ضرورت ایجاد سامانه‌ کنترل و پایش معاملات ارزی و ریالی

 ضرورت ایجاد سامانه‌ کنترل و پایش معاملات ارزی و ریالی

19 اردیبهشت 1397 23:35

* یادداشت - بهرام شکوری/ عضو اتاق بازرگانی

 ضرورت ایجاد سامانه‌ای یکپارچه برای کنترل و پایش معاملات ارزی و ریالی، از مدت‌های پیش احساس شده بود و دولت کمی دیر به فکر ایجاد این سامانه و کنترل بازار افتاد. این نوع سیستم پایش معاملات در همه جای دنیا وجود دارد و ما هم از این سیاست حمایت می‌کنیم، اما نقدهایی به روند اجرای آن داریم. زمانی که اعلام می‌شود 27 میلیارد دلار ارز از کشور خارج شده، باید مشخص شود که ورودی و خروجی ارز کشور به چه شکل صورت می‌گیرد. این مردم عادی نیستند که اقدام به خارج کردن سرمایه از کشور می‌کنند. بلکه مسئله فراتر از اینهاست و پای باندهای بزرگ اقتصادی در میان است.

بخش عمده‌ای از صادرات غیرنفتی و ارز حاصل از آن توسط شرکت‌های بزرگ خصولتی و دولتی صورت می‌گیرد؛ بدون آنکه پول آنها به چرخه اقتصادی کشور برگردد. به همین دلیل ضروری است تا تمام تراکنش‌های مالی افراد پایش شود. اگر اقتصاد ما شفاف، رقابتی و آزاد باشد، شاهد بروز چنین مشکلاتی نخواهیم بود. به جای همه مطالباتمان، خواستار اقتصاد شفاف، آزاد و رقابتی هستیم. در این صورت دیگر نیازی به یافتن راه‌حل برای رفع مشکلات نیست. امیدواریم که مشکلات فعلی به زودی حل شود و ادامه دار نباشد. چون روند فعلی، به هیچ وجه برای اقتصاد ایران مطلوب نیست. باید بتوانیم با همفکری همه کسانی که دلشان برای اقتصاد کشور می‌سوزد، مسیر اقتصاد کشور را به سمت شفافیت ببریم. اقتصاد کشور آنقدر قوی نیست که با هر تکانی از خارج، بخواهد آزمون و خطا کند.

اکثر روسای جمهور در اولین دوره خود برای جلب آرای مردم در دوره بعد، دلار را ثابت نگه می‌دارند، اما در دوره بعدی آن را به حال خود رها می‌کنند. فعالان اقتصادی موافق افزایش منطقی نرخ ارز هستند اما نه به این صورت که اتفاق افتاده است. فعالان اقتصادی علاقه‌مندند همه ساله متناسب با نرخ تورم جامعه، نرخ ارز نیز با شیب ملایم افزایش یابد. اگر نرخ تورم را در چهارساله دولت یازدهم متوسط 15 درصد در نظر بگیریم، در صورتی که هر سال 15 درصد نرخ ارز را افزایش می‌دادیم قطعاً نرخ آن از 4200 تومان فعلی بیشتر می‌شد اما به قیمت‌های آزاد در بازار نیز نمی‌رسید. کاهش ارزش پول ملی سبب توسعه صادرات و از سوی دیگر کم شدن واردات به کشور می‌شود و فعالان اقتصادی علاقه‌مند هستند ارز خود را به ایران بازگردانده و به ریال تبدیل کنند تا بتوانند بخشی از هزینه‌های جاری خود را تأمین کنند اما در شرایط فعلی این غیرممکن شده است. دولت دست کم فعالان اقتصادی و صادرکنندگان بخش‌خصوصی را از این تصمیم مستثنی کند و آن را برای صادرات نفتی و شرکت‌های دولتی اعمال کند.

shareاشتراک گذاری

نظرات شما