حذف «طلاق» از شناسنامه زنان مشروط شد/ اجباری شدن استعلام طلاق برای ثبت همه ازدواج ها

حذف «طلاق» از شناسنامه زنان مشروط شد/ اجباری شدن استعلام طلاق برای ثبت همه ازدواج ها

13 خرداد 1397 1:54

 گروه اجتماعی - «هیچ ازدواجی ثبت نمی‌شود، مگر اینکه سابقه طلاق استعلام شود.» این پاسخ یحیی کمالی‌پور، عضو هیات رئیسه کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس به مخالفان طرح حذف کلمه طلاق از شناسنامه زنان مطلقه است. با این روش دیگر چیزی برای پنهانکاری در مورد سابقه ازدواج و طلاق زنان نمی‌ماند. البته مردان همچنان می‌توانند با استفاده از عرف و قوانین نیم بند صیغه که الزامی به ثبت آن نیست، سابقه ازدواج‌های صیغه‌ای‌شان را مخفی نگه دارند.

اما طرح حذف طلاق از شناسنامه زنان مطلقه از کجا آمد؟ هر سه دقیقه یک طلاق در کشور ثبت می‌شود و سال گذشته حتی تعداد ازدواج‌ها با تعداد طلاق‌ها برابر شد. افزایش تعداد زنان مطلقه و نگاه همچنان منفی جامعه به این زنان باعث شد تا چند ماه پیش ثبت احوال طرحی را پیشنهاد کند برای حذف عنوان طلاق از شناسنامه این زنان.

طرح ثبت احوال که با هدف ایجاد امنیت روانی برای زنان مطرح شده بود، با انتقادات زیادی مواجه شد و بیشتر منتقدان این طرح را نوعی فریبکاری می‌دانستند. در نهایت قرار شد که این طرح در مجلس بررسی شود تا اگر با در نظر گرفتن همه موارد از جمله داشتن فرزند از ادواج قبلی، حذف کلمه طلاق به نتیجه رسید، به قانون تبدیل شود.

در طرح پیشنهادی ثبت احوال و قانون فعلی، استعلام سابقه طلاق اجباری نیست. به همین دلیل مخالفان طرح حذف کلمه طلاق از شناسنامه زنان مطلقه، معتقد بودند که این کار می‌تواند مصداق فریبکاری باشد. اما آنطور که یکی از نمایندگان مجلس خبر داده، در صورت تصویب این قانون، استعلام طلاق هم اجباری می‌شود تا شائبه دروغ گفتن و فریبکاری دیگر در میان نباشد.

در قانون فعلی، حذف کلمه طلاق با شرایط خاصی از شناسنامه برخی زنان مطلقه امکان‌پذیر است. شرط هم این است که طلاق در دوران عقد انجام شده باشد و دوشیزه بودن زوجه مطابق احکام قضائی قابل استنباط باشد. در صورت فوت همسر هم، اگر زن قصد ازدواج مجدد داشته باشد، بعد از ثبت عقد، می‌تواند نام همسر فوت شده را از شناسنامه اش حذف کند.

یحیی کمالی‌پور، عضو هیات رئیسه کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس، در پاسخ به انتقادها از حذف عنوان طلاق از شناسنامه زنان مطلقه، گفته است: درحال حاضر قوانینی وجود دارد مبنی براینکه اگر پس از ازدواج بنا به هردلیلی جدایی صورت گرفت، فرد نامه‌ای را برای حذف نام فرد دیگر از شناسنامه به ثبت احوال ارسال می‌کند؛ متاسفانه هم‌اکنون افراد پس از طلاق درمحیط‌های مختلف دچار آسیب‌های اجتماعی متعددی می‌شوند.

به نقل از خانه ملت، وی راه‌حل کاهش یکی از آسیب‌های طلاق را حذف توضیحات ناشی از طلاق در شناسنامه می‌داند و می‌افزاید: با اجرای این قانون، دفاتر اسناد رسمی مکلف می‌شوند که درهنگام ازدواج، استعلام لازم را برای تشخیص سابقه ازدواج و طلاق فرد انجام دهند، بنابراین در این شرایط همه مسائل درخصوص ازدواج و طلاق فرد مشخص می‌شود. بنابراین حذف طلاق نه تنها هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند؛ بلکه یک جامعه را از سرخوردگی نجات می‌دهد؛ نگاه‌های نامناسبی به یک زن مطلقه درمحل کار، اجتماع و حتی درمحیط خانه می‌شود.

سلمان خدادادی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، هم یکی از موافقان طرح حذف کلمه طلاق از شناسنامه است. وی می‌گوید الان که چنین قانونی نداریم، افراد برای حذف کلمه طلاق متوسل به کارهای غیرقانونی می‌شوند. یا باید رشوه پرداخت کنند یا دست به جعل اسناد بزنند.

وی همچنین درباره برخی انتقادها نسبت به حذف طلاق از شناسنامه و اینکه دراین مسئله نوعی فریبکاری وجود دارد، گفت: با توجه به بالا بودن آمارجدایی ها، طلاق به نوعی اثر روانی بر روی افراد دارد؛ مطلقه بودن یا نبودن یک فرد در زمان ازدواج با استعلام از مراکز ذی ربط قابل تشخیص است؛ می‌توان از دفاتر ثبت ازدواج و طلاق این موضوع را رصد کرد.

خدادادی افزود: متاسفانه افراد بسیاری پس از جدایی و طلاق از فرد مقابل خود دچار مشکلات روحی و روانی می‌شوند که همین مشکل رغبت آنها به ازدواج مجدد را هم کاهش می‌دهد؛ این طرح به دلیل برخی انتقادها و جوسازی به مجلس ارسال نشد.

shareاشتراک گذاری

نظرات شما