موز وارداتی کیلویی چند؟

موز وارداتی کیلویی چند؟

9 مرداد 1397 9:48

امسال واردات موز در چهار ماهه نخست سال جاری بیش از 20 درصد کاهش یافته اما قیمت هر کیلوی آن با افزایش همراه بوده است.

بر اساس تازه‌ترین آمار گمرک ایران از تجارت خارجی چهار ماهه نخست سال جاری، در این مدت 180 هزار و 706 تن موز سبز تازه یا خشک کرده به ایران وارد شده که ارزش این حجم از موز وارداتی به 176 میلیون و 231 هزار دلار می‌رسد.

در سال جاری، موز در میان مهم‌ترین اقلام وارداتی ایران قرار گرفته و رتبه هشتم از نظر ارزش واردات را در میان کل کالاهای وارداتی به کشور به خود اختصاص داده است.

به این ترتیب مشاهده می‌شود که واردات موز از نظر وزنی، 1.56 و از نظر ارزش 1.16 درصد از کل واردات انجام شده به کشور را شامل می‌شود.

این در حالی است که تا پایان تیرماه سال گذشته 233 هزار و 639 تن موز سبز تازه یا خشک کرده به ایران وارد شده بود که ارزش دلاری آن رقمی در حدود 179 میلیون و 879 هزار دلار بوده است. موز در سال گذشته 2.07 درصد از وزن و 1.14 درصد از ارزش کل واردات ایران در چهار ماهه نخست سال جاری را به خود اختصاص داده بود.

به این ترتیب می‌توان گفت که در چهار ماهه نخست سال جاری میزان واردات موز از نظر وزنی نسبت به مدت مشابه سال گذشته با کاهش 22 درصدی و از نظر ارزش با کاهش دو درصدی همراه بوده است.

از سوی دیگر هر کیلو موز وارداتی در چهار ماهه نخست سال گذشته 76 سنت بوده، اما قیمت هر کیلو موز وارداتی در سال جاری 97 سنت است، بنابراین قیمت هر کیلو موز وارداتی 21 سنت افزایش پیدا کرده است.

 

shareاشتراک گذاری

نظرات شما