افشانی

افشانی "بازنشسته" شهردار پایتخت می ماند؟/  چالش شورای شهر با مصوبه جدید مجلس

3 مرداد 1397 7:42

 مهدخت قویدل- شهردار جدید تهران 59 سال دارد و مشمول قانون منع به کارگیری بازنشتگان شده که اصلاحات آن روز گذشته در مجلس تصویب شد. طبق این قانون، محمد علی افشانی ظاهرا فقط تا پایان سال  می تواند شهردار بماند. در این قانون تصریح شده دستگاه‌های مشمول مکلفند ظرف مدت شصت روز از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون افراد مذکور را  از خدمت منتزع و با آنها تسویه حساب کنند.
ظاهرا همه چیز دست به دست هم داده تا انتخاب شهردار تهران برای شورای شهر اصلاح طلب به یک چالش تمام نشدنی تبدیل شود. بعد از استعفای محمد علی نجفی و حاشیه های فراوان، بالاخره افشانی به عنوان شهردار تهران شد. حالا با اجرایی شدن قانون منع به کارگیری بازنشستگان، شورا دوباره باید شهردار انتخاب کند.
 اگرچه محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران، در مصاحبه ای تاکید کرده این قانون شامل حال افشانی نمی شود، اما سیاوشی، نماینده مجلس خبر داده که "قانون منع بکارگیری بازنشستگان، شامل شخص شهردار و رییس سازمان صداوسیما نیز می‌شود." با اجرای اصلاحات قانون منع به کارگیری بازنشستگان، 17 استاندار، 80 معاون استاندار و 1200 مدیر دولتی برکنار می شوند.
محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران، در واکنش به اصلاحیه  قانون منع بکارگیری بازنشستگان گفته است:  قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان مشکلی برای آقای افشانی ایجاد نخواهد کرد.   
طیبه سیاوشی، نماینده تهران اما درباره جدی بودن مجلس درمورد اجرای قانون منبع بکارگیری بازنشستگان می گوید: مجلس از تمام ابزارهای نظارتی خود در این مورد استفاده می کند.  مثلا در مورد شهرداری ها، که زیر نظر وزارت کشور به شمار می روند می توان از وزیر کشور، مطالبه کرد.
به نقل از انتخاب، وی درباره وضعیت محمدعلی افشانی، شهردار تهران پس از تصویب این قانون گفته است:   در قانونی که تصویب شد،   پست «شهردار»  جزء استثناءها نیست.
محمود صادقی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، هم در پاسخ به این سوال که آیا افشانی ماندنی است، گفته است:  نمی توان به بهانه ها و دلایلی چون مشکلات پایتخت شهردار تهران را از این قانون مستثنی کرد.     
در حالی که شهردار تهران خود یکی از مشمولین قانون منع به کارگیری بازنشستگان است، روز گذشته از آمادگی جدی شهرداری تهران برای اجرای این قانون خبر داد! وی گفت:   من بارها از نمایندگان مجلس خواسته بودم این کار حتماً انجام شود.
استثنائات محدودی در این قانون پیش بینی شده است. از جمله "دارندگان اجازات خاصه  رهبری، جانبازان بالای پنجاه درصد (50%)، آزادگان بالای سه سال اسارت و فرزندا شهدا". همچنین  بکارگیری بازنشستگان در جایگاه رؤسای سه قوه، معاونان رئیس جمهور، اعضاء شورای نگهبان، وزرا و نمایندگان مجاز است؛  اما اینکه این استثنائات به  شهردار تهران هم می رسد یا نه، سوالی است که هنوز کسی جواب آن را نمی داند.
 
 
 
 

shareاشتراک گذاری

نظرات شما