علی تاجرنیا در گفتگو با «روزان»:  دولت روزهای مهمی را پیش رو دارد

علی تاجرنیا در گفتگو با «روزان»: دولت روزهای مهمی را پیش رو دارد

28 اردیبهشت 1397 12:30

 

روزان: علی تاجرنیا، نماینده اصلاح‌طلب دوره ششم مجلس شورای اسلامی و عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت در گفتگویی با «روزان» به اولویت‌های دولت روحانی در سال جاری می پردازد و در عین حال بر این نکته تاکید دارد که عدم توجه یا تمرکز دولت بر مطالبات و وعده‌های انتخاباتی رفته رفته پایگاه های اجتماعی دولت را متزلزل خواهد کرد. او همچنین با اشاره به تغییر و تحولات اخیر توافق‌نامه هسته‌ای ایران با گروه 1+5 و خروج رسمی ایالات متحده آمریکا از این توافقنامه اشاره بر آن داشته که «باید همه مسئولان داخلی کشور، اعم از مقامات و جریان های سیاسی و احزاب تمام هم و غم خود را بر حفظ یک وحدت و انسجام داخلی قرار دهند و از دولت و تیم دیپلماسی برای حفظ و تقویت منافع ملی در توافقنامه هسته‌ای حمایت کنند. در این میان فراموش نکنیم که مذاکرات هسته‌ای برای ایران از اهمیت بالایی برخوردار است و هر نوع رفتار احساسی و تحریک آمیز ممکن است زمینه و بستر آن را فراهم کند تا جریان های ضد ایرانی در خارج از کشور از آن علیه خودمان استفاده کنند.»

*سال 97 شروع متفاوتی برای دولت روحانی داشت. برخی این روزها را با روزهای ابتدایی دولت یازدهم مقایسه می کنند. فکر می کنید که در این شرایط دولت روحانی باید چگونه رفتار کند؟

اساسا دولت روحانی سال 97 را با شرایطی متفاوت از سال گذشته و حتی دولت سابق آغاز کرد. من فکر می کنم که سال جاری به سبب همین شرایط متفاوت می تواند سرنوشت مهم و تعیین‌کننده‌ای نیز داشته باشد و بر همین اساس نیاز است که مسئولان اعم از مقامات دولتی و غیر دولتی با حساسیت و دقت بیشتری موضوعات و امور جاری کشور را دنبال کنند. این موضوعات در چند بخش و محور تقسیم‌بندی می‌شوند که من فکر می‌کنم در این میان بحث اقتصاد و معیشت، سیاست خارجی و البته گشایش‌های داخلی اهمیت ویژه‌ای داشته باشد. البته این مسئله به آن معنا نیست که دیگر مسائل اهمیت ندارند یا از اهمیت کمتری برخوردار هستند بلکه دولت در رابطه با تمام شعارها و وعده های انتخاباتی خود با یک جدیت و صراحت وارد عمل شود و فراموش نکنیم که این موضوع می تواند در میزان رضایتمندی مردم و اقشار مختلف جامعه نسبت به دولت تاثیرگذار باشد و در این دوران که بحث مذاکرات دوباره درباره برجام مطرح شده است من تصور می‌کنم که وظیفه دوچندانی بر عهده دولت است. در واقع در این بازه زمانی دولت روزهای مهمی را پیش رو دارد.

*این اولویت ها را چگونه تعریف می کنید؟

به هرحال دولت روحانی در حوزه های مختلفی با وعده ها و مطالبات عمومی متعدد و مختلفی مواجه است که عدم توجه به هرکدام از این مطالبات می تواند پایگاه های اجتماعی دولت را تحت تاثیر قرار دهد. این مطالبات نیز منحصر به یک حوزه و موضوع نمی شوند. دسترسی آزاد به اطلاعات، گشایش فضای سیاسی و امنیتی در کشور، اصل گردش نخبگان، توسعه و تقویت احزاب و تشکل های دانشجویی، حمایت از چرخه تولیدات داخلی و بهبود وضعیت معیشت و اقتصاد کشور، خروج از رکود و مهار تورم، توسعه سطح تعاملات بین‌المللی و افزایش صادرات در مقایسه با واردات و دیگر موضوعاتی که باید همگی با جدیت دنبال شود و من فکر می‌کنم موفقیت دولت در این حوزه می تواند منجر به آن شود که بسیاری از مشکلات و موانع داخلی برطرف شود.

*در چنین شرایطی ما شاهد آن بودیم که دولت روحانی با تحولات متفاوتی در برجام نیز مواجه شد. امکان موفقیت در این ماجرا چگونه حاصل می شود؟

در خصوص موضوع برجام باید بیش از هر چیزی توجه به آن داشت که هنوز چیزی درباره برجام مشخص نیست. همان طوری که مقام معظم رهبری عنوان کردند ما در مذاکرات هسته‌ای باید یک ضمانت اجرایی در قبال ادامه برجام از طرف اروپایی‌ها به دست آوریم و هنوز مشخص نیست که این ضمانت اجرایی چه وضعیتی پیدا خواهد کرد. البته مقامات اروپایی تاکنون بارها و بارها بر این مسئله تاکید کرده اند که از برجام حمایت خواهند کرد ولی تا قطعی شدن این مسئله نمی توان رای نهایی را خودسرانه اعلام کرد. بنابراین باید همه مسئولان داخلی کشور، اعم از مقامات و جریان های سیاسی و احزاب تمام هم و غم خود را بر حفظ یک وحدت و انسجام داخلی قرار دهند و از دولت و تیم دیپلماسی برای حفظ و تقویت منافع ملی در توافقنامه هسته‌ای حمایت کنند. در این میان فراموش نکنیم که مذاکرات هسته‌ای برای ایران از اهمیت بالایی برخوردار است و هر نوع رفتار احساسی و تحریک آمیز ممکن است زمینه و بستر آن را فراهم کند تا جریان های ضد ایرانی در خارج از کشور از آن علیه خودمان استفاده کنند. این بدترین اتفاقی است که احتمال رخ دادن دارد و ما باید مراقب باشیم که در زمین دشمنان بازی نکنیم.

shareاشتراک گذاری

نظرات شما