ورق در بازار سکه و دلار برگشت

ورق در بازار سکه و دلار برگشت

25 تیر 1397 15:51

برخلاف روز گذشته که قیمت‌ها در بازار سکه و ارز افزایشی و ملتهب پیش رفته بود، امروز جو آرام شده و نرخ‌ها نزولی است؛ به گونه‌ای که سکه کمتر از دو میلیون و 800 هزار تومان معامله شد و دلار تا 8000 تومان کاهش داشت.

 در بازار امروز (دوشنبه) قیمت تمام بهار سکه بهار آزادی طرح جدید دو میلیون و 792 هزار تومان فروخته شد که نسبت به قیمت حدود دو میلیون و 850 هزار تومانی روز گذشته تا 58 هزار تومان کاهش دارد.

آخرین گزارشی که محمد کشتی‌آرای – عضو هیات مدیره اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر – درباره روند امروز بازار طلا و سکه به ایسنا اعلام کرد، از این حکایت دارد که هر قطعه سکه نیم بهار آزادی یک میلیون و 376 هزار تومان، ربع سکه 711 هزار تومان و سکه‌های گرمی 417 هزار تومان معامله شده است. همچنین هر گرم طلای 18 عیار حدود 233 هزار و 400 تومان داد و ستد می شود.

بنابر گفته عضو هیات مدیره اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر، روز گذشته تقاضای کاذبی در بازار ایجاد شد که این خود عامل افزایش قیمت دلار و تاثیر مستقیم آن بر قیمت سکه بود، اما از اواخر روز گذشته با توجه به انتشار برخی اخبار و اقدامات اقتصادی، این روند تعدیل شد و برای امروز بازار نیز با روندی نسبتا نزولی آغاز شده و اکنون جوی آرام بر آن حکم‌فرماست.

وی توضیح داد که اخباری مانند تامین ارز برای بخش بیشتری از واردکنندگان و همچنین کنترل و نظارتی که بر بازار وجود دارد تا حدی عامل آرامش شد. از سوی دیگر اعلام زمان تحویل سکه‌های پیش فروش خود از عوامل کاهش قیمت سکه بوده است و اگر این روال ادامه داشته باشد می‌تواند از حباب سکه کمتر کند.

کشتی‌آرای درباره این‌که سکه‌های پیش فروش با وجود این‌که تحویل می‌شوند آیا به بازار هم وارد شده تا موجب تعدیل قیمت سکه شود؟ گفت: خیر؛ در تحویل اردیبهشت‌ماه آنقدر سکه وارد بازار نشد که محسوس باشد، اما به هرحال چون تقاضا را کاهش می‌دهد خود بر قیمت تاثیرگذار است.

باید یادآور شد سکه‌های پیش فروش با سررسید سه ماهه از فردا همزمان با 26 تیرماه در شعب <بانک ملی/a> تحویل می‌شود که تعداد آن برای تیرماه حدود 666 هزار فقره اعلام شده بود. این در حالی است که در اردیبهشت‌ماه حدود 800 هزار قطعه سکه با سررسید یک ماهه تحویل شد.

اما در رابطه با بازار ارز گزارش‌ها از این حکایت دارد که قیمت‌ها برای امروز تا حدی نزولی بوده و دلار تا 8000 تومان کاهش داشته است. این در حالی است که روز گذشته قیمت دلار که حدود دو هفته کمتر از 8000 تومان و تا مرز آن معامله می‌شد به 8300 تومان رسیده بود ولی از امروز این روند نزولی شده است. همچنین یورو که دیروز تا 9650 تومان پیش رفت برای امروز تا 9400 تومان معامله می‌شود و با افت 250 تومانی همراه شده است.

صرافان می‌گویند اقدام سکه‌فروش‌ها برای فروش سکه عاملی برای تعدیل قیمت‌های امروز بوده است.

shareاشتراک گذاری

نظرات شما