روزی، روزگاری، خرم شهر/  در اعتراضات آبی خونین شهر و آبادان یک نفر زخمی شد

  روزی، روزگاری، خرم شهر/  در اعتراضات آبی خونین شهر و آبادان یک نفر زخمی شد

12 تیر 1397 17:12

روزان - مهدخت قویدل - خرمشهر؛ خونین شهر؛ خرمشهر آب ندارد؛ آب؛ آبادان آب ندارد؛ خوزستان آب ندارد؛   این روزها مصادف با  سالروز آزادی خرمشهر از دست عراقی ها نیست. ولی به دلیل اعتراضات مردم خرمشهر و آبادان به   شوری چند ماهه آب شرب، فضای مجازی با این هشتگ ها با اعتراضات آبی مردم خوزستان همراهی می کند.
خرمشهر و آبادان به واسطه پالایشگاه آبادان، تا پیش از شروع جنگ، جزء آبادترین شهرهای کشور بودند؛ اما جنگ همه چیز را خراب کرد. سالها انتظار مردم برای آباد شدن دوباره منطقه هم ناکام مانده است. کم آبی هم به این مسائل دامن زد و باعث اعترضاات اخیر شد.
اگرچه دیروز فرماندار خرمشهر از رفع مشکل خبر داد و گفت که شوری اب رفع شده و "آب خرمشهر شیرین شده است"؛ اما بی آبی طولانی مدت و درگیری های دو شب قبل در آبادان و خرمشهر کام مردم  جنگزده منطقه را تلخ کرده است؛ احتمالا آنها از خودشان می پرسند حتما باید کار به اینجا می رسید که مسئولان  فکر ی به حال آب آشامیدنی خرمشهر کنند؟    
دیروز وزیر کشور درنشست خبر ی خود اعلام کرد که خبر کشته شدن یک نفر در ناآرامی های آبی خرمشهر صحت ندارد و فقط یک نفر در تیراندازی زخمی شده که در بیمارستان است.    معاون امنیتی انتظامی وزیرکشور هم از حضور یک فرد مسلح در بین معترضان خبر داد و گفت که  بر اثر تیراندازی وی، 10 نفر از ماموران نیروی انتظامی مجروح شده اند.
 رحمانی فضلی، وزیر کشور، در صحبت هایش گفته که مشکل آب در خرمشهر و ابادان جدید نیست و منطقه از  از سال 71 با این مشکل درگیر بود؛ اما  در حال حاضر، مسئله آب به اولویت یک این منطقه تبدیل شده است؛ براای حل این مشکل   طرحی برای تامین آب منطقه در حال اجراست که   به عنوان یک موضوع ملی در 15 تیر افتتاح می شود و مشکل آب حل می شود.
به نقل از ایلنا، وی در مورد اعتراضات روزهای اخیر در این مناطق هم گفته است:  برخی تحریکات در این منطقه صورت گرفته و برای اقناع افکار عمومی کاری نشده است؛ ما با خشکسالی روبرو هستیم و خشکسالی در دست مردم و مسئولان نیست.     نباید این مسائل را دستاویز قرار دهیم که چرا مسئولان به فکر هستند.
وزیر کشور همچنین افزود:   با برگزاری تجمعات در مکان‌های مشخص مشکلی نداریم؛ اما  اعتراضاتی که به کف خیابان می‌رسد، افرادی پیدا می‌شوند که سواستفاده می‌کنند. اقداماتی می‌کنند و موجب خدشه دار شدن امنیت و انتظامات می‌شوند.  
ممد نبودی ببینی...
واکنش مردم در فضای مجازی به مشکلات آب شرب خرمشهر بیشتر کنایه است به مسئولان که چرا این همه سال بعد از پایان جنگ خرمشهر هنوز اباد نشده است. آباد نشده که هیچ، در تامین نیازهای اولیه مردم منطقه هم اهمال شده است.
بسیاری از کاربران در توییت هایشان از  نوحه معروف آزادسازی خرمشهر استفاده کردند  و با ترجیع بند "ممد نبودی ببینی"  کم کاری های مسئولان در مناطق جنگزده را به رخ شان کشیدند.
یکی از کاربران به مقاومت 45 روزه مردم خرمشهر با دست خالی جلوی سربازان عراقی اشاره کرده و وضعیت فعلی این شهررا بی انصافی دانسته.
کاربر دیگری هم به عکس های منتشر شده از مردم خرمشهر در صف آب در روزهای قبل از شروع اعتراض خیابانی اشاره کرده و با کنایه به ارز دولتی خواران گفته است: فیلمهای مردم خوزستان که منتظر پرکردن بشکه‌های آب هستند را  ببینید. لباسهامندرس، دمپایی، صورتهای آفتاب سوخته! از زندگی چی فهمیدن؟ کاش از خجالت محو میشدی وقتی با رانت، ارز دولتی می گیری خرج زندگی زن و بچه‌ات در اروپا وکانادا میکنی.
آسیه باکری، دختر شهید باکری، هم در واکنش به اعتراضات آبی مردم خرمشهر نوشته است:   "بابا یک عکس داره بالای مسجد خرمشهر؛ درست روز آزادسازی خرمشهر؛ مامان همیشه می گه تو هیچ عکسی به اندازه   این عکس، چهره اش خسته نبوده؛ سر تا پا خاکی. امشب اشکم بند نمیاد؛ اون چهره جلوی چشممه. به خودم می گم اگه بود، بعد جنگ خرمشهر رو رها می کرد؟شهری که برای آزاد کردنش اون همه سختی کشید."
 
 

shareاشتراک گذاری

نظرات شما