حمیدرضا کاظمی در گفتگو با «روزان»:  بررسی طرح افزایش تعداد نمایندگان ادامه دارد

حمیدرضا کاظمی در گفتگو با «روزان»: بررسی طرح افزایش تعداد نمایندگان ادامه دارد

25 اردیبهشت 1397 20:1

 

روزان: طی چند دوره اخیر مجلس شورای اسلامی، طرح‌های مختلفی اعم از افزایش تعداد نمایندگان مجلس، ارتقای سطح تحصیلات نمایندگان یا ایجاد تغییر در ملاک‌های ارزیابی و اخیرا زمزمه‌های استانی شدن انتخابات پارلمانی باعث شده تا همچنان این مسئله یک چالش همیشگی باقی بماند. اگرچه تاکنون هیچ تغییری در این قوانین انتخاباتی چه در تعداد نمایندگان مجلس و همین طور استانی شدن آن رخ نداده است ولی هنوز برخی نمایندگان امیدوار هستند تا این موضوع برای انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی اعمال شود. حمیدرضا کاظمی یکی از اعضای کمیسیون شوراها در مجلس شورای اسلامی طی گفتگویی با «روزان» به نقد و تحلیل طرح‌های پیشنهادی اعمال تغییرات در انتخابات مجلس شورای اسلامی می‌پردازد. او در این خصوص اعتقاد بر این دارد که اگرچه برخی از این تغییرات برای روند انتخابات ضروری است ولی برای دستیابی به نتایج بهتر لازم است که ملزومات و مقدمات آن مانند حزب گرایی، گردش نخبگان و تاکید بر تخصص مورد توجه قرار بگیرد. به گفته او، بدون شک ایجاد تغییر در روند انتخابات بر سطح کمی و کیفی مجلس تاثیرگذار خواهد بود ولی لزوما نمی‌توان گفت که این تغییرات تاثیر قطعی خواهند داشت و من فکر می‌کنم که در این خصوص نیاز باشد ما مقدمات و بسترهایی را فراهم کنیم.

*سرنوشت طرح‌های پیشنهادی برای اعمال تغییرات در انتخابات مجلس به کجا رسید؟

این طرح‌ها همچنان در حال بررسی است. یکی از مهم‌ترین  طرحها مربوط به افزایش تعداد نمایندگان متناسب با جمعیت شهرهای کشور است که قرار بود در دوره‌های قبلی به تصویب برسد ولی به به دلایلی در تصویب آن تاخیر افتاد و امیدواریم که این طرح در این دوره به تصویب برسد. البته پیشنهادهای دیگری نیز مطرح است مانند استانی شدن انتخابات که هنوز به‌صورت جدی این طرح مورد بررسی قرار نگرفته است.

*فکر می‌کنید چقدر احتمال دارد که این طرح‌ها در انتخابات دوره بعدی مجلس شورای اسلامی اجرایی شود؟

این مسئله بستگی دارد که طرح در چه زمانی به تصویب برسد و نظر شورای نگهبان درباره آن‌چه باشد. چنانچه این طرح‌ها زودتر به تصویب برسند و در آن قید شود که این طرح‌ها در اولین دوره انتخابات می‌توانند اجرایی شوند، قطعا چنین اتفاقی محتمل خواهد بود وگرنه فکر نمی‌کنم که چنین اتفاقی رخ بدهد.

*از نظر شما استانی شدن انتخابات یا همین طور افزایش تعداد نمایندگان چقدر می‌تواند در سطح کیفی مجلس تاثیرگذار واقع شود؟

بدون شک ایجاد تغییر در روند انتخابات بر سطح کمی و کیفی مجلس تاثیرگذار خواهد بود ولی لزوما نمی‌توان گفت که این تغییرات تاثیر قطعی خواهند داشت. من فکر می‌کنم که در این خصوص نیاز باشد ما مقدمات و بسترهایی را فراهم کنیم. به‌عنوان مثال افزایش تعداد نمایندگان مجلس این امکان را ایجاد می‌کند که توان نظارتی نمایندگان در حوزه انتخابیه بیشتر باشد و همین طور توان مجلس در رسیدگی به مسائل صحن و کمیسیون افزایش پیدا کند. ولی این افزایش زمانی معنای بهتری به خود خواهد گرفت که ما در انتخابات توجه بیشتری به اصل گردش نخبگان و همین طور تخصص‌گرایی و البته موضوع تحزب داشته باشیم. این موضوع باعث می‌شود که در عین افزایش نمایندگان، چهره‌های قدرتمندتری وارد مجلس شوند. این موضوع در خصوص پیشنهاد استانی شدن انتخابات نیز صدق می‌کند. من فکر می‌کنم برای تاثیر بیشتر این پیشنهادها ما نیازمند مقدماتی هستیم که باید به آن توجه کرد.

shareاشتراک گذاری

نظرات شما