خوزستان برای بحران آب و برق در تابستان آماده باشد/ خوزستان این هفته از 50 درجه کوتاه می‌آید/ اهواز همچنان 47 درجه!

خوزستان برای بحران آب و برق در تابستان آماده باشد/ خوزستان این هفته از 50 درجه کوتاه می‌آید/ اهواز همچنان 47 درجه!

19 خرداد 1397 13:50

نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به خشکسالی و نیاز آب برای تامین برق گفت: تابستان گرمی در خوزستان خواهیم داشت و باید برای مواجهه با بحران آب و برق در تابستان آمادگی داشته باشیم. درست است که زیرساخت‌ها فراهم شده است اما برای تأمین برق نیاز به آب داریم و باید مردم و مسئولین در این زمینه هماهنگ باشند.

جواد کاظم‌نسب الباجی در گفت‌وگو با ایسنا - منطقه خوزستان با اشاره به خشکسالی اخیر و احتمال ایجاد بحران تامین آب و برق در خوزستان اظهار کرد: طی دو سال اخیر برای تأمین زیرساخت‌ها اعتبارات خوبی فراهم شد و بسیاری از زیرساخت‌ها ترمیم شده است. مقره‌ها و ترانس‌های قوی خریدای شده و تصفیه‌خانه‌های آب و فاضلاب نیز مجهز شده‌اند.

وی افزود: با توجه به این اعتبارات و اقدامات انجام شده در حال حاضر وضعیت برق خوب است اما انتظار داریم به نیروگاه‌های حرارتی نیز توجه شود تا در صورت وجود مشکل برق آبی از آن نیروگاه‌ها استفاده شود.

نماینده اهواز گفت: با توجه به خشکسالی اخیر وضعیت در تابستان خوب نیست بنابراین باید مردم در استفاده بهینه از برق همکاری کنند. باید جهت استفاده از نیروگاه‌های برق بین سازمان آب و برق و مردم هماهنگی وجود دشته باشد تا شاهد قطعی برق نباشیم.

کاظم‌نسب الباجی در خصوص تأمین آب زراعی کشاورزی نیز تصریح کرد: جلسات مکرری با متولی اتحادیه کشاورزی، سازمان آب و برق، شهرداری و شورای تأمین تشکیل شد تا در صورت وجود آب کافی پشت سدها مجوز کشت تابستانه به کشاورزان داده شود.
وی ادامه داد: وضعیت آب در رودخانه کرخه بهتر از رودخانه کارون و مارون است بنابراین امکان کشت در منطقه کرخه وجود دارد. به دنبال این هستیم که در صورت وجود آب کافی در رودخانه کارون مجوز کشت تابستانه داده شود.

نماینده اهواز عنوان کرد: تابستان گرمی در خوزستان خواهیم داشت و باید برای مواجهه با بحران آب و برق در تابستان آمادگی داشته باشیم. درست است که زیرساخت‌ها فراهم شده است اما برای تأمین برق نیاز به آب داریم و باید مردم و مسئولین در این زمینه هماهنگ باشند.سرپرست اداره‌کل هواشناسی خوزستان از آغاز روند کاهش دما در استان در هفته جاری خبر داد. 
محمد سبزه‌زاری با اشاره به افزایش دما در استان در هفته گذشته و رسیدن دمای برخی شهرها به 50 درجه سانتی‌گراد اظهار کرد: از امروز روند کاهش دما در استان خوزستان آغاز می‌شود و تا اواسط هفته جاری دمای اکثر شهرها به 45 تا 44 درجه سانتی‌گراد خواهد رسید. روند کاهش دما تا اواخر هفته آینده ادامه خواهد داشت.

وی افزود: به دلیل پیش‌بینی وزش باد احتمال برخاستن گرد و غبار در بعضی ساعات در مناطق غربی، مرکزی و جنوبی استان خوزستان وجود دارد. ممکن است امروز سرعت تندباد لحظه‌ای در مناطق غربی خوزستان به 60 کیلومتر برسد.

سرپرست اداره‌کل هواشناسی خوزستان گفت: در شبانه‌روز گذشته گتوند با 50 درجه سانتی‌گراد و ایذه با 19 درجه سانتی‌گراد به ترتیب گرمترین و خنک‌ترین نقاط استان خوزستان بودند. تغییرات دمای هوای امروز اهواز نیز بین 33 و 47 درجه سانتی‌گراد در نوسان خواهد بود.

shareاشتراک گذاری

نظرات شما