فاضل میبدی در گفتگو با «روزان»:  تخریب هیچ نتیجه‌ای ندارد

  فاضل میبدی در گفتگو با «روزان»: تخریب هیچ نتیجه‌ای ندارد

8 خرداد 1397 1:55

 

روزان: حجت‌الاسلام والمسلمین محمدتقی فاضل میبدی عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علیمه قم در گفتگویی با «روزان» به نقد و تحلیل فضای عمومی جامعه در برابر عملکرد و رویکرد دولت دوازدهم طی دو سال گذشته می‌پردازد. مسئله‌ای که برخی آن را با موضوع ناامیدی در جامعه و برخی دیگر آن را به جریان سازی‌های جناحی علیه دولت تعبیر می‌کنند. او در این خصوص به ما چنین توضیح می‌دهد که « کسی مخالف نقد و انتقاد نیست ولی فراموش نکنیم که نقدی موفق و خوب خواهد بود که هم منصفانه و عادلانه باشد و هم آنکه در نهایت قابلیت اجرا و دارای یک پیشنهاد منطقی باشد. اینکه صرفا بخواهیم دولت یا یک جریان را در فضای عمومی جامعه تخریب و تضعیف کنیم‌، قطعا نتیجه مطلوبی برای کشور نخواهد داشت.»

*با توجه به شرایط کنونی کشور در عرصه‌های داخلی و خارجی فکر می‌کنید مهم‌ترین  اولویت کشور چیست؟

کشور ما اکنون در شرایط حساس و مهمی قرار دارد. از جمله تغییر و تحولات منطقه‌ای و برجام و همین طور مشکلات داخلی و در راس آن مسائل و مشکلات اقتصادی و معیشتی باعث شده تا امروز امور جاری کشور با حساسیت بیشتری نسبت به گذشته مورد توجه رسانه ها، مردم و مسئولان قرار بگیرد. این حساسیت از یک طرف می‌تواند مفید باشد و زمینه را برای آن فراهم کند که موضوعات با نظارت و حساسیت بیشتری دنبال شود ولی از طرف دیگر ممکن است این مسئله در داخل کشور با حاشیه هایی مواجه شود. همان طور که می‌بینیم امروز در فضای جامعه موج گسترده‌ای از نقد و انتقادات علیه دولت و مسئولان شکل گرفته است که این مسئله نمی‌تواند نتیجه و سرانجام خوبی داشته باشد. من فکر می‌کنم که در این موقعیت و شرایط حساس باید همگی تلاش کنیم و کمک کنیم که کشور در اداره امور کشور و در جهت تامین منافع ملی و البته پاسخگویی به مطالبات عمومی موفق باشد. البته کسی مخالف نقد و انتقاد نیست ولی فراموش نکنیم که نقدی موفق و خوب خواهد بود که هم منصفانه و عادلانه باشد و هم آنکه در نهایت قابلیت اجرا و دارای یک پیشنهاد منطقی باشد. اینکه صرفا بخواهیم دولت یا یک جریان را در فضای عمومی جامعه تخریب و تضعیف کنیم‌، قطعا نتیجه مطلوبی برای کشور نخواهد داشت.

*عملکرد دولت دوازدهم طی دو سال گذشته را می‌توان قابل دفاع یا موفق ارزیابی کرد؟

من تصور می‌کنم که دولت دوازدهم اگر بتواند در عملکرد و رویکردهای خود صریح‌تر و جدی‌تر وارد عمل شود، نتایج بهتری خواهد گرفت. فراموش نکنیم که مردم در شرایط امروز با مشکلات زیادی مواجه هستند. این در حالی است که دولت در انتخابات ریاست‌جمهوری شعارها و وعده هایی را مطرح کرد که بخشی از آن وعده‌ها مربوط به دولت یازدهم می‌شود که در آن دوران امکان انجام آنها محقق نشد. بنابراین دولت باید با یک عزم و اراده راسخ به سمت تحقق این وعده‌های انتخاباتی گام بردارد و فراموش نکند که اگر نتواند به این سمت حرکت کند، قطعا در ادامه دچار مشکلات بیشتری خواهد شد. مضاف بر این من فکر می‌کنم که دولت باید سطح تعاملات خود را با سایر جریان‌های سیاسی و قوا و نهادهای غیردولتی تقویت کند. این مسئله باعث می‌شود که سطح همبستگی و وحدت ملی در کشور افزایش پیدا کند و همین روند رفته رفته توان دولت را در حل مشکلات کشور افزایش می‌دهد.

*با توجه به موضع‌گیری‌هایی که بعضا در رسانه‌ها مطرح می‌شود، شما سرنوشت انتخابات آینده را چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟

ورود زودهنگام به انتخابات اتفاق خوبی نیست. چون فضای عمومی کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهد و رفته رفته امور عادی و جاری کشور را دستخوش رفتارها و رویکردهای جناحی و سیاسی می‌کند. اینکه از حالا بخواهیم درباره سرنوشت انتخابات پیش‌بینی کنیم من فکر می‌کنم اتفاق درستی نیست. از طرف دیگر من فکر می‌کنم که باید انتخابات را در زمان خودش بررسی و تحلیل کرد و جریان‌های سیاسی در همان دوران انتخابات، فعالیت‌های انتخاباتی خود را از سر بگیرند ولی در مجموع من تصور می‌کنم که مهم‌ترین  شاخصه تاثیرگذار در انتخابات مجلس و ریاست‌جمهوری عملکرد دولت و نمایندگان مجلس است.

 

shareاشتراک گذاری

نظرات شما