حاشیه های انتخاب شهردار جدید تهران/ مکارم رای بیشتری داشت، افشانی شهردار شد!

حاشیه های انتخاب شهردار جدید تهران/ مکارم رای بیشتری داشت، افشانی شهردار شد!

24 اردیبهشت 1397 10:17

 
مهدخت قویدل - اصلاح طلبان شورای پنجم پایتخت، دومین شهردار خود را با حاشیه های فراوان انتخاب کردند. اگرچه حسینی مکارم تا شب انتخابات، بیشترین رای شهرداری را داشت؛ اما جلسات شبانه، نتیجه را به نفع افشانی تغییر داد و  او را با 19 رای موافق شهردار تهران کرد!
 سابقه مکارم در پرونده املاک نجومی و مخالفت بدنه اصلاحات با انتخاب اصلی شورا، در نهایت باعث شد تا چند ساعت مانده به رای گیری، اعضای شورای شهر تصمیم بگیرند از اتهام  انتخاب یک نجومی به عنوان شهردار اصلاح طلبان  خود را مبرا کنند و در نهایت   به محمد علی افشانی رای بدهند.
اگرچه اتحاد ملتی ها که بیشترین صندلی های شهرداری را به خود اختصاص داده اند، در دور  قبلی رای گیری شهردار، از افشانی به عنوان کاندیدای اعتماد ملی ها و کارگزاران حمایت نکردند؛ اما در نهایت  تن به ائتلاف دادند و رای هایشان را در لحظه اخر به جای مکارم به سبد افشانی ریختند.
ناهید خداکرمی، عضو شورای شهر، یکی از معدود اعضای شورا بود که تلویحا در مورد  تغییر رای ناگهانی شورا صحبت کرد. وی در پاسخ به این سوال که چرا مکارم شهردار نشد، گفت: "مکارم تعداد رای بیشتری در شورا داشت؛ اما بنابر تصمیمی که با اعضا گرفته شد، تصمیم بر اجماع رای به محمدعلی افشانی گرفتیم!"
با وجود فیلتر تلگرام، انتخابات شهردار تهران به فضای مجازی کشیده شد  و طرفداران دو کاندیدا مطالب تخریبی زیادی علیه دو گزینه شهرداری منتشر می کردند  
همانقدر که حرف و حدیث ها در مورد مکارم زیاد بود، افشانی هم کم حاشیه نبود. روز قبل از رای گیری، مکارم اعلام کرد که اگر شهردار شود، حناچی را به عنوان قائم مقام شهرداری انتخاب می کند. خبری که نشان می داد وی از حکم نهایی شهرداری اش مطمئن است.
در مورد افشانی که حالا شهردار شده  هم حرف و حدیث های زیادی مطرح بود.  اگرچه وی به طور مستقیم نامزد حزب اعتماد ملی برای شهرداری تهران بود، اما گویا طرفداران دیگری هم داشته است. گفته شده که وی نامزد مورد حمایت علی لاریجانی است و رئیس مجلس برای اینکه بتواند تایید صلاحیت وی را از وزارت کشور بگیرد، با این وزارتخانه رایزنی کرده است.
اما شایعه رایزنی لاریجانی برای تایید صلاحیت افشانی از کجا آمد؟ در حالی که آقای افشانی در حال حاضر معاون وزیر کشور است، اما احتمال رد صلاحیت وی وجود دارد! این احتمال آنقدر بالاست که وی هنوز در شورای شهر حاضر نشده و گفته است بعد از تایید پرونده اش توسط وزارت کشور به شورا و شهرداری می رود.  
افشانی در دوره اصلاحات، معاون استانداری خوزستان بود. در جریان تحصن نمایندگان مجلس ششم در اعتراض به رد صلاحیت های گسترده کاندیداهای اصلاح طلب از سوی شورای نگهبان، نامه ای با امضای  معاونان و مدیران دولتی خطاب به مسئولان رده بالای کشور نوشته شد که افشانی هم یکی از امضاء کنندگان این نامه بود. امضا کنندگان این نامه گفته بودند اگر شورای نگهبان در تایید صلاحیت ها تجدید نظر نکند،   استعفا می دهند.
 همچنین صحبت هایی در مورد حمایت صفدر حسینی، ریاست سابق صندوق توسعه ملی، از افشانی مطرح شده بود. صفدر حسینی به دلیل افشای فیش حقوق نجومی خود برکنار شد؛ با این حال از وی به عنوان یکی از چهره های اصلی اصلاح طلب در بستن لیست های امید مجلس شورای اسلامی نام می برند.   
رحمت اله حافظی، عضو سابق شورای شهر تهران،  که بعد از پایان دوره چهارم شورا تاکید کرده بود هرجا که نیاز به افشاگری باشد، وارد میدان شورا می شود، شب انتخابات هم توییتی جنجالی منتشر کرد. وی دو گزینه نهایی اصلاح طلبان  شورا برای شهرداری و نحوه انتخاب شهردار را زیر سوال برد و نوشت:
 ‏"انتخاب شهردار تهران توسط شورای شهر، به طرز ماهرانه ای، از خارج شورا مدیریت می شود؛ با انتخاب هر یک از دو کاندیدای نهائی، مدیریت مجدد قالیباف یا حاکمیت لاریجانی بر شهر محقق خواهد شد.از شورای شهر انتظار خروج از این بن بست طراحی شده و تدبیر مناسب داریم.
در نهایت  شورای پنجم پایتخت، دومین شهردار خود را هم انتخاب کرد؛ اما همچنان از ارائه برنامه ای برای مدیریت شهر بازمانده است؛  اگرچه فسادستیزی نجفی در چند ماه گذشته نکته مثبت کارنامه شهری اصلاح طلبان است، اما هنوز کسی نمی داندآنها چه برنامه ای برای نجات تهران از مشکلات دارند.
 
 

shareاشتراک گذاری

نظرات شما