گزارش «رزوان» از لغو دیدار میان رهبران کره شمالی و آمریکا در سنگاپور /  پایان رویای تنش‌زدایی ترامپ - اون

گزارش «رزوان» از لغو دیدار میان رهبران کره شمالی و آمریکا در سنگاپور / پایان رویای تنش‌زدایی ترامپ - اون

6 خرداد 1397 1:44

 گروه دیپلماسی: در شرایطی که چشم جهانیان بر دیدار دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی دوخته شده بود و نیز دولت کره شمالی در اقدامی داوطلبانه برای نشان دادن حسن نیت خود تونل‌های یک سایت هسته‌ای خود را تخریب کرد، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در نامه‌ای به رهبر کره شمالی از لغو دیدار خود با اون خبر داد. ترامپ با فاجعه‌انگیز خواندن این رخداد برای جامعه جهانی، دلیل لغو دیدار خود با اون در سنگاپور را که مقرر شده بود در 22 خرداد انجام شود، بیانیه‌های تند و مواضع خصومت‌آمیز مقام‌های سیاسی کره شمالی دانست. او از یک سو، از آمادگی برای دیدار و مذاکره در صورت تمایل واقعی رهبر کره شمالی خبر داد و از سوی دیگر، با زبان تهدید اعلام کرد که پیونگ یانگ قدرت اتمی نابودگر آمریکا را ندیده است و اگر لازم باشد باشد از آن بهره خواهد گرفت.

تصمیم کاخ سفید برای لغو دیدار در شرایطی اتفاق افتاد که بر اساس اعلام خبرگزاری رسمی کره شمالی در روز پنج‌شنبه هفته جاری، تمام تونل‌های سایت اتمی 'پیونگه ری' تخریب شده است. در بیانیه دولت کره شمالی تصریح شده که بر اساس وعده‌های قبلی، این سایت تخریب شده و اقدام به صورتی انجام شده است که همه تونل‌های محل آزمایش با انفجار سقوط کرده، ورودی تونل‌ها مسدود شده و برخی از امکانات حفاظت و پست‌های سایت نیز منفجر شده است. همچنین، در این بیانیه تصریح می‌شود که روزنامه‌نگاران محلی و خارجی می‌توانند دو تونل مورد استفاده برای آزمایش‌های هسته‌ای را هر زمان که بخواهند ببینند. با وجود این اقدام دولت کره شمالی دولت آمریکا از یک طرف دیدار 12 ژوئن در سنگاپور میان ترامپ و اون را لغو کرد و از طرف دیگر به نوشته روزنامه وال‌استریت ژورنال، شورای امنیت ملی آمریکا روز پنج‌شنبه به بررسی تحریم‌های جدید، اقدام نظامی و سایر گزینه‌ها علیه پیونگ یانگ پرداخت.

وقتی ترامپ شمشیر دولبه را بر روی رهبر کره شمالی کشید

بدون تردید مهم‌ترین  بخش از موضوع ظهور مجدد تنش‌ها میان آمریکا و کره شمالی را می‌توان در اظهارات و نامه ترامپ به پیونگ یانگ بررسی کرد. به گزارش الجزیره خبر آنلاین، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در نامه‌ای به کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، گفت: متاسفانه بعد از خشم و خصومت زیادی که در آخرین سخنان شما مشاهده کردیم، احساس می‌کنم برگزاری این دیدار که مدت زیادی برای آن برنامه ریزی شده بود، در شرایط کنونی مناسب نباشد. وی که پس از ارسال نامه لغو دیدار، در کاخ سفید در جمع خبرنگاران نیز حاضر شد، گفت: با وزیر دفاع و رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا صحبت کردم. نیروی نظامی ما که با فاصله زیاد قدرتمندترین نیرو در سرتاسر جهان است... در صورت لزوم آماده است. شبکه العالم هم در این باره نوشت، ترامپ گفته است که با سران کره جنوبی و ژاپن صحبت کرده و آنها اعلام آمادگی کرده‌اند که اگر رفتار «احمقانه و بی‌ملاحظه‌ای از کره شمالی سر زد» و کار به درگیری نظامی با این کشور کشید، تمام هزینه‌های مالی‌ای را که آمریکا در این درگیری بالقوه متحمل می‌شود، گردن بگیرند. رئیس‌جمهور آمریکا گفت، امیدوار است که در آینده «چیزهای خوبی» اتفاق بیفتد، اما در عین حال آمریکا آماده است به اقدام نظامی دست بزند. او همچنین گفت آمریکا به «کارزار فشار حداکثری» و اعمال تحریم‌های شدید علیه کره شمالی ادامه می‌دهد. او با وجود این گفت هنوز هم ممکن است که دیدار روز 12 ژوئن (22 خرداد) در همان تاریخ یا در تاریخی در آینده برگزار شود. ترامپ برگزاری نشست سران آمریکا و کره شمالی را به «گام‌های سازنده» کره شمالی مشروط کرد. او در پاسخ به سوالات خبرنگاران، گفت اطمینان دارد که کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی قصد دارد «کار درست» را انجام دهد. به گفته ترامپ، گفتگوهای میان دو کشور به خوبی پیش می‌رفته، اما اخیرا به دلیلی که او می‌داند، روابط تیره شده است. او از توضیح درباره دلیل این امر خودداری کرد.

تاکید آمریکا بر باز بودن درهای گفتگو

در شرایطی که دونالد ترامپ از لغو دیدار خود با اون خبر داد و شورای امنیت ملی آمریکا در پی اعمال تحریم‌های بیشتر بر پیونگ یانگ است، وزارت خارجه آمریکا از امکان مذاکره در آینده و باز بودن درهای گفتگو سخن به میان آورد. در همین زمینه، به گزارش ایلنا، «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا بر عزم کشورش برای ادامه گفتگو‌ها با پیونگ یانگ با وجود لغو نشست دیدار «دونالد ترامپ» و «کیم جونگ اون» رهبر کره‌شمالی تاکید کرد. پمپئو دیروز –جمعه- در گفتگوی تلفنی با «کانگ کیونگ» وزیر خارجه کره‌جنوبی خواستار ادامه تلاش‌ها برای ایجاد شرایط مناسب برای گفتگوها میان دو کشور شد.

تاکید کره شمالی بر پیگیری راه‌حل اختلافات با آمریکا

پس از اعلام رئیس‌جمهوری آمریکا مبنی بر لغو مذاکرات با رهبر کره شمالی، پیونگ یانگ به این مسئله اشاره کرد که این تصمیم در راستای خواسته‌های جهانی نیست و هنوز به دنبال حل این مسئله با آمریکاست. به گزارش خبر آنلاین، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، این بیانیه که توسط کیم کیه وانگ، معاون وزیر امور خارجه کره شمالی و در آژانس خبری رسمی این کشور منتشر شد، همچنین به این مسئله اشاره دارد که کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی تلاش بی وقفه خود را برای مذاکرات با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا انجام داده و کره شمالی تمایل دارد تا در هر زمانی با ایالات متحده مذاکره کند. معاون وزیر امور خارجه کره شمالی همچنین تاکید کرد که دیدار با آمریکا برای حل روابط بسیار خصمانه ضرورت دارد. وی در ادامه بیانیه خود آورده است: ما به اقدامات ترامپ که از سوی یک رئیس‌جمهور آمریکا غیرمنتظره محسوب می‌شود احترام می‌گذاریم چراکه او به دنبال برگزاری نشستی تاریخی بین رهبران دو کشور بوده است. ما یکبار دیگر به ایالات متحده می‌گوییم که آماده حل مشکلات در هر زمانی و به هر صورتی هستیم. این مقام وزارت خارجه کره شمالی همچنین اعلام کرد که لغو نشست قریب‌الوقوع بین آمریکا و کره شمالی در سنگاپور که قرار بود 12 ژوئن سال جاری میلادی برگزار شود، نشان دهنده اختلاف نظر طولانی مدت میان پیونگ یانگ و ایالات متحده است.وی ادامه داد: تعهدات ما برای انجام اقداماتی بهتر برای برقراری صلح و ثبات در جهان و همچنین شبه جزیره کره همچنان بدون تغییر است و ما به دنبال برقراری ارتباط بیشتر با آمریکا هستیم. اظهارنظر رئیس‌جمهوری آمریکا در لغو نشست با کره شمالی برای ما دور از انتظار بود و ما آن را به شدت رد می‌کنیم.

در خواست چین و کره جنوبی برای ادامه مذاکرات میان آمریکا و کره شمالی

علاوه بر بیانیه‌های کشورهای آمریکا و کره شمالی، دیگر کشورهای ذی‌نفع در بحران شبه‌جزیره به لغو دیدار میان اون و ترامپ واکنش نشان دادند. در هیمن زمینه، کشور کره‌ جنوبی دیروز (جمعه) بر ضرورت ارتباط مستقیم بین رهبران کره شمالی و آمریکا تاکید کرد. به گزارش خبرگزاری رویترز، این اظهارنظر از سوی سئول در پی ارسال نامه‌ای از سوی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا مبنی بر عقب‌نشینی ایالات متحده از نشست تاریخی با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی که قرار بود 12 ژوئن در سنگاپور برگزار شود، مطرح شده است. مشاوران امنیتی کره‌ جنوبی در دیدار خود با مون جائه این، رئیس‌جمهوری این کشور بر افزایش تلاش‌هایشان به منظور بهبود روابط بین دو کره تاکید کردند. آنها همچنین اعلام کردند که این اقدامات با هدف بهتر شدن روابط بین پیونگ یانگ و واشنگتن و تکمیل خلع سلاح اتمی در شبه جزیره کره صورت می‌گیرد.

علاوه بر کره جنوبی، کشور چین نیز اظهار کرد که کره شمالی و آمریکا را به برگزاری مذاکرات مستقیم تشویق می‌کند و نقشی سازنده در شروع دوباره گفتگوها پس از لغو یک جانبه این مذاکرات از سوی آمریکا ایفا خواهد کرد. لو کانگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین امروز (جمعه) اظهار کرد، عقب‌گردی در ایجاد آمادگی برای برگزاری این نشست صورت گرفته اما دونالد ترامپ گفته است که همچنان به دیدار با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در زمانی مناسب تمایل دارد. لو گفت: این نشست فرصتی کمیاب را برای خلع سلاح هسته‌ای به دست می‌دهد و ما به شدت امیدواریم که دو کره و آمریکا پیشرفت‌های مثبت اخیر را گرامی دانسته و از خود حسن نیت نشان دهند و به تعهد خود نسبت به خلع سلاح هسته‌ای از شبه جزیره کره پایبند بمانند.

 

shareاشتراک گذاری

نظرات شما