پسری ماموستا مجتهدی امام جمعه فقید سنندج و نماینده مجلس خبرگان) بلافاصله در محل جان خود را از دست داد! بنا به اعلام شاهدان و مطلعین چون سر سام در بین سقف و کفی بالابر که به عنوان آسانبر/آسانسور خانگی قبلا در ساختمان مسکونی ایشان واقع در مبارک آباد سنندج گیر کرده بود به طرز فجیعی له شده بود و صحنه ای غیرقابل تحمل را به وجود آورده بود! شایان ذکر است که این بالابر توسط شخصی غیرمجاز و تراشکار!!!!! طرحی و ساخته شده بود و تحت عنوان آسانبر تحویل این خانواده داده شد بود و متاسفانه ایشان نیز مثل اکثر خانواده ها و افراد به خطرات استفاده از چنین دستگاهای خطرناکی به عنوان وسیله ای برای حمل و نقل عمودی واقف و آگاه نبودند و با استناد به این مهم که شخصی ناتوان برای تردد از راه پله ها داریم خود را مجبور به سوار شدن به این بالابرهای مرگ می دانند! بدبختانه پیرو گرانی دستگاه های آسانسور مرغوب و استاندارد _ نبود قانونی مشخص و عدم نظارت مسئولین_ عدم آشنایی خانواده ها به ماهیت این دستگاه ها که در اصل و صرفا وسیله ای برای حمل و نقل بار می باشند نه انسان و مخصوصا سواستفاده اشخاصی سود جو که اکثرا تراشکار، ماشین ساز و یا جوشکارهای غیر متخصصی هستند که کمتر فرد متقاضی را از کم و کیف خطرات احتمالی این وسیله ها آگاه می نمایند موجب بروز این حادثه به عنوان چندمین مورد در سالهای گذشته فقط در شهر سنندج گردیده است! لذا لازم است که هموطنانی که از چنین دستگاه های ارزان قیمتی در محل کار خود و یا مخصوصا در مکان های مسکونی استفاده می نمایند مطلع باشند که هیچ کارشناس و بازرس استانداردی به دلیل ماهیت غیر استاندارد بودن چنین آسانبرهای هیچ گاه اقدام به تایید و صدور گواهی ایمنی برای آنها نمی نمایند و حتی معمولا بیمه ها هم جوابگوی مالکین و سازندگان این دستگاه ها نخواهد بود پس به شایعترین خطرات استفاده از این دستگاها از جمله: 1. گیرکردن بدن و یا سر استفاده کننده در حین حرکت بین سقف و کفی یا کابین 2. سقوط رو به پایین و خطر حداقل شکستگی پاها و یا قطع نخاع(چنین دستگاه های بر خلاف آسانسور فاقد هر نوع ترمز اضطراری می باشند) 3. احتمال فرود آمدن بر روی سر کسی که در زیر دستگاه ایستاده است 4. احتمال گیر کردن دست و یا لباس بین قطعات متحرک این دستگاه ها و ... حتماتوجه فرمایند و اطلاع رسانی شود تا شاهد چنین حوادثی برای سایر همشهریان و هموطنانمان نباشیم... عابدین حمیدی مدیر عامل شرکت طنین آسانسور و ریس هیئت مدیره انجمن آسانسور کردستان
   2 سال قبل