دختران شین آباد در انتظار  عدالت/ مخالفت وزارت بهداشت با آخرین امید 12 دانش آموز سوخته

دختران شین آباد در انتظار  عدالت/ مخالفت وزارت بهداشت با آخرین امید 12 دانش آموز سوخته

1 مرداد 1397 22:6

روزان - مهدخت قویدل- هفت  سال از آتش سوزی مدرسه دختران شین آباد گذشته و حالا تنها خواسته این 12 دختر از دولت این است که برای ادامه درمان با کیفیت بهتر به خارج اعزام شوند . وزیر بهداشت که چند سال پیش قول داده بود حتی اگر شده با هزینه شخصی آنها را به خارج اعزام می کند، حالا زیر قولش زده  و می گوید ما در زمینه   سوختگی زیادی خوبیم!  
7 سال گذشته و دختران سوخته شین آباد هنوز در تب بازگشت روزهای شاد و سلامت زندگی شان می سوزند.   اما وزیر بهداشت می گوید  انها باید بعد از 360 بار جراحی کم نتیجه، قناعت کنند و همچنان درمان شان را در ایران با این امکانات نداشته ادامه دهند!  
در حالیکه  اسفند ماه سال 94، قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت دولت اول روحانی، در همایش سوختگی  به دختران امیدوار شین آباد قول می دهد حتی اگر دولت و بیمه ها مساعدت نکنند، با هزینه شخصی خودش آنها را برای ادامه درمان به خارج می فرستد؛  حالا اما می گوید لزومی به اعزام  دخترها به خارج نیست.
  چند روز قبل دختران شین آباد در مقابل ساختمان ریاست جمهوری تجمع کردند تا این بار شاید رئیس جمهور با خواسته آنها برای اعزام   به خارج موافقت کند. این بار اما قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت دولت دوم روحانی، داد خودکفایی در همه زمینه های پزشکی سرداده و با خواسته دخترها مخالف است. به دخترها جواب منفی داده  و گفته "تصور نشود که خارج از ایران خدمات درمانی بهتری ارائه می‌شود!"
در حالی وزیر بهداشت از ارائه خدمات سوختگی فوق پیشرفته در ایران می گوید که پیش از این بارها از کمبود تجهیزات روز دنیا برای مقابله با سوختگی و قدیمی بودن تجهیزات درمان این بیماری در کشور شکایت کرده است!   
یکی از دخترها اخیرا در مصاحبه ای با خبرگزاری خبر آنلاین، نقل قول حیرت آوری را مطرح کرده است. گویا به آنها گفته اند چون دخترهستند،  اعزام شان به این شکل به خارج باعث ننگ است! "نادیا صالح"، دختر شین آباد گفته است: "هر روز تقاص دختر بودنمان را پس می‌دهیم. می‌گویند برای ما ننگ است که شما را به خارج از کشور بفرستیم. در پاسخ باید گفت که آیا ننگ نیست که هر روز 12 خانواده با دیدن ما می‌سوزند و دو خانواده دیگر داغدار شده‌اند؟"
طیب قدیمی، قائم مقام   وزارت بهداشت،  هم در پاسخ به خواسته دختران شین آباد برای اعزام به خارج گفته، آنها برای درمان سوختگی نیاز به لیزر دارند. ما نداریم اما تفاهمنامه ای بین  دانشگاه علوم پزشکی، وزارتخانه و بیمارستان حضرت فاطمه امضا شده تا دستگاه‌های لیزر خریداری شود که در جهت کمک به درمان   آنها است.
پاسخ حیرت آور وزارت  بهداشت به دختران چشم انتظار این است: صبر کنید تا روزهای کودکی و نوجوانی تان در این صبرها تمام شود تا ما تجهیزات درمان سوختگی بخریم؛ اما حاضر نیستیم شما را برای درمان اعزام نمی کنیم! البته مسئولان حق دارند؛ قطعا اعزام دختران شین آباد که در مدرسه سوخته اند به خارج از کشور برای درمان، نه برای ما، که مایه ننگ هر کشوری است. بچه ها مدرسه رفته بودند که زندگی بهتری داشته باشند؛ اما سوختند. 
  اما این همه اصرار به ادامه درمان دختران سوخته شین آباد در داخل  وبا تجهیزات قدیمی و فرسوده وبی کیفیت از کجا می آید؟ مردم می پرسند چطور مسئولان می توانند برای درمان های حتی ابتدایی به خارج بروند؛ اما در مورد این دخترها که سوختگی شان تقصیر ناکارآمدی دولت های قبل و آموزش و پرورش است، این امکان وجود ندارد؟
 
 

shareاشتراک گذاری

نظرات شما