محیط زیست، چالش غیرسیاسی ایران/ آینده کشور در بحران های آب، خاک و هوا چه می شود؟

محیط زیست، چالش غیرسیاسی ایران/ آینده کشور در بحران های آب، خاک و هوا چه می شود؟

20 خرداد 1397 1:25

مهدخت قویدل - "ایرانیان هیچ چیز آلوده و کثیفی را در آب نمی ریزند و در پاک نگه  داشتن خاک و زمین مراقب هستند."  آنچه خواندید، وصف تاریخ نگاران دوران قدیم از رفتار ایرانی ها با محیط زیست است؛ امروز دیگر اثری از این پاسدار طبیعت بودن در ذات ایرانی ها باقی نمانده است. بحران آب، آلودگی هوا و خاک در نقاط مختلف کشور بیداد می کند و مسئولان فقط نگاه می کنند؛ بعضی هایشان هم توصیه می کنند دعا کنید تا باد بیاید و همه چیز خوب شود!    
هفته محیط زیست فرصتی فراهم کرده تا در غوغای سیاست، کمی هم صدای طبیعت شنیده شود. حتی چند روزی است پای هشتگ بی آبی در اصفهان و  بقیه شهرها به توییتر هم باز شده و کاربران فضای مجای هم به موضوع کم آبی علاقمند شده اند. البته اینجا هم باز حرف سیاست است و جنگ آب بین شهرها و استان های همسایه. هر استانی که در عرصه سیاست قدرتمندتر باشد، معمولا آب بیشتری  به جیب می زند و حتی می تواند آب صنعتش را هم از طریق پروژه های انتقال آب تامین کند.
هشتگ "#اصفهان آب ندارد" مورد توجه کاربران فضای مجای قرار گرفته است. کاربری به این هشتگ انتقاد کرده و گفته بهتر است بنویسیم #ایران آب ندارد. این کاربر در ادامه می نویسد  "مگه خوزستان، بلوچستان و گلستان آب داره؟ خزر عقب نمی‌ره و دریاچه ارومیه  نخشکیده؟".
کاربر دیگری هم با هشتگ اصفهان آب ندارد با کنایه به بی توجهی مسئولان به مسئله آب نوشته است: شما را به  خدا تعارف نکنید! بحران آب را هم بندازید گردن آمریکا!  
چالش های محیط زیست در ایران به بحران آب ختم نمی شود. بحران ریزگردها و آلودگی هوا، نابودی تالاب ها و دریاچه ها، از بین رفتن گونه های نادر بر اثر شکار غیر قانونی، سدسازی بی رویه، تخریب از حد گذشته  خاک، نابودی منابع آب های زیرزمینی و استفاده بیش از حد از این منابع، چالش های زیست محیطی هستند  که  ایران امروز با آنها درگیر است. چالش هایی که خطر نابودی تمدن ایران را بیخ گوش مسئولان قرار داده اما ظاهرا راهکاری برای رفع آنها ندارند.
بحران فرهنگی در حفظ محیط زیست و بی توجهی نهادهای آموزشی مثل آموزش و پرورش در آموزش ارزش های زیست محیطی به دانش آموزان باعث شده تا چالش های محیط زیستی در ایران روز به روز شدیدتر شود. آموزش و  پرورش ایران حتی در حد آموزش نکات ساده ای مثل "آشغال نریزید" به کودکان و نوجوانان هم ناتوان است و همین باعث شده تا زباله های  انسانی از پلاستیک  در سواحل و جنگل ها هم تبدیل به یک معضل محیط زیستی جدید در کشور شود.
ایران در لیست  10 کشور اول دنیا است که از ظروف یک بار مصرف استفاده می کنند. ظروف و پلاستیک هایی که به راحتی در طبیعت رها می شوند و "آلودگی سفید" را به طبیعت هدیه می کنند. نبود تکنولوژی های پیشرفته  بازیافت زباله های پلاستیک  در ایران، نوید آن را می دهد که در سالهای نزدیک، آلودگی پلاستیکی به یکی از معضلات جدی محیط زیست در ایران تبدیل شود. 
آلودگی پلاستیکی آنقدر مهم است که  شعار امسال روز جهانی محیط زیست  به آن اختصاص پیدا کرده و"مبارزه با آلودگی پلاستیکی" نام گرفته است. تجزیه پلاستیک ها به چند قرن زمان نیاز دارد. به همین دلیل بسیاری از کشورهای دنیا در حال وضع قوانینی برای محدود کردن استفاده از پلاستیک ها هستند؛ اما با وجود اینکه ایران جزء پر مصرف ترین ها در استفاده از پلاستیک هاست اما هنوز قانونی برای کاهش مصرف آنها وضع نکرده است.
 نرخ فرسایش خاک هم در ایران 20 برابر متوسط جهانی است. جواد کاظم نسب، نماینده مجلس، اعلام کرده ایران در این زمینه در آسیا رکورد دار است و مقام اول را به خود اختصاص داده است. وی در مصاحبه ای  از بی توجهی سازمان محیط زیست  نسبت به مسائل زیست محیطی انتقاد کرده و گفته است: "میزان فرسایش خاک به دلیل خشکسالی، بی توجهی به حفاظت از خاک، شرایط اقلیمی و عدم رعایت اصول فنی در حال افزایش است."
با وجود همه مشکلات زیست محیطی در کشور، اما کسی به فکر نیست. شاید باور کردنی نباشد با وجود همه این هشدارها و علی رغم ادعای  مسئولان، کارشناسان محیط زیست هشدار می دهند که برنامه ششم توسعه ایران هم ضد محیط زیست، تدوین شده است.
 

shareاشتراک گذاری

نظرات شما