امروز 13 تیر؛ زادروز

امروز 13 تیر؛ زادروز "جرج اورست"، جغرافی‌دان برجسته بریتانیایی

13 تیر 1397 8:20

"کلنل سر جرج اورست"(Colonel Sir George Everest) جغرافی‌دان برجسته بریتانیایی 228 سال پیش در انگلستان دیده به جهان گشود.

"کلنل سر جرج اورست" 4 ژوئیه سال 1790 در انگستان متولد شد. مکان تولد او مشخص نیست. اورست در 27 ژانویه سال 1791 در "کلیسای سینت الفج" در منطقه گرینویچ بریتانیا غسل تعمید داده شد.

او در گرینویچ یا Gwernvale Manor بدنیا آمده‌ است هر چند خانواده وی می‌گویند که او در شهرک Crickhowell ولز  متولد شده است.

اورست در "کالج نظامی سلطنتی"(Royal Military College)  و سپس در "آکادمی نظامی سلطنتی" (Royal Military Academy) تحصیل کرد و پس از آن در کمپانی هند شرقی بریتانیا کار خود را آغاز کرد.

پس از مدتی او به تیم تحقیق و پژوهش جغرافیای انگلستان ملحق شد. اورست سال‌های بسیاری به کار علمی و تحقیقاتی پرداخت.

این جغرافیدان به علم ریاضیات و نجوم نیز علاقه بسیاری داشت. او همچنین موفق به اخذ جایزه از  انجمن سلطنتی اخترشناسان بریتانیا نیز شده بود.

این نقشه‌ بردار و جغرافی‌دان منصب سر نقشه بردار کل هند را از سال 1830 تا 1843 برعهده داشت. مسئولیت تکمیل پروژه بررسی مثلثاتی بزرگ تا حد زیادی بر عهده اورست بود که با دقت علمی به مساحی کل شبه قاره هند در امتداد قوس نصف النهار از جنوب هند تا نپال با فاصله حدود 2400 کیلومتر می‌پرداخت.

در ماه مارس 1865 با تصمیم انجمن سلطنتی جغرافیا بریتانیا و با پیشنهاد آندرو واگ، رئیس وقت ممیزی بریتانیا در هند به پاس قدردانی از تلاش‌های جرج اورست در زمینه جغرافیا، کوه اورست را به نام و افتخار او نامگذاری کردند.

اورست در اول دسامبر سال 1866 درگذشت.

shareاشتراک گذاری

نظرات شما