چرا وضع امنیت درون شهری ما این‌گونه است ؟

چرا وضع امنیت درون شهری ما این‌گونه است ؟

30 خرداد 1397 14:9 chat_bubble_outline2 نظر

 سوزان بختیاری زاده- آبراهام مازلو روانشناس انسان گرای آمریکایی و  نظریه پرداز کلاسیک مدیریت ، نیازهای انسانی را بر اساسی هرمی پیشتر شناخته  و معرفی کرده است که به هرم مازلو معروف است .

در اولین سطح از این هرم نیازهای فیزیولوژیکی انسان یا همان نیازهای جسمانی مطرح است که هر انسانی برای ادامه زندگی به آنها نیاز دارد مانند : آشامیدن ، خوردن ، خوابیدن ، نفس کشیدن و ...

در سطح دوم این هرم که با گذشتن از سطح اول به آن خواهیم رسید نیازهای امنیتی قرار خواهند گرفت که بسیار دارای اهمیت است مانند : امنیت جانی،  امنیت خانوادگی ، امنیت مالی ، امنیت شغلی ، امنیت روانی و .....

حال با توجه به سخنان گفته شده و رسیدن به پله دوم از 5 پله هرم مازلو که لزوم داشتن امنیت است به چگونگی امنیت زنان در شهر های خودمان اشاره خواهم داشت .

تصور کنید که در ساعت 10 شب مقابل ترمینال شوشتر  اهواز هستید و میخواهید به آن سوی اتوبان بروید و با وجود پل عابر پیاده عقل حکم میکند که از این پل استفاده کنید اما اگر زن باشید نه جراتش  را دارید و نه عقل به شما همچین اجازه ای خواهد داد زیرا ممکن است بر روی پل به شما تعرض شود . در این مبحث صحبت از سرقت و دزدی نیست فقط اشاره به تعرضات  حتی در حد کلام است که بارها اتفاق افتاده و عین واقعیت است .

و یا  اگر در همان ساعت از شب و یا ساعتی از ظهر بخواهید جلسه ای ، میهمانی ، بیمارستان و یا محل کارتان را ترک کنید اگر در میان کوچه و یا خیابان فرعی باشید و برای گرفتن تاکسی مجبور به آمدن در خیابان اصلی باشید ، نا امنی به شما اجازه طی کردن حتی مسیری کوتاه را نمی دهد و ترجیح خواهید داد در اکثر مواقع از تاکسی سرویس استفاده کنید .

حتی در درون بعضی از تاکسی ها هم به لحاظ صحبت های بی جا و بی مورد رانندگان در امان نخواهید بود و آزارها به صورت دیگری وجود خواهند داشت .

بسیاری از زنان که همسرانشان را از دست داده اند و یا مطلقه و مجرد هستند به دلیل احساس ناامنی  که می تواند به صورت کلامی یا جسمی باشد در خیلی از مکان ها حتی ادارات دولتی خود را متاهل معرفی می کنند .

و یا اگر بخواهید از مترو برای جابه جایی استفاده کنید از تنه زدنها و حرکات بی مورد  در درون مترو در امان نخواهید بود و ترجیح می دهید به واگن خانمها بروید .

اینها مثالهایی است که بارها به طور واقعی اتفاق افتاده است و موارد بسیار دیگری وجود دارد که در این نوشتار نمی گنجد و این آزار و اذیت ها مختص  اهواز یا ایران و یا کشور به خصوصی نیست و در همه دنیا این تعرضات وجود دارد .

 باید خاطرنشان کرد که  طبق هرم مازلو نیازهایی که در سطح پایین تری قرار دارند از قدرت و اولویت بیشتری نسبت به نیازهای دیگر  برخوردار هستند و به هیچ عنوان از آنها نمی شود گذشت و حتما باید برای بقا آنها را به دست آورد تا به پله های بالا تر رفت و به مرحله خودشکوفایی رسید

بنابراین با وجود این نا امنی ها البته از نوع روانی و جسمی   نمی توان به دیگر پله ها که نیازهای اجتماعی ، نیازهای احترامی و نیازهای خودشکوفایی هست ،  رسید

بی اخلاقی  و زوال ادب از سوی بعضی از افراد جامعه سدی برای بعضی از زنان شده که از رسیدن به عزت نفس و خودشکوفایی آنها جلوگیری می کند و برای همین است که این قشر از جامعه  بیشتر از هر چیزی به فکر حفظ امنیت در اطراف خود هستند تا مبادا اتفاقی ناخوش آیند برایشان بیفتد که از هر چیزی در این جامعه برای یک زن بدتراست .

برطرف نکردن نیازهایی مانند امنیت که دارای انواع مختلفی است و در سطح پایین تری از هرم  قرار دارند باعث خطر شده و حتی به مرگ انسان نیز می انجامند، طبق هرم مازلو تا زمانی که نیازهای کف این هرم برطرف نشده باشند، امکان رفع نیازهای بالایی وجود ندارد .

و باید به این نکته هم اشاره کرد که وقتی یکی از افتخارات و البته قدرت ما این است که در منطقه پر از مخاطرات و جنگ خاورمیانه ،امنیت را کاملا در مرزها ایجاد کرده  ، گروهکی مانند داعش را نابود کرده و به امنیت و آرامش دادن در کشورهای همسایه کمک کرده ایم چرا وضع امنیت درون شهری ما این گونه است ؟ آیا حفظ امنیت در درون شهرهایمان سخت تر از حفظ امنیت در مرزها است ؟

مطمئنا اگر همه جوانب و اصول اخلاقی از سوی همه شهروندان رعایت شود و از هر گونه تعرض حتی کلامی خودداری شود این معضل یعنی نا امنی زنان آن هم از نوع روانی و جسمی برطرف خواهد شد و زنان در هر شرایطی به راحتی فعالیت خواهند داشت و این نگرانی را صرف دیگر امور خانواده و جامعه خواهند کرد .

البته همکاری بعضی از سازمان ها و نهادها حتما لازم است و به برطرف یا کم کردن این معضل کمک خواهد کرد  مانند آموزش رانندگان تاکسی در نحوه برخورد با مسافران زن ، یا تولید روشنایی در کوچه ها و خیابان های تاریک و انتخاب مکان مناسب برای قرار دادن پل عابر پیاده توسط سازمان برق و شهرداری و همچنین ایجاد نظم و نظارت بیشتر توسط نیروی انتظامی .

shareاشتراک گذاری

نظرات شما  • فاطمه احمدی
     
    0
    0
   سلام ، بسیار عالی، اشاره به نکته حیاتی👌🌹🍀🌹
   3 ماه قبل
  • کرمی
     
    0
    0
   آفرین برشما، مهمترین گزینه ای که بر روی امنیت درون شهری اثر شگرف دارد ، فرهنگِ احترام قائل بودن برای خود و دیگران و بویژه بانوان است
   3 ماه قبل