زلزله تاریخ را در کرمانشاه نلرزاند

زلزله تاریخ را در کرمانشاه نلرزاند

1 مرداد 1397 16:59

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمانشاه اعلام کرد: خوشبختانه هیچ آسیبی به بناهای تاریخی قرار گرفته در منطقه‌ و کانون زلزله‌ی (روز گذشته یک‌شنبه 31 تیر ماه) در استان کرمانشاه وارد نشده است.

جلیل بالایی گفت: در منطقه زلزله‌زده "سرپل‌ذهاب" و "تازه‌آباد" و یک منطقه‌ی دیگر که کانون زلزله بوده‌اند، بنا و عمارت تاریخی نداریم، بیشترِ آثار تاریخی شامل تپه‌ها، نقش‌برجسته‌ها و محوطه‌های گردشگری هستند. اما خوشبختانه از محوطه‌های میراثی هیچ گزارشی نسبت به وارد شدن آسیب به آن‌ها گزارش نشده است.

او با تاکید بر سالم بودن نقش برجسته‌ی "آنوبانی‌نی" و دیگر نقش‌برجسته‌ها در این منطقه در سرپل ذهاب، افزود: خوشبختانه چون آن‌ها چسبیده به کوه هستند هیچ آسیبی روی آن‌ها نداشته‌ایم. عموما بناها و عمارت‌هایی که در سازه هستند قدری در معرض خطر قرار می‌گیرند وگرنه نقش برجسته‌ها، سنگ‌نوشته‌ها، تپه‌ها و محوطه‌های تاریخی ما کمترین آسیب را می‌بینند.

وی ادامه داد: به عنوان مثال بناهای تاریخی در کرمانشاه مانند حمام‌ها، تکایا و مساجد بیشتر در معرض تهدید هستند که خوشبختانه در این دو شهرستان چنین بناهایی نداریم و هر چه که در شهرستان دالاهو قرار دارند، خوشبختانه آسیب ندیده‌اند.

او تاکید کرد: مرمت بناهایی تاریخی که در زلزله سال گذشته کرمانشاه آسیب‌های جدی دیده بودند مانند "ابودوجانب" و  مسجد "عبدالله بن عمر" در شهرستان دالاهو به صورت صد درصد انجام شده است.

به گزارش ایسنا، روز گذشته یک‌شنبه 31 تیر، زلزله‌ای به شدت 5.9 ریشتر شهرستان‌های ثلاث باباجانی در دشت لیل و منطقه میرآباد را لرزانده است.

shareاشتراک گذاری

نظرات شما