باز هم  لو رفتن سوالات  امتحانات نهایی  / فرادستان آموزش و پرورش به فکر راه چاره  باشند

باز هم  لو رفتن سوالات  امتحانات نهایی  / فرادستان آموزش و پرورش به فکر راه چاره  باشند

3 خرداد 1397 12:45

مهدی بهلولی، آموزگار و کنشگر صنفی

 
 چند روز پیش، در یکم خرداد ماه، آزمون هماهنگ کشوری درس "دین و زندگی" پایه پیش دانشگاهی برگزار شد که متاسفانه بنا به برخی شنیده های معتبر و دست اول، پرسش های آن لو رفته بود. در یکی از حوزه های اجرای این آزمون ها در منطقه 5 تهران،پرسش های آزمون  پیش از برگزاری این امتحان در اختیار برخی از دانش آموزان قرار گرفته بود. گویا کانالی تلگرامی چند ساعت پیش از آزمون، اقدام به انتشار پرسش های آزمون کرده است.
 رخدادهایی همانند نیز در سال های گذشته و به ویژه برای آزمون های هماهنگ کشوری سال سوم دبیرستان روی داده است؛ البته در بیشتر مواقع، آموزش و پرورش فقط  به تکذیب این موارد پرداخته است.
گسترش فضای مجازی، امکان انتشار گسترده بیش از پیش هر عکس و خبر و هر چیزی را به راحتی فراهم کرده و پرسش های آزمونی هم از این قاعده مستثنا نیستند. کافی است در روند تهیه و انتشار و ارسال پرسش های آزمونی به حوزه های اجرایی، از سوی کسی و به هر دلیل کوتاهی شود  تا  خیلی راحت پرسش ها   در سطحی گسترده، پخش گردد.
 به نظر این نگارنده، لو رفتن آزمون های هماهنگ کشوری، بیشتر ریشه در اتاق های قرنطینه منطقه های آموزش و پرورش دارد. آزمون های هماهنگ کشوری، شب پیش از آزمون، به منطقه های آموزش و پرورش ارسال می شوند تا برای تکثیر و ارسال به حوزه های اجرایی، آماده گردند. اگر یکی از کسانی که در سراسر کشور، در این اتاق های تکثیر پرسش ها حضور می یابند به هر دلیل در حفظ این پرسش ها کوتاهی کند، شب آزمون و یا چند ساعت پیش از آن، پرسش ها در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد.
البته شنیده شده که گاهی برخی از کارگزاران حوزه های اجرایی  که یک ساعت پیش از آزمون پرسش ها را در اختیار دارند- و بنا به قانون نباید تا چند دقیقه پیش از برگزاری آزمون پلمپ آنها را باز کنند- از برگه آزمون عکس گرفته و در اختیار دیگران قرار داده اند.
 مساله هر چه باشد باید به این نکته دقت کرد که لو رفتن پرسش های آزمون های هماهنگ کشوری، تاثیر روانی نسبتا زیادی بر انگیزه دانش آموزان و روی هم رفته کیفیت آموزش می گذارد. وقتی دانش آموزان می شنوند که پرسش های آزمونی و به ویژه پرسش های آزمون های هماهنگ کشوری نیز فروخته و لو می روند، اعتبار آموزگار و آموزش نزد او فرو می ریزد.
 در نظام 4-3-5 که دانش آموزان در سال سوم دبیرستان، آزمون هماهنگ کشوری داشتند، کم نبودند دانش آموزانی که به امید دست یابی به پرسش های آزمون های هماهنگ کشوری، آنچنان که باید درس نمی خواندند و در نهایت و تا شب آزمون، به دنبال خرید سوالات می گشتند! در آموزش و پرورش ما البته متاسفانه فروختن پرسش های آزمون های داخلی توسط برخی معلمان هم پدیده ای است که گاهی رخ می دهد و قابل انکار نیست. لو رفتن پرسش های آزمون های هماهنگ کشوری،به این مساله نیز دامن می زند.
 
در نهایت حقیقت این است که آزمون و نمره، یک واقعیت در آموزش و پرورش است که شاید راه گریزی از آن نباشد؛ چون نمی توانه به طور کامل آزمون را   را حذف کرد؛اما می توان اثر آن را کم کرد. هم اکنون شاهد هستیم که در برخی از سیستم های پیشرو آموزشی، آزمون گیری و اثر نمره، کاهش چشمگیری یافته است؛ اما در آموزش و پرورش ما به ویژه از دبستان به بعد، آزمون و نمره حضوری جدی دارد و در تعیین سرنوشت آموزشی دانش آموزان،تاثیرگذار است.
حتی آزمون های هماهنگ کشوری در برخی پایه ها برگزار می شود که نمره های کتبی آنها در کنکور هم اثر می گذارد. یک بحث مهم در حذف کنکور، به همین آزمون های هماهنگ کشوری برمی گردد که اگر قرار است کنکور حذف شود این آزمون ها باید به گونه ای برگزار شوند که بتوانند به درستی و به دقت در ورود دانش آموزان به دانشگاه ها، نقش آفرینی کنند. نخستین مساله در این زمینه، برگزاری سالم این آزمون هاست یعنی این نکته روشن که پرسش های این آزمون ها، نباید لو برود؛ اتفاقی که متاسفانه گهگاه شاهد آن بوده و هستیم. به نظر می رسد که فرادستان آموزش و پرورش باید به این مساله توجه و دقت بیشتری داشته باشند.
 
 
  
 

shareاشتراک گذاری

نظرات شما