رئیس سازمان پدافند غیرعامل مقصر خشکسالی را پیدا کرد: اسرائیل، دزد برف و ابرهای ایران!

رئیس سازمان پدافند غیرعامل مقصر خشکسالی را پیدا کرد: اسرائیل، دزد برف و ابرهای ایران!

12 تیر 1397 17:7

روزان - مهدخت قویدل – "اسرائیل، ابر و برف ما را می دزدد! تیم‌های مشترکی از اسرائیل و یکی از کشورهای همسایه، ابرهای در حال ورود به ایران را غیربارور می‌کنند." رئیس سازمان پدافند غیرعامل در حالی از این توجیهات برای خشکسالی ایران و تغییر اقلیم در کشور یاد کرده که پیش از این کارشناسان  در پاسخ به ادعاهای مشابه توسط احمدی نژاد، این ادعا را غیر علمی دانسته و احتمال وقوع  آن را رد کرده بودند.  

احمدی نژاد:غربی ها،  ابرهای ما را می دزند!
7 سال پیش، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور وقت ایران  هم در توجیه وضعیت بد آبی کشور، کم آبی را گردن غربی ها انداخته بود و گفته بود که ابرهای ما را می دزدند. وی حتی پا را فراتر از طرح توطئه گذاشته بود و قول پیگیری حقوقی این مسئله را هم به مردم داده بود!
احمدی نژاد سال 90 در مراسم افتتاح سدی در استان مرکزی، مدعی شده بود:  بر اساس اخباری که صحت آن درباره وضع آب و هوا تایید شده است، کشورهای اروپایی با استفاده از تجهیزاتی خاص به گونه ای عمل کرده اند که ابرها تخلیه شود و ابرهای بارش‌زا به کشورهای منطقه ازجمله ایران نرسد. وی هدف کشورهای اروپایی  از این کار را،  ایجاد تنش و تخاصم در آب‌های مرزی کشورها بیان کرده بود.
سید حسن موسوی،   رئیس سازمان میراث فرهنگی احمدی نژاد هم  همان موقع  از  وجود شک و شبهه هایی در زمینه خشکسالی های جنوب کشور صحبت کرده و گفته بود:   «بنده به خشکسالی های نیمه جنوبی کشور مشکوکم؛استعمار و استکبار جهانی با تکنولوژی در شرایط اقلیمی ایران تاثیر می گذارند. سازمان هواشناسی ریشه این مفسده را باید کشف کند چون این میزان خشکسالی در کشور طبیعی به نظر نمی رسد.»

  ابردزدی امکان ندارد
دکتر ناصر کرمی، اقلیم شناس معروف،  در واکنش به ادعاهای چند باره  رئیس دولت وقت درباره دزدی ابرها نوشت:  براساس باورهای مسلم دانش اقلیم‌شناسی چنین چیزی امکان ندارد؛ زیرا بشر هنوز توان تکنولوژیکی برای تغییر مسیر جریان‌های بزرگ هوا یا ایجاد باران‌های مصنوعی در سطح وسیع را ندارد.
وی افزود:همچنین از نظر امکانی که برای نظارت و پایش هواشناسی وجود دارد، سرقت رطوبت یک جریان جوی دشوارتر از سرقت گنجینه موزه ملی جواهرات ایران است.

نمی شود آب و هوای کشورها را تغییر داد
پروفسور پرویز کردوانی،   بنیانگذار مرکز تحقیقات مناطق کویری و بیابانی ایران، هم  در واکنش به اظهارات عجیب تیم احمدی نژاد در باره تخلیه ابرها توسط غربی ها به فارس گفته بود:" امکان تغییر در آب و هوای هیچ کشوری وجود ندارد؛ این چه حرفی است که دشمنان ابرها را تخلیه می کنند و ابر خشک را برای ما می فرستند؟    حتی اگر دشمنان در کشورهای اطراف هم بخواهند ابرها را بارور کنند، کشورهایی مثل عراق و عربستان که اصلاً قابلیت باروری ابر ندارند. از سوی دیگر کدام کشور حاشیه ای ما، باران های شدید دارد که بگوییم ابرهای ما را دشمنان در آنجا بارور کرده اند تا ما باران نداشته باشیم؟"
 
تغیرات اقلیمی ایران مشکوک است!
حالا ادعای احمدی نژاد دوباره توسط یکی از مسئولان تکرار شده است. سردار غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور مدعی شده که تغیرا ت اقلیمی در ایران مشکوک به دخالت خارجی ها است. وی حتی مدعی شده که مراکز علمی کشور در این خصوص مطالعه ای انجام داده اند که صحت اظهاراتش را تایید می کند.
سردار جلالی در سومین کنفرانس ملی پدافند غیر عامل در بخش کشاورزی، تهدیدات بیوتروریسم را هم قابل توجه دانسته و گفته است:  سه سال پیش زیتون‌های رودبار دچار حمله زیستی شد و بخش زیادی از محصول از دست رفت؛ ریشه آن پیدا نشد ولی ممکن است به دلیل بیوتروریسم باشد.    
 دزدی برف و ابر غیر ممکن است
احد وظیفه، مدیر کل پیش بینی سازمان هواشناسی کشور، در پاسخ به ادعاهای سردار جلالی، دزدی برف و ابر را غیر ممکن عنوان کرده  و گفته است:  براساس اطلاعات هواشناسی امکان اینکه کشوری برف یا ابری را بدزد، وجود ندارد.
به نقل از ایلنا، وظیفه اظهار داشت: نمی‌دانم ایشان برچه اساسی این موضوعات را مطرح کرده است؛ احیانا ایشان اسناد و مدارکی در این زمینه دارند و من در جریان نیستم؛ اما براساس اطلاعات هواشناسی امکان اینکه کشوری برف یا ابری را بدزد، وجود ندارد.
 
 
 
 
 
 

shareاشتراک گذاری

نظرات شما