تاجرنیا: با وجود بحران‌ها عملکرد دولت را می توان مثبت ارزیابی کرد

تاجرنیا: با وجود بحران‌ها عملکرد دولت را می توان مثبت ارزیابی کرد

1 خرداد 1397 11:52

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: اگر دشواری‌ها و بحران‌های دولت را مدنظر قرار دهیم، می توانیم بگوییم که دولت عملکرد خوبی داشته است.

علی تاجرنیا  با اشاره به سالگرد پیروزی دولت دوازدهم در انتخابات اظهار کرد: در دولت اول روحانی کشور با چالش‌های بزرگی روبرو بود به تبع آن انرژی زیادی از این دولت گرفته شد. براساس همین موضوع و توان دولت مردم در انتخابات از دولت بعدی روحانی انتظارات بیشتری داشتند.

وی ادامه داد: در گفتمان مردم از برجام به عنوان یک دستاورد بزرگ دولت یاد می شد. در همین شرایط احزاب و گروه‌های سیاسی در کنار روحانی قرار گرفتند و با درک شرایط سیاست داخلی و بین‌المللی توانستند در افکار عمومی به خوبی این دستاورد دولت یعنی برجام را برجسته کنند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب خاطر نشان کرد: در آن زمان اپوزیسیون دولت و عده‌ای در بدنه حاکمیت مخالف برجام بودند. همین موضوع علت دیگری بود که مردم بیش از گذشته به دستاوردهای برجام توجه نشان بدهند.

وی سپس با بیان اینکه احزاب سیاسی به ویژه اصلاح‌طلبان با سیاست‌ورزی و آینده‌نگری از دولت دوم رئیس‌جمهور حمایت کردند، گفت: اصلاح‌طلبان هوشمندانه براساس شرایط جاری کشور حمایتی که از دور اول از روحانی انجام دادند را در دور دوم افزایش داده و مردم را هم همه جانبه به  حضور در انتخابات دعوت کردند.

تاجرنیا ابراز عقیده کرد که عدم حضور اصلاح‌طلبان در کنار حسن روحانی سازماندهی انتخاباتی او در رقابت‌های انتخاباتی سال گذشته‌اش را کاهش می داد.

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو یادآور شد: هنوز در کشور ما نقش شخصیت ها در سیاست نقش محوری است  و حمایت رئیس دولت اصلاحات به همراه احزاب و گروه‌های اصلاح‌طلب در پیروزی دور دوم آقای روحانی نقش مهمی برعهده داشته است.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب ادامه داد: در حالی که برخی نظرسنجی‌ها و حتی اطرافیان رئیس دولت تدبیر و امید انتظار رای بالای روحانی در انتخابات را نداشتند، با حضور همه‌جانبه اصلاح‌طلبان در عرصه انتخابات شاهد پیروزی حسن روحانی بودیم.

وی در نقد عملکرد دولت روحانی در دور دوم نیز گفت: در یک سال گذشته حسن روحانی با وجود آنکه دیگر احتیاج به رای مردم ندارد اما از طرفی وامدار یک جریان سیاسی و مردم نیز است، می توانست تعامل و مشورت بیشتری با احزاب و شخصیت های سیاسی داشته باشد.میزان ارتباط آقای رئیس‌جمهور و بدنه دولت با احزاب سیاسی را مناسب نمی بینم.

این نماینده پیشین مجلس تصریح کرد: بخشی از نقایص دولت آقای روحانی عمدتا به این موضوع بر می گردد که مشاوره‌های درستی به ایشان داده نمی شود اما احزاب هم به دلیل وفاداری به ایشان و هم به این دلیل که در پیروزی و شکست روحانی خود را سهیم می دانند، مشاوران خوبی برای ایشان می توانند باشند.

وی ادامه داد: صرفا دعوت کردن به یک افطاری و یا دیدار کوتاه یک بار در سال نمی تواند فضای تعامل میان دولت و حامیانش را فراهم کند. فراموش نکنیم که ما چاره‌ای نداریم جز آنکه در اداره کشور به صورت گروهی شرکت کنیم. اگر این موضوع را بپذیریم، متوجه می شویم که رکن فعالیت‌های سیاسی توجه به احزاب و گروه‌های سیاسی است. اینکه مدیران ارشد دولت از چهره‌های حزبی نیستند، نباید برای آقای روحانی مزیت به حساب بیاید.

تاجرنیا در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بحران‌های پیش روی دولت در یک سال گذشته گفت: آقای روحانی و دولتش در سال گذشته با بحران‌های زیادی روبرو بود. درست است که در طول 40 سال گذشته انقلاب اسلامی و دولتها همواره با بحران‌های زیادی دست و پنجه نرم کرده‌اند اما هیچ کجا این همه بحران در مقابل یک دولت یکساله قرار نگرفته بود.

وی ادامه داد: بحران سیاسی در داخل کشور، بحران اجتماعی در بین طبقات مردم، بحران اعتماد نسبت به حاکمیت که در کنار آن مسائل و مشکلات اقتصادی ایجاد شد و همچنین بحران رابطه با فضای بین‌الملل و ایران هراسی که توسط دشمنان انقلاب اسلامی  در دنیا ایجاد شده است، از جمله موانعی بود که کار را برای دولت در طول یک سال گذشته دشوار کرده است.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب اظهار کرد: من فکر می کنم که روحانی و مجموعه دولت در یک سال گذشته به طور کلی با توجه به تمام مشکلاتی که از آن یاد کردم، موفق بودند و سربلند بیرون آمدند. اگر شرایط دشواری که به لحاظ بین‌المللی دچارش شده‌ایم را در نظر بگیریم می توانیم بگوییم که دولت روحانی عملکرد خوبی داشته است.

وی در پایان گفت: اگر دولتی بر سر کار بود که تصمیمات عجولانه، شتابزده و از سر احساس می گرفت، می توانست شرایطمان خیلی بدتر از آن چیزی باشد که الان در آن قرار داریم./ایسنا

shareاشتراک گذاری

نظرات شما