شنبه خاکی اهواز/ خاک عراقی در آسمان خوزستان / آغاز روند افزایش دما

شنبه خاکی اهواز/ خاک عراقی در آسمان خوزستان / آغاز روند افزایش دما

2 تیر 1397 11:24

اداره‌کل مدیریت بحران استانداری خوزستان در اطلاعیه‌ای از پیش‌بینی وقوع گرد و غبار برای روز شنبه در سطح استان خبر داد.

در این اطلاعیه خطاب به فرمانداران خوزستان آمده است: "با توجه به اطلاعیه شماره 6 یکم تیرماه مرکز ملی پایش و هشدار سریع گرد و خاک اداره‌کل هواشناسی خوزستان، فعال شدن کانون‌های گرد و خاک در کشور عراق و حرکت توده گرد و خاک به سمت استان خوزستان و نتیجه آن کاهش دید افقی و افزایش آلاینده گرد و خاک از اوایل وقت روز شنبه (2تیرماه) در مناطق شمالی، غربی و سایر مناطق استان پیش‌بینی شده است. 

دستور فرمایید نسبت به اتخاذ کلیه تمهیدات لازم و آمادگی کلیه دستگاه‌های مرتبط و مراکز درمانی و خدماتی و عملیاتی و دستگاه‌های مرتبط و مورد نیاز شهرستان، ابلاغ به شرکت‌های برق جهت بازدید مستمر پستها و خطوط انتقال برق، ابلاغ به اداره جهاد کشاورزی شهرستان جهت اطلاع‌رسانی و ارایه توصیه‌های مورد نیاز به کشاورزان جهت پیشگیری از وارد آمدن خسارت به کشت‌های زراعی و باغی، آمادگی کامل شعب هلال احمر جهت فراهم ساختن امکانات لازم برای امدادرسانی به موقع در صورت لزوم، ارتباط مستمر با ستاد مدیریت بحران استان و اعلام آخرین وضعیت جوی شهرستان، ابلاغ به شهرداری‌ها جهت اتخاذ تدابیر لازم در خصوص درختان و اجسام با احتمال سقوط، اتخاذ تدابیر لازم در خصوص تردد شناورها و قایقهای تفریحی و …طبق ضوابط، اطلاع‌رسانی به شهروندان به ویژه بیماران، کودکان، سالمندان، عشایر، صیادان، کشاورزان، صاحبان قایق‌های موتوری، دامداران و افراد در معرض خطر وزش باد شدید و گرد و خاک جهت رعایت نکات ایمنی و بهداشتی مانند عدم تردد غیرضروری در مواقع وزش باد شدید و وقوع گرد و غبار و استفاده از ماسک مناسب و سایر تدابیر و توصیه‌های بهداشتی مورد نیاز با توجه به وضعیت حادثه‌خیزی هر شهرستان جهت پیشگیری یا کاهش آثار حوادث احتمالی اقدام لازم انجام و گزارش به عمل آمده را به این اداره‌کل ارسال نمایند.
 

همچنین سرپرست اداره‌کل هواشناسی خوزستان از افزایش دما از امروز و رسیدن دمای برخی شهرها به بالای 50 درجه خبر داد.

محمد سبزه‌زاری با اشاره به تشکیل توده گرد و خاک در کشور عراق اظهار کرد: به دلیل تشکیل توده گرد و خاک در کشور عراق طی امروز انتظار کاهش دید افقی و افزایش آلاینده گرد و خاک به ویژه در مناطق غربی، جنوبی و مرکزی استان را خواهیم داشت.

وی افزود: از امروز تا اوایل هفته آینده روند افزایش دما پیش‌بینی می‌شود و از روز سه‌شنبه هفته جاری انتظار دمای بالای 49 درجه سانتی‌گراد را داریم. البته ممکن است دما در برخی شهرها از جمله امیدیه و شوشتر به بالای 50 درجه سانتی‌گراد برسد.

سرپرست اداره‌کل هواشناسی خوزستان گفت: در شبانه‌روز گذشته شوش با 46.6 و ایذه با 18.6 درجه سانتی‌گراد به ترتیب گرمترین و خنک‌ترین نقاط استان خوزستان بودند. تغییرات دمای هوای امروز اهواز نیز بین 30 و 46 درجه سانتی‌گراد در نوسان خواهد بود.

shareاشتراک گذاری

نظرات شما