نوبخت: ما باید چه کار کنیم ؟ / این شرایط ناشی از زیاده‌خواهی آمریکا است

نوبخت: ما باید چه کار کنیم ؟ / این شرایط ناشی از زیاده‌خواهی آمریکا است

5 تیر 1397 11:46

سخنگوی دولت: من وجدان عمومی را به قضاوت می طلبم که آیا دولت در این وضعیت قصوری داشته است؟ دولت عامل بی ثباتی نیست این شرایط ناشی از زیاده‌خواهی آمریکا است.

محمد باقر نوبخت در نشست خبری هفتگی خود که با حضور وزیر اقتصاد و وزیر نیرو برگزار شد: از نتایج بازی‌های تیم ملی فوتبال کشورمان درمسابقات جام جهانی تشکر کرد و گفت: عرق و حمیت ملی ما قابل تقدیر است. درست است که تیم به مرحله بعدی راه نیافت اما بازی‌های هوشمندانه و تدافعی مقابل بهترین تیم‌های جهان داشتیم ، همچنین باید از ایرانیان داخل و خارج کشور بابت حمایت از تیم ملی تشکر کنیم.

وی در ادامه به اوضاع اقتصادی کشور پرداخت و افزود: پول ملی برای ما ایرانیان اهمیت دارد، زیرا قدرت خرید ایرانیان و قدرت رقابت ما به پول ملی وابسته  است . روزهای خوبی برای پول ملی ما نمی‌گذارد و دولت تلاش دارد پول ملی را تقویت کند. این تلاش‌ها با انجام مذاکرات برای رفع تحریم‌ها واتهامات علیه کشورمان آغاز شد. دولت مسیر درستی را پیمود و پول ملی تقویت شد، رشد اقتصادی ما خوب بود اما ترامپ و آمریکا علیه جهان جنگ اقتصادی راه انداخت که چین و اتحادیه اروپا با او مقابله کردند.

وی ادامه داد:‌ ما باید چه کار کنیم ؟ من وجدان عمومی را به قضاوت می طلبم  که آیا  دولت در این وضعیت قصوری داشته است؟ دولت عامل بی ثباتی نیست این شرایط ناشی از زیاده‌خواهی آمریکا است.
وی با بیان اینکه از اول سال تا سه خرداد دولت بیش از 11 میلیارد دلار ارز با نرخ 3800 تومان و 4200 تومانی پرداخت کرده است گفت: 21 درصد عرضه ارز ما بیشتر شده است یعنی در توازن عرضه  مشکل نداریم در سه ماهه اول امسال 59.8 درصد درآمدهای ما بیشتر شده است 74 درصد درآمدهای نفتی ما بیشتر شده است. بودجه عمرانی ما 1100 درصد بیتشر شده و دولت 22هزار 830 میلیارد تومان پرداخت کرده است و هزینه‌های جاری هم 8 درصد بیشتر شده است.

وی ادامه داد:‌ما از واردات کالاهایی که در داخل تولید می‌شود جلوگیری کردیم دولت در شورای هماهنگی سه قوه برنامه‌های خود را برای حتی شرایط بدبینانه پیش بینی کرده است .می‌گویند دولت برنامه ندارد در حالی که ما برای همه شرایط  برنامه داریم ، ما آنها را ارائه نمی‌کنیم تا دشمن دست ما را نخواند در حالا حاضر آمریکا شرکت‌ها را برای قطع رابطه با ما تشویق  و از شرکت‌هایی که قطع رابطه کرده اند تشکر می‌کند.

وی گفت:‌ما از مردم می خواهیم ارز خود را به بازار وارد کنند. آیا نیاز خانواده‌ها 7 میلیون سکه است مردم باید کمک کنند.ترامپ خیرخواه ما نیست ما باید خودمان خیر خواه خودمان باشیم، انتظار از دولت به جاست ولی دولت هیچ کاری را نمی تواند بدون حمایت مردم پیش ببرد .

shareاشتراک گذاری

نظرات شما