سوری‌ها با کمک روس‌ها آستین همت را برای ترمیم آثار باستانی کشورشان بالا زدند

سوری‌ها با کمک روس‌ها آستین همت را برای ترمیم آثار باستانی کشورشان بالا زدند

18 تیر 1397 17:56

کارشناسان موزه ملی دمشق ترمیم آثار باستانی در پالمیرا را به کمک کارشناسان روس، نه کارشناسانی که یونسکو وعده آنها را داده بود، آغاز کردند.

به نقل از اسپوتنیک، محمد خالد اسعد، رئیس آزمایشگاه موزه ملی دمشق اعلام کرد: گروه هشت نفره ما تلاش‌ها برای ترمیم مجسمه‌ها و آثار باستانی‌ای که از چنگ داعش در پالمیرا نجات یافته‌اند، آغاز کرده‌ است. این اول کار است و گروه ما گسترش می‌یابد و تعداد متخصصین و دامنه کار نیز افزایش خواهد یافت.

وی در ادامه افزود: این کار بسیار دشوار است. تروریست‌ها مجسمه‌ها را شکسته‌اند و ما قطعه‌های آثار باستانی را جمع‌آوری می‌کنیم. کارشناسان موزه دولتی "پوشکین" در مسکو درخصوص چگونگی بازسازی آثار به ما مشورت‌هایی ارائه می‌کنند و این کمک بسیار مهمی است.

پالمیرا، یکی از مکان‌های ثبت شده در میراث جهانی یونسکو است و هنگامی که افراد مسلح از آن خارج شدند، سازمان یونسکو وعده داد که این شهر قدیمی را احیا کند، اما پس از گذشت بیش از یک سال از زمان پاکسازی پالمیرا از نیروهای مسلح و حفاظت ارتش سوریه از آثار باستانی آن، اما هیچ مهندس معماری، تاریخ‌نگار و مرمت‌کاری از یونسکو و 30 کشوری که وعده کمک داده بودند، به بازسازی این شهر کمک نکرده‌اند.

دولت سوریه اموالی را برای روند بازسازی آثار باستانی اختصاص داده است.

کشورهای غربی و سازمان‌های بین‌المللی از آمادگی‌شان جهت ترمیم و بازسازی شهر پالمیرا خبر داده بودند، اما تاکنون هیچ کدام در این زمینه همکاری نکرده‌اند و متخصصان سوری به کمک روس‌ها اقدام به این کار نموده‌اند.

تروریست‌ها در سوریه آسیب‌های بسیاری به میراث فرهنگی و تاریخی خاورمیانه وارد کردند. از جمله آن‌ها پالمیرا، یکی از باارزش‌ترین مراکز تمدن قدیم است که از ماه مه 2015 تحت تصرف تروریست‌ها بوده است و در 27 مارس 2016 با حمایت و پشتیبانی نیروی هوایی روسیه این منطقه از چنگ تروریست‌ها نجات یافت.

shareاشتراک گذاری

نظرات شما