حقوق معلم ها، هر روز کمتر از دیروز/ بعد از سختی کار،  تفاوت تطبیق هم از مزد  فرهنگیان کسر می شود؟

حقوق معلم ها، هر روز کمتر از دیروز/ بعد از سختی کار،  تفاوت تطبیق هم از مزد  فرهنگیان کسر می شود؟

8 مرداد 1397 11:26

مهدی بهلولی، آموزگار و کنشگر صنفی

 پس از حذف ناعادلانه بند سختی کار از حکم کارگزینی فرهنگیان، هم اکنون به طور پراکنده و غیررسمی، سخن از حذف بند تفاوت تطبیق و حذف دوران تحصیل تربیت معلم و دبیری از پیشینه کاری برای بازنشستگی می شود. چند روز پیش یکی از همکاران فرهنگی  از  یکی از مسئولان آموزش و پرورش در تهران شنیده بود که قرار است بند تفاوت تطبیق هم از حکم های کارگزینی حذف شود. این بند به طور میانگین چیزی حدود 100 تا 200 هزار تومان  به حقوق فرهنگیان اضافه می کند.
هم اکنون چنین به نظر می رسد که دولت  با جلو انداختن دیوان محاسبات و این که در گذشته چند بند غیرقانونی به حقوق فرهنگیان و برخی از دیگر کارکنان دولت افزوده شده و باید کم گردد به دنبال این است که محلی برای کسری بودجه خود، دست و پا کند.  به راستی شگفت آور نیست در جامعه ای که رقم های دزدی و اختلاس هایی که هر روز رسانه ای می شود، نجومی است و سر به فلک می کشد، دولت و دیگر ارکان حاکمیت به جای برخورد جدی با دزدان و متخلفان گردن کلفت، چراغ دست شان بگیرند و به بهانه های سست و واهی، از حقوق 2 میلیون تومانی فرهنگیان، کم کنند؟   تازه به همین هم اکتفا نکنند و آن طور که در فضای مجازی منتشر شده است، قانون را عطف به ماسبق کنند و دوره های تربیت معلم و دبیری آموزگاران را از سابقه کاری آنها حذف نمایند؟
و شگفت آور، موضع گیری دو پهلوی فرادستان آموزش و پرورش است که به طور شفاف اعلام نمی کنند که آیا به راستی این خبرهایی که از زبان برخی مسئولان خود آموزش و پرورش  شنیده می شود، حقیقت دارند یا نه؟ اگر آنگونه که وزیر آموزش و پرورش اعلام کرده است که ما در این تصمیمات کاره ای نیستیم و کار،کار دیوان محاسبات است؛ دست کم اطلاع رسانی شفاف و دقیق که از دست شان برمی آید.
یک سوی دیگر این داستان، به تشکل های صنفی و سیاسی فرهنگیان برمی گردد. برخی از این تشکل ها، تشکل های پستی هستند و تنها هنری که دارند این است که پست های گوناگون اداری و وزارتی را برای نیروهای خودشان جور کنند؛ برخی دیگر هم تشریفاتی اند و تنها در دیدار با فرادستان آموزش و پرورش دعوت می شوند و هنر دیگری جز ظاهر شدن در عکس با مسئولان ندارند. اما برخی تشکل ها هم هستند که دل نگران حق و حقوق فرهنگیان هستند. این تشکل ها باید در این مورد به جد پیگیر باشند تا بتوانند در برابر تضییع  بیشتر حقوق فرهنگیان، واکنش فراخور نشان دهند.   
 
 
 

shareاشتراک گذاری

نظرات شما