پروانه مافی در گفتگو با «روزان»:  برجام را با نگاه ملی بررسی کنیم

پروانه مافی در گفتگو با «روزان»: برجام را با نگاه ملی بررسی کنیم

19 اردیبهشت 1397 23:37

 

روزان: پروانه مافی عضو فراکسیون امید و نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در گفتگویی با «روزان» با اشاره به تصمیم‌گیری اخیر ایالات متحده در قبال آینده برجام و در عین حال جریان سازی برخی جریان‌ها و احزاب و تشکل‌های سیاسی در داخل کشور به اهمیت حفظ همبستگی و جلوگیری از جریان سازی‌های حزبی و سیاسی در کشور تاکید می‌کند. او در این خصوص به ما چنین توضیح می‌دهد که « وحدت و انسجام ملی اصولا در هر مسئله‌ای باعث می‌شود که ما به بهترین نتایج و دستاوردها دست پیدا کنیم. این مسئله را ما بارها و بارها تجربه کرده ایم که هرگاه نسبت به یک موضوعی وحدت کلام داشته و توانستیم انسجام ملی خودمان را حفظ کنیم در آن مسئله به هدف خود رسیده‌ایم.»

*روز گذشته در خصوص برجام شاهد آن بودیم که برخی چهره‌های سیاسی دولت را مورد انتقاد قرار دادند. شما روند این نقدها را چگونه تحلیل می‌کنید؟

موضوع مذاکرات هسته‌ای مسئله‌ای است که نمی‌توان آن را صرفا به مسائل داخلی چون احزاب سیاسی، تشکل‌ها و افراد گره زد. این یک موضوع ملی به شمار می‌رود. البته مسائل ملی تمامی موضوعات و مسائل مرتبط با کشور را مشمول می‌شود ولی نمی‌توان آنها را به‌صورت جزیره‌ای ارزیابی کرد یا منافع ملی و موضوعات بین‌المللی را در سایه منافع گروهی و جناحی قرار داد که این رفتار و روند بزرگ‌ترین ضربه و آسیب را به منافع ملی وارد کرده و در نهایت مردم و کشور را متضرر می‌کند. موضوع برجام دقیقا چنین مسئله‌ای است و همه ما موظف هستیم در حمایت یا مخالفت یا نقد و ارزیابی برجام اولویت اصلی خودمان را منافع ملی و قانون قرار دهیم. این رویه باعث می‌شود که رفتارها و کنش‌های جناحی و حزبی و گروهی مهار شده و همگان یا یک وحدت کلام نسبت به موضوعات ملی مانند برجام عمل کنند.

*مسئله وحدت بارها و بارها از جانب اصلاح‌طلبان با طرح موضوعاتی مانند آشتی ملی مورد تاکید قرار گرفته است. این موضوع چقدر در حفظ منافع ملی تاثیرگذار است؟

وحدت و انسجام ملی اصولا در هر مسئله‌ای باعث می‌شود که ما به بهترین نتایج و دستاوردها دست پیدا کنیم. این مسئله را ما بارها و بارها تجربه کرده ایم که هرگاه نسبت به موضوعی وحدت کلام داشته و توانستیم انسجام ملی خودمان را حفظ کنیم در آن مسئله به هدف خود رسیده‌ایم. مثل ماجرای مذاکرات هسته‌ای که وحدت ملی ما سبب شد تا رویه مذاکرات هسته‌ای به نفع ایران پیش برود و در نهایت فضای عمومی جهان برای ایران تلطیف شود. البته این وحدت و انسجام ملی نافی اصل و اساس نقد و تحلیل نیست ولی زمانی که ما از نقد و انتقاد صحبت می‌کنیم هدف اصلی ما نقد دلسوزانه و کارشناسانه بوده و کسی از تخریب و تضعیف و ایجاد ناامیدی در جامعه حمایت نمی‌کند.

*چه مسائلی باعث شده تا امروز شرایط کشور در عرصه سیاست خارجه با گذشته تفاوت داشته باشد؟

تفاوت مهمی که امروز با دوران مذاکرات هسته‌ای وجود دارد در این است که جریان ضد ایرانی امروز در عرصه بین‌المللی به سبب برخی تغییر و تحولات بین‌المللی جان دوباره‌ای گرفته و تلاش دارد تا دوباره منافع و جایگاه ایران را در عرصه بین‌المللی تحت تاثیر خود قرار دهد که از این حیث می‌طلبد تا همه مسئولان، نهاد‌ها و مردم رفتار خودشان را به گونه‌ای پیش ببرند تا کشور ما بتواند در برابر چنین جریانی بیشترین امتیاز گیری را داشته و مهمتر آنکه به آنان امتیازی نداده و در زمین آنان بازی نکند. من تصور می‌کنم که باید در این خصوص مسائل صریح‌تر و شفاف‌تر مطرح شده و مردم بیشتر در جریان برخی مسائل قرار بگیرند که این موضوع کمک می‌کند تا از بروز برخی جریان سازی‌ها در داخل کشور کاسته شود.

shareاشتراک گذاری

نظرات شما