چراغ سبز شورای نگهبان به زنان در آزادی/   حاکمیت درمقابل یک مطالبه 40 ساله کوتاه می آید؟

چراغ سبز شورای نگهبان به زنان در آزادی/   حاکمیت درمقابل یک مطالبه 40 ساله کوتاه می آید؟

26 تیر 1397 8:48

 
مهدخت قویدل- "حضور بانوان در ورزشگاه ها ایرادی ندارد". این بار این جمله را سخنگوی شورای نگهبان گفته است. وی از قول نهادی این وعده را داده که قدرتی فراتر ازوعده های معمولا بدون ضمانت روسای جمهور دارد. این یعنی شانس حضور زنان در ورزشگاه آزادی که با  تماشای تلویزیونی  مسابقات ایران در جام جهانی آغاز شد، بسیار بیشتر از قبل شده است. 
حسن روحانی، رئیس جمهور هم چند روز قبل  گفته بود که "حضور زنان در ورزشگاه آزادی با همکاری وزارت کشور باید ادامه پیدا کند." ظاهر امر نشان می دهد معضل40 ساله ورزشگاه رفتن زنان در ایران حل شده است. این روزها صدای تندروها هم در مخالفت با ورزشگاه رفتن زنان کمتر به گوش می رسد و این یعنی آنها هم به نوعی توجیه شده اند که حضور زنان در شرایط مناسب در ورزشگاه ها، اسلام را به خطر نمی اندازد.
اینکه کوتاه آمدن یکباره دولت و  حاکمیت در مقابل خواسته زنان برای حضور در ورزشگاه ها از کجا آمده را می توان به عوامل مختلفی نسبت داد. تحولات اصلاحی اخیر در مورد شرایط زنان و فراهم شدن امکان حضور زنان عربستانی در ورزشگاه ها یکی از این موارد است. بعید است کشور دیگری در دنیا مانده باشد که مانع حضور زنانش دراستادیوم ها شود. ادامه این شرایط در ایران می تواند وجهه حقوق بشری کشور را در دنیا با مشکلات بیشتری روبرو کند.
  البته  مطالبات اعتراضی مردم در ماه های گذشته هم در این تصمیم گیری بی تاثیر نیست.  مطالبات اجتماعی در کنار مطالبات اقتصادی که بیشتر از سوی کارگران معترض به دریافت نکردن چند ماهه حقوق  و مالباخته های موسسات مالی مطرح می شد، کم اهمیت تر از آنها نیست. شاید همین موضوع باعث شده تا حاکمیت تصمیم بگیرد در کنار توجه به مسائل سیاسی مثل برجام و FATF و تحریم های احتمالی و ...،  به مطالبات زمین مانده  فعالان اجتماعی و زنان هم با دیده مثبت نگاه کند و شرایط تحقق آنها را فراهم کند.
با وجود اظهارنظرهای مثبت مسئولین رده بالا برای حضور زنان در استادیوم ها، اما هنوز هم بسیاری معتقدند که این امر به این زودی ها محقق نمی شود.  از جمله طیبه سیاوشی شاه عنایتی، عضو فراکسیون زنان در مجلس شورای اسلامی تاکید کرده با وجود اظهارات صریح رئیس جمهور در این مورد، "حضور قطعی خانواده‌ها در ورزشگاه‌ زمان زیادی می‌برد."
به نقل از ایلنا، این نماینده مجلس در پاسخ به این سوال که  فکر می کنید خانواده ها می توانند با شروع مسابقات لیگ فوتبال به ورزشگاه ها وارد شوند، گفته است: "در نامه روحاین، قید نشده که با شروع لیگ‌  خانواده‌ها را به ورزشگاه راه بدهید؛ اما تاکید شده مساعدت شود خانواده‌ها از این به بعد بتوانند از امکانات ورزشی استفاده کنند!"
 
 
 
 

shareاشتراک گذاری

نظرات شما