خوزستان، باد و گرد و خاک و افزایش دما / سال آبی آینده، سالی خشک‌تر

خوزستان، باد و گرد و خاک و افزایش دما / سال آبی آینده، سالی خشک‌تر

27 خرداد 1397 13:32

سرپرست اداره‌کل هواشناسی خوزستان از پیش‌بینی وزش باد از بعد از ظهر امروز و احتمال برخاستن گرد و خاک محلی برای ساعاتی در سطح استان خبر داد.

محمد سبزه‌زاری در گفت‌وگو با ایسنا - منطقه خوزستان، اظهار کرد: از بعد از ظهر امروز (یکشنبه) تا روز سه‌شنبه هفته جاری وزش باد قابل ملاحظه و نسبتا شدید همراه با تندباد لحظه‌ای پیش‌بینی می‌شود و احتمال برخاستن گرد و خاک محلی در مناطق غربی، جنوب غربی و مرکزی استان خوزستان برای ساعاتی وجود دارد. 


وی با بیان اینکه احتمال دارد امروز سرعت باد در مناطق غربی به صورت لحظه‌ای به 60 کیلومتر بر ساعت برسد، افزود: همچنین وقوع گرد و غبار محلی برای بعد از ظهر فردا دور از انتظار نیست. 


سرپرست اداره‌کل هواشناسی خوزستان گفت: همچنین طی امروز و فردا افزایش یک تا دو درجه‌ای دمای هوای استان پیش‌بینی می‌شود.

سبزه‌زاری بیان کرد: در شبانه‌روز گذشته شوشتر با 44 و ایذه با 20 درجه سانتی‌گراد به ترتیب گرم‌ترین و خنک‌ترین نقاط استان خوزستان بودند. تغییرات دمای هوای امروز اهواز نیز بین 31 و 44 درجه سانتی‌گراد در نوسان خواهد بود.  آنچه که اکنون به عنوان یک شرایط سخت از آن یاد می‌کنیم، در سال آبی آینده بدتر خواهد شد زیرا ذخایر آب سدها در استان کاهش پیدا کرده است.

عباس پاپی زاده در گفت‌وگو با ایسنا – منطقه خوزستان، اظهار کرد: کشور ایران یک کشور خشک و نیمه خشک و متوسط بارندگی ایران حدود یک‌سوم متوسط بارندگی جهانی است و در این شرایط خوزستان در کل کشور با شرایط بدتری مواجه است و جزو استان‌هایی به شدت کم بارش و با ریسک کشاورزی بسیار بالا هستیم.

وی افزود: در دو سه دهه گذشته با سدسازی‌هایی که در خوزستان انجام گرفت، شاهد آن بودیم ذخیره آبی در خوزستان شکل بگیرد و برخی از سال‌ها که با خشکسالی کوتاه مدتی مواجه می‌شدیم را تحمل و از آن عبور کنیم اما در سال آبی که اکنون در اواخر آن قرار داریم، بارندگی‌ها به خصوص در بالادست خوزستان به شدت کاهش پیدا کرده و با توجه به شرایط اقلیمی استان، ورودی آب به سدها به شدت کاهش پیدا کرده است.

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: برای سال آبی آینده قطعا شرایط بحرانی‌تر از شرایط فعلی است. آنچه که اکنون به عنوان یک شرایط سخت از آن یاد می‌کنیم، در سال آبی آینده بدتر خواهد شد زیرا ذخایر آب سدها در استان کاهش پیدا کرده است.

پاپی زاده بیان کرد: باتوجه به این‌که در اواخر فروردین و اردیبهشت ماه بارندگی‌هایی در بالادست خوزستان اتفاق افتاد و اندکی به ذخایر آبی نیز اضافه شد، اما این بارندگی‌ها نیز نتوانستند کمبودها را به طور کامل جبران کنند و این انتظار را داریم در سال زراعی آینده شرایط بسیار سخت‌تر از شرایط کنونی شود. 


وی ادامه داد: دغدغه ما فصل زراعی پیش روی کشاورزان است زیرا اکنون بارندگی‌ها به اتمام رسیده و تنش اصلی که در بحث آب وجود دارد را هنوز متوجه نشده‌ایم و از این به بعد است که ذخیره آبی گذشته بر روی زراعت اثر می‌گذارد.


نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی در خصوص از بین رفتن کشت‌های دیم در خوزستان عنوان کرد: کشاورزان همیشه در بحث کشت دیم با ضرر مواجه می‌شوند زیرا خوزستان به دلیل شرایط آب و هوایی که دارد، در بسیاری از سال‌ها کشت دیم با شکست مواجه می‌شود و از بین می‌رود.

پاپی زاده گفت: کشاورزان باید شرایط ریسک پذیری خود را برآورد کنند و دست به انجام هر کشتی نزنند زیرا ممکن است امکان تامین آب مورد نیاز کشت آن‌ها وجود نداشته باشد. 

shareاشتراک گذاری

نظرات شما